Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Violettą Porowską i dr Magdaleną Piejk ...
2019-03-08, 09:30 Autor: Marcin Skomudek

Rozmowy z Violettą Porowską i dr Magdaleną Piejko o roli kobiet w społeczeństwie

Violetta Porowska o roli pań w społeczeństwie
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, szefowa PiS na Opolszczyźnie
- Pan Arkadiusz zachował się bardzo właściwie składając wniosek o zawieszenie w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości do czasu wyjaśnienia sprawy, urlopował się, oczekuje na wynik postępowania i myślę, że to jest najwłaściwsza postawa - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, szefowa PiS na Opolszczyźnie, poproszona o komentarz w sprawie jej partyjnego kolegi, który został przyłapany na prowadzeniu samochodu bez uprawnień.

W Dzień Kobiet podkreśliła, że od tragicznego wydarzenia 8.03. 1908 roku, kiedy 129 kobiet zginęło w pożarze fabryki, kiedy walczyły o prawa wyborcze i poprawę warunków pracy, wiele się zmieniło. - Ale patrząc na ostatnie 5 lat, też bardzo dużo się zmieniło w świadomości Polaków. Jeszcze kilka lat temu rozważaliśmy, czy kobiety powinny zajmować wysokie stanowiska, czy powinien być parytet, a dzisiaj naturalne jest to, że są we władzach różnych instytucji, zarządzają bardzo dobrze - stwierdziła wicewojewoda opolski. Podkreśliła także rolę Polski, w równym traktowaniu i szacunku wobec kobiet, w tym roku świętujemy 101 rocznicę nadania praw wyborczych kobietom w naszym kraju. Zdaniem gościa jeszcze kilkanaście lat temu mówiono, że kobieta powinna odchodzić od ogniska domowego i spełniać się zawodowo. - Teraz chodzi o prawo wyboru i uszanowanie tego wyboru - zaznaczyła.

Violetta Porowska powiedziała także, że 18 marca Prawo i Sprawiedliwość przedstawi szczegółowe terminy wprowadzania tak zwanej "piątki Kaczyńskiego".
Dr Magdalena Piejko-Płonka o badaniach dotyczących współczesnych Polek
Magdalena Piejko-Płonka, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego
W "Poglądach i osądach" gościliśmy dr Magdalenę Piejko-Płonkę, socjolożkę z Uniwersytetu Opolskiego, która przeprowadziła badania dotyczące tego w jaki sposób wyznaczana jest wartość kobiety przez otoczenie i przez nie same. - Badaliśmy dziewczyny w wieku 16-22 lata - powiedziała. Okazało się, że stojąc przed podjęciem kluczowych decyzji dotyczących wyboru drogi życiowej mają bardzo poważne dylematy. - Część z nich określało siebie jako będące w stanie zawieszenia, na rozdrożu, szukające sposobu na pogodzenie różnych rzeczy, z którymi muszą się zmierzyć, jak edukacja, praca, życie rodzinne i związkowe - wyjaśniła dr Piejko-Płonka. - Istotne dla tych dziewcząt jest życie rodzinne i poczucie stabilności jakie ich zdaniem za tym idzie, a z drugiej strony czują presję oczekiwania ze strony otoczenia, że powinny stawiać na rozwój - wyjaśniła.

Zobacz także

2019-03-23, godz. 08:45 Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej O tegorocznych opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (20-22.03), a także o codziennej współpracy z miastem partnerskim Székesfehérvár, rozmawi ... » więcej 2019-03-22, godz. 09:11 Rozmowy z Ireneuszem Jakim i prof. Arkadiuszem Nowakiem Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu – W piątek rozpoczynamy obchody Światowego Dnia Wody w Opolu panelem dyskusyjnym – powiedział w p ... » więcej 2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »