Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Roman Kolek i Józef Swaczyna o opolskiej sieci s ...
2018-08-13, 10:11 Autor: Marek Świercz

Roman Kolek i Józef Swaczyna o opolskiej sieci szpitali

Roman Kolek [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek [fot. Wanda Kownacka]
Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie
– Na Opolszczyźnie już kilkanaście lat temu zamknęliśmy najmniejsze szpitale, zwykle przekształcając je w placówki opieki długoterminowej. I to się bardzo dobrze sprawdziło. Nadal mamy dość gęstą sieć szpitali, w tym niedużych, które są przyjazne dla pacjenta, ale droższe w utrzymaniu. Myślę, że nie ma potrzeby zamykania szpitali, jest za to potrzeba ich pewnego przeprofilowania, bo tego wymaga sytuacja, na przykład starzenie się pacjentów – mówił w rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Roman Kolek, który odpowiada za służbę zdrowia w samorządzie województwa.
Zdaniem Kolka, taka reforma wymaga jednak nie tylko współpracy na poziomie regionalnym, czyli samorządów z urzędem wojewódzkim i NFZ, ale także zrozumienia ze strony ministra zdrowia. – I tu jest problem, minister nie odpowiedział na nasze zaproszenie na konwent marszałków – mówi Kolek.

Zdaniem naszego gościa, wprowadzenie sztywnych norm, na przykład liczby pielęgniarek przypadających na łóżko, jest niedobre, bo grozi tym, że dyrektorzy szpitali zaczną łóżka likwidować. – Nie tylko z powodu wyższych kosztów, ale także z powodu braku personelu – dodaje wicemarszałek.
Starosta strzelecki Józef Swaczyna o sieci opolskich szpitali
Józef Swaczyna, starosta powiatu strzeleckiego
– Potrzebna jest pewna racjonalizacja, także w kwestii liczby łóżek. Oddziały powinny mieć obłożenie, powiedzmy, 90-procentowe, a dziś mają często tylko 50 czy 60 procent. Przydałaby się także pewna specjalizacja. Jeśli na mojej porodówce rodzi się do tysiąca dzieci rocznie, najwięcej po Opolu, a w innych szpitalach 50 czy 300, to może warto postawić na naszą porodówkę? Tak jak na okulistykę w Nysie czy Kędzierzynie-Koźlu, bo mają swoją renomę – mówił w "Poglądach i osądach" Józef Swaczyna, starosta strzelecki i przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego.

Jego zdaniem, czasem radykalne ruchy są konieczne. – Gdy kilkanaście lat temu zlikwidowałem szpital w Zawadzkiem, był krzyk, że zamykam placówkę ze 150-letnią historią. Dziś jest tam punkt z karetką ratunkową, która wcale tak często nie jeździ – dodaje.

Także Swaczyna przestrzega przed brakiem personelu – tu skutkiem ubocznym jest rywalizacja o lekarzy, która prowadzi do windowania płac. – Gdy powstawała kasa chorych, na płace szła połowa jej budżetu, dziś jest to 70 procent – mówi strzelecki starosta.
Z Romanem Kolkiem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2018-09-19, godz. 09:25 Rozmowa z Adrianem Czubakiem o I Kongresie Żeglugi Śródlądowej i Violettą Porowską o jej kandydatach do rady miasta Adrian Czubak, wojewoda opolski - Celem jest podsumowanie tego wszystkiego, co już udało się dokonać. Zebranie wszystkich osób zaangażowanych w proces odbudow ... » więcej 2018-09-18, godz. 09:14 Rozmowa z Rafałem Bartkiem o programie wyborczym MN oraz komentarz Natalii Klimaschki na temat działalności TSKN na Śl ... Rafał Bartek, przewodniczący TSKN - Są to przede wszystkim ludzie stąd, znani społecznicy, aktywiści, fachowcy różnych branż - powiedział w porannej rozmowie ... » więcej 2018-09-17, godz. 09:00 Rozmowy z Rafałem Tkaczem i Joanną Maksymowicz o przygotowaniach do październikowych wyborów samorządowych Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego O północy kończy się termin na zgłoszenie kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku ... » więcej 2018-09-16, godz. 09:00 Roman Jerye o Polskiej Kolei i nie tylko W dniu maszynisty gościem Poglądów i osądów był Roman Jerye, maszynista, instruktor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Nasz gość opowiedział o problem ... » więcej 2018-09-16, godz. 08:30 Józef Włodasz o Dobrodzieńskiej Secie Gościem rozmowy "W cztery oczy" był Józef Włodarz, który mówił o niedzielnej "Dobrodzieńskiej secie", czyli maratonie kolarskim o bardzo długiej i chlubnej tr ... » więcej 2018-09-15, godz. 09:00 Rozmowa z Joanną Kasprzak-Dżyberti i Bogumiłą Wosik o III Opolskim Marszu Nordic Walking Gośćmi "Poglądów i osądów" były panie Joanna Kasprzak - Dżyberti oraz Bogumiła Wosik, które opowiedziały o sobotniej III edycji Opolskiego Marszu Nordic Walki ... » więcej 2018-09-15, godz. 08:30 O. Miron Górecki o weekendowym jarmarku w Opolu - Połącznie tego co dla ciała i dla ducha - tak program tegorocznego Jarmarku Franciszkańskiego, rozpoczynającego się w dziś (sobota) w Opolu podsumował ojcie ... » więcej 2018-09-14, godz. 09:17 Rozmowa z Kamilą Jarońską o stanie opieki nad kobietami i komentarz Sabiny Wiatkowskiej - Do wyborów w sejmiku idziemy z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich" - mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Kamila Jarońska, z partii Razem. Wy ... » więcej 2018-09-13, godz. 09:38 Grzegorz Adamczyk i komentarz Lesława Adamczyka o wzroście płacy minimalnej - Płaca minimalna powinna wynosić połowę średniego wynagrodzenia i powinna być ustalana z automatu - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Adamcz ... » więcej 2018-09-11, godz. 13:04 Stanisław Rakoczy o 15 rocznicy istnienia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i komentarz Jadwigi Kulczycki ... - Gdy rozpoczynaliśmy pracę wiedzieliśmy, że potrzebne jest jednoczenie ludzi działających w tej branży - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Stanisław ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »