Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Grzegorzem Sawickim i komentarz dr. in ...
2018-02-07, 09:36 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Grzegorzem Sawickim i komentarz dr. inż. Tomasza Ciesielczuka

Grzegorz Sawicki o techniczno-finansowych zagadnieniach projektu rewitalizacji Pomologii
W środę w Sali Plafonowej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego parafowana została umowa na rzecz utworzenia Międzynarodowego Centrum Naukowo-Rozwojowego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Ten termin obejmuje także tzw rewitalizację Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie - Pomologii. Właśnie przyznano na nią ponad 32 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przy 11 milionowym wkładzie własnym UO daje to 41 mln złotych.
O techniczno-finansowych zagadnieniach projektu opowiadał w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Sawicki, dyrektora Biura Projektów Strategicznych UO i pełnomocnik naszej uczelni d.s. rewitalizacji Pomologii. To drugi - obok Wydziału Medycznego - strategiczny projekt UO. Pieniądze te zostaną spożytkowane m.in. na budowę nowoczesnych laboratoriów i zakup sprzętu światowej klasy. Naukowcy będą tam wykonywać badania na rzecz biznesu rolnego i rolno-spożywczego (praca nad nowymi nawozami, badanie jakości gleby, wody, żywności).
Dr inż. Tomasz Ciesielczuk o historii Królewskiej Akademii Nauk
W "Poglądach i osądach" dr inż. Tomasz Ciesielczuk z Samodzielnej Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi (jest absolwentem technikum w Prószkowie) opowiadał o historii Królewskiej Akademii Nauk. Została ona założona w 1866 roku przez króla Prus, sama zaś pomologia to nauka o odmianach drzew owocowych. Przy uczelni, która po wojnie straciła status akademii i zamieniła się w technikum, istniało gospodarstwo pomocnicze, unikatowy park, zespół szklarni, dziś zabytkowych. To wszystko zostanie odrestaurowane.

Zobacz także

2018-02-23, godz. 10:47 Rozmowa z Andrzejem Szybkie i komentarz Krzysztofa Dryndy Ponad trzysta tysięcy obcokrajowców pracuje legalnie w Polsce - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Szybkie, dyrektor Departamentu Rent Zagranicznyc ... » więcej 2018-02-22, godz. 10:28 Rozmowy ze Sławomirem Batko i Zbigniewem Kubalańcą Sławomir Batko, przewodniczący klubu radnych PiS w opolskiej Radzie Miasta – Jesteśmy stanowczo przeciw takiej transakcji, ona jest wręcz patologiczna a nawet ... » więcej 2018-02-21, godz. 09:51 Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Macieja Wujca Andrzej Buła, marszałek regionu - To PiS nas sprowokował do tego, żeby szukać nowej siedziby, bo wojewoda wypowiedział nam umowę najmu. W tej chwili działamy ... » więcej 2018-02-20, godz. 09:57 Rozmowa z Violettą Porowską i komentarz Romana Kolka Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Samorządowcy w roku wyborczym krzyczą o niesprawiedliwym algorytmie, nie pamiętając, że powstał w roku 2009, za czas ... » więcej 2018-02-19, godz. 09:52 Rozmowa z Joanną Maksymowicz i komentarz Pawła Grabowskiego Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury KBW - Wniosek o referendum w tak zwanej innej sprawie, nie związanej z odwołaniem organów samorządu, moż ... » więcej 2018-02-18, godz. 09:00 Violetta Szczepkowska o akcjach, do których chętnie włączają się uczniowie ZSB W Opolu Opolscy uczniowie w ramach swoich praktyk zawodowych remontują oddział dermatologii Szpitala Wojewódzkiego. Nie tak dawno pomogli także swojemu koledze w odre ... » więcej 2018-02-18, godz. 08:30 Rozmowa z Małgorzatą Pliszką o zmianie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Czy to zmiany na dobre? To w rozmowie "W cztery oczy" wyjaśniała Małgorzata Pliszka, dyrek ... » więcej 2018-02-17, godz. 09:00 Dariusz Puk o Ogólnopolskich Prezentacjach Muzycznych "TerePaczków" Minął termin zgłoszeń do tegorocznej edycji Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych "Terepaczków". Do walki o nagrody w pierwszy weekend marca staną wykonawcy z ... » więcej 2018-02-17, godz. 08:30 Jarosław Kuźmiński o likwidacji dzików z użyciem statków powietrznych Sławomir Izdebski, twórca nowych przepisów o łowiectwie zapowiada likwidację dzików z użyciem statków powietrznych. Powód: dziki roznoszą wirusa ASF, więc pow ... » więcej 2018-02-16, godz. 09:50 Rozmowa z dr. Witoldem Potworą i komentarz Sebastiana Szczurka Dr Witold Potwora, ekonomista i specjalista ds. otwartych funduszy inwestycyjnych Złote plany na złotą jesień życia czy kolejne gruszki na emeryckiej wierzbi ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »