Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Grzegorzem Sawickim i komentarz dr. in ...
2018-02-07, 09:36 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Grzegorzem Sawickim i komentarz dr. inż. Tomasza Ciesielczuka

Grzegorz Sawicki o techniczno-finansowych zagadnieniach projektu rewitalizacji Pomologii
W środę w Sali Plafonowej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego parafowana została umowa na rzecz utworzenia Międzynarodowego Centrum Naukowo-Rozwojowego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Ten termin obejmuje także tzw rewitalizację Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie - Pomologii. Właśnie przyznano na nią ponad 32 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przy 11 milionowym wkładzie własnym UO daje to 41 mln złotych.
O techniczno-finansowych zagadnieniach projektu opowiadał w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Sawicki, dyrektora Biura Projektów Strategicznych UO i pełnomocnik naszej uczelni d.s. rewitalizacji Pomologii. To drugi - obok Wydziału Medycznego - strategiczny projekt UO. Pieniądze te zostaną spożytkowane m.in. na budowę nowoczesnych laboratoriów i zakup sprzętu światowej klasy. Naukowcy będą tam wykonywać badania na rzecz biznesu rolnego i rolno-spożywczego (praca nad nowymi nawozami, badanie jakości gleby, wody, żywności).
Dr inż. Tomasz Ciesielczuk o historii Królewskiej Akademii Nauk
W "Poglądach i osądach" dr inż. Tomasz Ciesielczuk z Samodzielnej Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi (jest absolwentem technikum w Prószkowie) opowiadał o historii Królewskiej Akademii Nauk. Została ona założona w 1866 roku przez króla Prus, sama zaś pomologia to nauka o odmianach drzew owocowych. Przy uczelni, która po wojnie straciła status akademii i zamieniła się w technikum, istniało gospodarstwo pomocnicze, unikatowy park, zespół szklarni, dziś zabytkowych. To wszystko zostanie odrestaurowane.

Zobacz także

2018-05-21, godz. 10:00 Rozmowa z Mateuszem Młyńczakiem oraz komentarz Izabeli Kaczyńskiej Mateusz Młyńczak, zastępca przewodniczącego Samorządu Studenckiego PO Na to wydarzenie czekają nie tylko studenci opolskich uczelni, ale również mieszkańcy m ... » więcej 2018-05-20, godz. 09:00 Rozmowa z Adamem Kałą, laureat plebiscytu "Bohater Katechezy" - Tytuł "Bohatera katechezy" zobowiązuje i mobilizuje do jeszcze większego zaangażowania niż do tej pory - powiedział w "Poglądach i osądach" Adam Kała, Bohat ... » więcej 2018-05-20, godz. 08:30 Rozmowa z Witem Pichurskim, twórcą pomnika Kazimierza I Opolskiego Główną ideą było pokazanie na pomniku władcy dynamicznego a dostojnego - tak na pytanie dlaczego Kazimierz I Opolski się uśmiecha, odpowiedział twórca monumen ... » więcej 2018-05-19, godz. 09:00 Marcin Żukowski o tym, dlaczego warto wybrać się na przedstawienie pt. "Koniec świata. Dramat, który nie ma końca" - Zazwyczaj w przestrzeni medialnej gdy mówi się o kulturze to słyszymy o skandalach spowodowanych współczesną interpretacją tej dziedziny, niewiele za to mów ... » więcej 2018-05-19, godz. 08:30 Rozmowa z Agnieszką Kamińską z departamentu kultury, sportu i turystyki Urzędu Marszałkowskiego Noc Muzeów rusza w sobotę o godzinie 18.00 w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Cóż takiego jest niezwykłego w nocnym zwiedzaniu? To pytanie zadaliśmy Agnie ... » więcej 2018-05-18, godz. 09:25 Rozmowa z Moniką Zielińską i komentarz Violetty Porowskiej Monika Zielińska, dyrektor Departamentu ds. Wdrażania EFS w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - To nasz resort dostał największą alokację śro ... » więcej 2018-05-17, godz. 09:45 Rozmowa z Pawłem Grabowskim oraz komentarz Agnieszki Mikuckiej Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15 - Burmistrz może oczywiście twierdzić, że zgodnie z przepisami pod wnioskiem o referendum podpisało się niespełna 700 o ... » więcej 2018-05-16, godz. 10:51 Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Jacka Suskiego Andrzej Buła, marszałek regionu – To prawda, że Ministerstwo Rozwoju chwali nas za tempo, w jakim wydajemy unijne pieniądze. Niektóre regiony mają z tym probl ... » więcej 2018-05-15, godz. 09:46 Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim i komentarz Zbigniewa Kubalańcy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opole - Radni zablokowali, na złość prezydentowi Wiśniewskiemu i w ramach kampanii wyborczej, dwie świetne imprezy, któ ... » więcej 2018-05-14, godz. 09:40 Rozmowa z Damianem Kapinosem i komentarz Sylwestra Brząkały Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei - To prawda, że w planie transportu publicznego dla Opolszczyzny najważniejszy jest transport kolejowy, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »