Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Roman Kolek i Józef Swaczyna o opolskiej sieci s ...
2018-08-13, 10:11 Autor: Marek Świercz

Roman Kolek i Józef Swaczyna o opolskiej sieci szpitali

Roman Kolek [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie
– Na Opolszczyźnie już kilkanaście lat temu zamknęliśmy najmniejsze szpitale, zwykle przekształcając je w placówki opieki długoterminowej. I to się bardzo dobrze sprawdziło. Nadal mamy dość gęstą sieć szpitali, w tym niedużych, które są przyjazne dla pacjenta, ale droższe w utrzymaniu. Myślę, że nie ma potrzeby zamykania szpitali, jest za to potrzeba ich pewnego przeprofilowania, bo tego wymaga sytuacja, na przykład starzenie się pacjentów – mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Roman Kolek, który odpowiada za służbę zdrowia w samorządzie województwa.
Zdaniem Kolka, taka reforma wymaga jednak nie tylko współpracy na poziomie regionalnym, czyli samorządów z urzędem wojewódzkim i NFZ, ale także zrozumienia ze strony ministra zdrowia. – I tu jest problem, minister nie odpowiedział na nasze zaproszenie na konwent marszałków – mówi Kolek.

Zdaniem naszego gościa, wprowadzenie sztywnych norm, na przykład liczby pielęgniarek przypadających na łóżko, jest niedobre, bo grozi tym, że dyrektorzy szpitali zaczną łóżka likwidować. – Nie tylko z powodu wyższych kosztów, ale także z powodu braku personelu – dodaje wicemarszałek.
Starosta strzelecki Józef Swaczyna o sieci opolskich szpitali
Józef Swaczyna, starosta powiatu strzeleckiego
– Potrzebna jest pewna racjonalizacja, także w kwestii liczby łóżek. Oddziały powinny mieć obłożenie, powiedzmy, 90-procentowe, a dziś mają często tylko 50 czy 60 procent. Przydałaby się także pewna specjalizacja. Jeśli na mojej porodówce rodzi się do tysiąca dzieci rocznie, najwięcej po Opolu, a w innych szpitalach 50 czy 300, to może warto postawić na naszą porodówkę? Tak jak na okulistykę w Nysie czy Kędzierzynie-Koźlu, bo mają swoją renomę – mówił w "Poglądach i osądach" Józef Swaczyna, starosta strzelecki i przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego.

Jego zdaniem, czasem radykalne ruchy są konieczne. – Gdy kilkanaście lat temu zlikwidowałem szpital w Zawadzkiem, był krzyk, że zamykam placówkę ze 150-letnią historią. Dziś jest tam punkt z karetką ratunkową, która wcale tak często nie jeździ – dodaje.

Także Swaczyna przestrzega przed brakiem personelu – tu skutkiem ubocznym jest rywalizacja o lekarzy, która prowadzi do windowania płac. – Gdy powstawała kasa chorych, na płace szła połowa jej budżetu, dziś jest to 70 procent – mówi strzelecki starosta.
Z Romanem Kolkiem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2018-11-16, godz. 10:43 Rozmowy z Piotrem Mielcem i Łukaszem Sowadą Piotr Mielec, radny Opola – Odbyło się wiele spotkań radnych komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, zgłaszali oni swoje aspiracje do pełnienia różnych funkcji w n ... » więcej 2018-11-15, godz. 10:25 Rozmowy z dr. hab. Tomaszem Halskim i prof. Markiem Masnykiem włączenie PMWSZ w struktury UO Dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – Jednym z dwóch podstawowych warunków utworzenia kierunku lekarskiego na ... » więcej 2018-11-14, godz. 10:13 Rozmowy z Aleksandrą Szubryt i Piotrem Bębenkiem o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości" - pod takim hasłem w Opolu odbywa się Światowy Tydzień Przedsię ... » więcej 2018-11-13, godz. 09:36 Rozmowa z ks. Arnoldem Drechslerem o Światowym Dniu Ubogich i komentarz Małgorzaty Kozak - Z inicjatywy biskupa opolskiego Andrzeja Czai i prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego spotkamy się w niedzielę na rynku - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-11-12, godz. 09:54 Rozmowa z Damianem Kapinosem o rozwoju tras kolejowych i komentarz Iwony Budych Damian Kapinos, członek Opolskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. - Ponad rok zajęło nam przekonanie władz województwa opolskiego, że powinny być po ... » więcej 2018-11-11, godz. 09:05 Rozmowa z ks. Łukaszem Knieciem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży - Bardzo oczekuję na tłumaczenie dokumentu podsumowującego synod - stwierdził w Poglądach i osądach ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Akt ... » więcej 2018-11-11, godz. 08:35 Rozmowa z dr. Mariuszem Patelskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego – Niewątpliwie był to wysiłek zbiorowy, wiele osób się temu przysłużyło, ale też i wysiłek wieloletni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Mariusz P ... » więcej 2018-11-10, godz. 09:05 Rozmowa z Joanną Krasowską i Michałem Stojakiem z opolskich Wodociągów i Kanalizacji Gośćmi Poglądów i Osądów byli Joanna Krasowska, pełnomocnik zarządu zarządu ds. komunikacji i PR oraz Michał Stojak, kierownik działu laboratorium opolskich W ... » więcej 2018-11-10, godz. 08:35 Rozmowa z Marcinem Żukowskim ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej – Młodzi ludzie są zainteresowani tego rodzaju aktywnością. Takie postawy patriotyczne, pro-wspólnotowe są dla nich atrakcyjne i uważają je za dobre – mówił w ... » więcej 2018-11-09, godz. 10:34 Rozmowa z Waldemarem Izdebskim i komentarz Barbary Musioł Waldemar Izdebski, Główny Geodeta Kraju – Geoportal.gov.pl to takie miejsce w sieci, gdzie można znaleźć wszystkie informacje z zakresu informacji przestrzenn ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »