Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z prof. Markiem Masnykiem i Marcinem Oci ...
2018-10-03, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z prof. Markiem Masnykiem i Marcinem Ociepą o połączeniu opolskich uczelni wyższych

Prof. Marek Masnyk o inauguracji nowego roku akademickiego
- Pamiętamy z jakiego miejsca startowaliśmy w 1994 roku. Pamiętamy ten sarkazm, który do nas docierał ze środowisk ościennych - w Opolu uniwersytet, nie wiadomo komu, nie wiadomo po co - słyszeliśmy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Dziś ta uczelnia uroczyście zainauguruje rok akademicki. Będzie on szczególny, ponieważ upłynie pod znakiem jubileuszu 25 lecia powstania uniwersytetu i 65-ciu lat od czasu powstania Wyższej Szkoły Pedagogicznej, którą potem przekształcono w uniwersytet.

- To co udało się zrobić w ciągu 25 lat to sukces wszystkich ekip - zaznaczył. Rektor dodał, że ustawa prawo o szkolnictwie wyższym stawia duże wyzwanie dla środowiska akademickiego. Jego zdaniem jest ona pisana pod duże uczelnie. - Małe uczelnie startują z innego miejsca niż te większe. Musimy gonić świat, żeby konkurować z najlepszymi - powiedział.

Pytany o pomysł Marcina Ociepy dotyczący połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Politechnik Opolskiej powiedział: "Traktuję to jak temat na sezon ogórkowy, jak paskuda w Turawie, czy puma wałęsająca się po lasach przed kilkoma laty". - Obydwie uczelnie są w innym miejscu. Dopiero za kilka lat zobaczymy, czy takie połączenie jest możliwe - stwierdził rektor Masnyk.
Marcin Ociepa [fot. Marcin Skomudek]
Marcin Ociepa [fot. Marcin Skomudek]
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii
- Póki co jak pumy w opolskich lasach należy wyglądać uniwersytetu w czołówce rankingów światowych uczelni wyższych. Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy robić to spoczywać na laurach - powiedział w "Poglądach i osądach" Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Zawsze te uczelnie pozostaną największymi w naszym regionie. - Natomiast jeśli chcemy, aby były konkurencyjne w sensie globalnym, to trzeba sprawić, żeby występowały pod jednym szyldem - uważa wiceminister Ociepa. Dodał on, że nowa ustawa daje uczelniom bardzo dużą autonomię i forma połączenia może być bardzo różna. - Może być to forma federacji, gdzie mamy jednego prezydenta jednej dużej uczelni a jednocześnie rozwijają się szkoły na których czele stoją, to kwestia nazwy, dziekani, czy rektorzy - wyjaśnił.

Zobacz także

2018-12-13, godz. 09:49 Rozmowy z Romanem Kolkiem i Violettą Porowską o konwencie marszałków Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - Rozmowy były bardzo rzeczowe, konkretne, rozmawialiśmy na temat psychiatrii dziecięcej - powiedział w pora ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:35 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Andrzejem Mrowcem Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego oddziału NFZ – Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowywane przez NFZ, a także tych rea ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:52 Rozmowa z Przemysławem Zychem i dr Krystyną Słodczyk o oczyszczaczach powietrza w żłobkach i przedszkolach Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Oczyszczacze niwelują w powietrzu nie tylko z pyłów, ale także bakterii i wirusów. Były prowadzone rozmowy z opolskimi ... » więcej 2018-12-10, godz. 09:54 Rozmowa z Robertem Brykiem o ubezpieczeniach dzieci i Sebastianem Szczurkiem Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - 26 tysięcy dzieci w naszym regionie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w porannej ... » więcej 2018-12-09, godz. 09:00 Rozmowa z Izabelą Zeman o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w opolskim hospicjum Betania Spotkania z uczniami opolskich szkół, koncerty, akcje charytatywne, happeningi i zbiórki publiczne - to tylko niektóre elementy kampanii "Hospicjum to też Życ ... » więcej 2018-12-09, godz. 08:40 Rozmowa z Markiem Łabno o 5. Marszu Mikołajów w Opolu - Po raz pierwszy będzie taniec Mikołajów. Można choreografię zobaczyć na YouTube, poćwiczyć w domu i spróbujemy go odtańczyć - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-08, godz. 09:00 Ryszard Ziaja o IV Staniszczańskim Wieczorze Muzyki Adwentowej Gościem Poglądów i osądów był Ryszard Ziaja, dyrektor artystyczny IV Staniszczańskich Wieczorów Muzyki Adwentowej, które odbędą się w druga i trzecią niedziel ... » więcej 2018-12-08, godz. 08:40 Rozmowa z Jolantą Kawecką o tym, dlaczego nie wstąpiła do klubu radnych KO - Bardzo chcę zostać w partii, mam problemy osobiste i nie mogę sobie pozwolić na to, żeby siedzieć na zebraniach klubowych - powiedziała w porannej rozmowie ... » więcej 2018-12-07, godz. 10:43 Rozmowy z Anną Rajchel i Agnieszką Franczyk o nowych mediach Dr Anna Rajchel z Politechniki Opolskiej - Myślę, że prędzej czy później pojawią się nowe zawody, specjaliści od kształcenia e-umiejętności. I chodzi nie tylk ... » więcej 2018-12-06, godz. 09:33 Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Sylwestrem Brząkałą o transporcie kolejowym i nowych inwestycjach Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego - Do funkcjonowania spółki Polregio, w której jako region mamy około 3 procent udziałów, dołożyliśmy w ty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »