Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Grzegorzem Sawickim i komentarz dr. in ...
2018-02-07, 09:36 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Grzegorzem Sawickim i komentarz dr. inż. Tomasza Ciesielczuka

Grzegorz Sawicki o techniczno-finansowych zagadnieniach projektu rewitalizacji Pomologii
W środę w Sali Plafonowej Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego parafowana została umowa na rzecz utworzenia Międzynarodowego Centrum Naukowo-Rozwojowego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Ten termin obejmuje także tzw rewitalizację Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie - Pomologii. Właśnie przyznano na nią ponad 32 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przy 11 milionowym wkładzie własnym UO daje to 41 mln złotych.
O techniczno-finansowych zagadnieniach projektu opowiadał w rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Sawicki, dyrektora Biura Projektów Strategicznych UO i pełnomocnik naszej uczelni d.s. rewitalizacji Pomologii. To drugi - obok Wydziału Medycznego - strategiczny projekt UO. Pieniądze te zostaną spożytkowane m.in. na budowę nowoczesnych laboratoriów i zakup sprzętu światowej klasy. Naukowcy będą tam wykonywać badania na rzecz biznesu rolnego i rolno-spożywczego (praca nad nowymi nawozami, badanie jakości gleby, wody, żywności).
Dr inż. Tomasz Ciesielczuk o historii Królewskiej Akademii Nauk
W "Poglądach i osądach" dr inż. Tomasz Ciesielczuk z Samodzielnej Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi (jest absolwentem technikum w Prószkowie) opowiadał o historii Królewskiej Akademii Nauk. Została ona założona w 1866 roku przez króla Prus, sama zaś pomologia to nauka o odmianach drzew owocowych. Przy uczelni, która po wojnie straciła status akademii i zamieniła się w technikum, istniało gospodarstwo pomocnicze, unikatowy park, zespół szklarni, dziś zabytkowych. To wszystko zostanie odrestaurowane.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 09:16 Rozmowa z Krzysztofem Chmielem o transportach niszczących drogi i komentarz Grzegorza Cebuli - Dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie powinna przekraczać 40 ton, tymczasem w przypadku transportu drewna zdarza się, że ta masa to 50 - 52 tony. Nie może ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:05 Rozmowa z Beatą Cichewicz o VII Opolskich Dniach Madonn Kresowych 15 sierpnia to w Kościele katolickim Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już w najbliższą niedzielę w Wójcicach odbędą się VII Opolskie Dni Ma ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:00 Rozmowa kpt. Piotrem Płuciennikiem o opolskich obchodach Święta Wojska Polskiego Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, którego zapytaliśmy m.in. o opolskie ob ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:44 Herbert Czaja o stanie opolskiego rolnictwa Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu - Gdy mieliśmy w gospodarce system centralnego planowania takie spisy miały sens, bo na nich rząd opierał swoją p ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:43 Monika Bartel o badaniach wysokości plonów Trwa badanie wysokości zbioru plonów, rzepaku i rzepiku. Wylosowaliśmy tysiąc rolników, których poprosiliśmy o wypełnienie w internecie specjalnego formularza ... » więcej 2018-08-13, godz. 10:11 Roman Kolek i Józef Swaczyna o opolskiej sieci szpitali Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie – Na Opolszczyźnie już kilkanaście lat temu zamknęliśmy najmniejsze szpitale, zwykle pr ... » więcej 2018-08-12, godz. 09:07 Ks. Tomasz Jałowy o 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej Dziś z Nysy wyruszają pierwsze grupy uczestniczące w 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej. W poniedziałek wyruszą uczestnicy z Opola, Raciborza i Głubczyc, a we ... » więcej 2018-08-12, godz. 08:35 Rozmowa z Łukaszem Berlikiem o Opolskiej Nocy Przyrodników – Noc jest interesującą porą, bo uaktywnia się wtedy wiele zwierząt i ptaków, a nawet te, które kojarzymy z dziennym trybem życia, też można podpatrzeć po zmr ... » więcej 2018-08-11, godz. 09:04 Irena Otremba w "Poglądach i osądach" Z Ireną Otrembą, prezes opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, rozmawialiśmy o tym jak podczas upałów dbać o zwierzęta oraz o dużej liczbie b ... » więcej 2018-08-11, godz. 08:35 Rozmowa z Wiolettą Frankiewicz o tegorocznym „Tarnograniu” To jeden z najbardziej kameralnych letnich festiwali. Dziś (11.00) III Festiwal Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie” w Tarnowcu. Z prezes Stowarzyszenia „Tarnow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »