Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z prof. Markiem Masnykiem i Marcinem Oci ...
2018-10-03, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z prof. Markiem Masnykiem i Marcinem Ociepą o połączeniu opolskich uczelni wyższych

Prof. Marek Masnyk o inauguracji nowego roku akademickiego
- Pamiętamy z jakiego miejsca startowaliśmy w 1994 roku. Pamiętamy ten sarkazm, który do nas docierał ze środowisk ościennych - w Opolu uniwersytet, nie wiadomo komu, nie wiadomo po co - słyszeliśmy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Dziś ta uczelnia uroczyście zainauguruje rok akademicki. Będzie on szczególny, ponieważ upłynie pod znakiem jubileuszu 25 lecia powstania uniwersytetu i 65-ciu lat od czasu powstania Wyższej Szkoły Pedagogicznej, którą potem przekształcono w uniwersytet.

- To co udało się zrobić w ciągu 25 lat to sukces wszystkich ekip - zaznaczył. Rektor dodał, że ustawa prawo o szkolnictwie wyższym stawia duże wyzwanie dla środowiska akademickiego. Jego zdaniem jest ona pisana pod duże uczelnie. - Małe uczelnie startują z innego miejsca niż te większe. Musimy gonić świat, żeby konkurować z najlepszymi - powiedział.

Pytany o pomysł Marcina Ociepy dotyczący połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Politechnik Opolskiej powiedział: "Traktuję to jak temat na sezon ogórkowy, jak paskuda w Turawie, czy puma wałęsająca się po lasach przed kilkoma laty". - Obydwie uczelnie są w innym miejscu. Dopiero za kilka lat zobaczymy, czy takie połączenie jest możliwe - stwierdził rektor Masnyk.
Marcin Ociepa [fot. Marcin Skomudek]
Marcin Ociepa [fot. Marcin Skomudek]
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- Póki co jak pumy w opolskich lasach należy wyglądać uniwersytetu w czołówce rankingów światowych uczelni wyższych. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy robić to spoczywać na laurach - powiedział w "Poglądach i osądach" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Zawsze te uczelnie pozostaną największymi w naszym regionie. - Natomiast jeśli chcemy, aby były konkurencyjne w sensie globalnym, to trzeba sprawić, żeby występowały pod jednym szyldem - uważa wiceminister Ociepa. Dodał on, że nowa ustawa daje uczelniom bardzo dużą autonomię i forma połączenia może być bardzo różna. - Może być to forma federacji, gdzie mamy jednego prezydenta jednej dużej uczelni a jednocześnie rozwijają się szkoły na których czele stoją, to kwestia nazwy, dziekani, czy rektorzy - wyjaśnił.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 09:38 Rozmowa z Violettą Porowską i Pawłem Grabowskim o sondażach przedwyborczych Violetta Porowska, kandydatka PiS na prezydenta Opola - Ten sondaż pokazuje trendy - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Violetta Porowska, kandyd ... » więcej 2018-10-18, godz. 09:12 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i Marcinem Gambcem o poparciu Norberta Honki z MN dla urzędującego prezydenta oraz d ... - Dla mnie poparcie Norberta Honki nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie miesiące mocno współpracowaliśmy, podjęliśmy różne inicjatywy skierowane do mieszkańc ... » więcej 2018-10-17, godz. 09:48 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz Zbigniewa Kubalańcy Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii - Marszałek Andrzej Buła raz mówił, że nie będzie debatował, bo do niego nie zadzwoniłem. Później ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:33 Rozmowa z Barbarą Barańską i Violettą Porowską o zanieczyszczeniu powietrza w regionie Barbara Barańska, naczelnik wydziału monitoringu środowiska WIOŚ - Ostatnie przekroczenie normy dla benzenu w Kędzierzynie-Koźlu było w 2012 roku. Od tego cza ... » więcej 2018-10-15, godz. 09:28 Rozmowy z Barbarą Kamińską i Apolonią Klepacz o odwołanej debacie akademickiej kandydatów na prezydenta Opola Barbara Kamińska , kandydatka KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Byliśmy przekonani, że debata będzie miała standardy, takie jak w cywilizowanym ... » więcej 2018-10-14, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Markiem Mazurkiewiczem o organizowanej przez Instytut Śląski konferencji pt. Colloquium Opole 2018 - To jedna z najstarszych konferencji naukowych w regionie, zawsze podejmujemy aktualne tematy albo jubileuszowe - powiedział w "Poglądach i osądach" dr Marek ... » więcej 2018-10-14, godz. 08:30 Rozmowa z Jerzym Szyndlerem o programie Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni - Udało się zarejestrować listy we wszystkich okręgach, co nie było rzeczą łatwą. Na każdej z list jest minimalna wymagana liczba, pięciu kandydatów w tym dwi ... » więcej 2018-10-13, godz. 09:00 Rozmowa z dr. Adamem Drosikiem o tym, jak przeprowadza się badanie exit poll O godzinie 21:00 w niedzielę 21 października przedstawimy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta Opola. Sondaż exit poll wykona dla Radia Opole i NTO Instytut ... » więcej 2018-10-13, godz. 08:30 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury KBW, o tworzonym na Opolszczyźnie programie obliczającym wy ... - Robimy wszystko, aby tym razem system nie zawiódł. Jesteśmy po dwóch testach. 3 października okazało się, że sieć była źle skonfigurowana i zrobiły się pewn ... » więcej 2018-10-12, godz. 10:29 Rozmowy z Jarosławem Gowinem i Krzysztofem Dryndą Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jeżdżę po Polsce i uczestniczę w inauguracjach roku akademickiego na różnych uczelniach, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »