Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Małgorzatą Wilkos i komentarz ks. Marc ...
2018-02-06, 09:58 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. BW)

Rozmowa z Małgorzatą Wilkos i komentarz ks. Marcina Marsollka

Małgorzata Wilkos o nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości
Małgorzata Wilkos, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola
Czy gminy ograniczą nocny handel alkoholu? Podpisana właśnie przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości daje gminom poważny oręż do walki z uciążliwymi dla mieszkańców sklepami. Niektórzy specjaliści przewidują w związku z tym nawet powrót melin, w tym mobilnych (sprzedaż alkoholu z samochodu). W rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Wilkos, wiceprzewodnicząca opolskiej rady miasta, powiedziała, że ustawa ta wychodzi naprzeciw potrzebom wielu miast i miasteczek, zwłaszcza turystycznych, gdzie handel alkoholem przekracza wszelkie normy, zwłaszcza obyczajowe. Według naszej rozmówczyni, ustawa ta nie znajdzie zastosowania w Opolu, choć rada przedyskutuje ją. Nasze miasto jest jednym z najbezpieczniejszych, na co wpływ mają także dodatkowe patrole policyjne opłacane z budżetu miasta.
Ks. Marcin Marsollek o walce z pijaństwem
Ks. Marcin Marsollek, szef Wojewódzkiego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Opolu
W "Poglądach i osądach" ks. Marcin Marsollek, szef WOLU w Opolu został zapytany o to, czy zakazami da się walczyć z pijaństwem. Jego odpowiedź była twierdząca. Okazja czyni złodzieja, powiedział, a większa dostępność alkoholu, w tym także jego reklama, powoduje, że więcej osób go pije. - Byliśmy rozpijani od zaborów, Polska to kraj ludzi pijących - powiedział ksiądz. W samej Łodzi jest więcej sklepów z alkoholem niż w Norwegii. Ok. 4 mln Polaków to ludzie mający problem z alkoholem, cierpią na tym całe rodziny, ale i pracodawcy takich osób.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 09:16 Rozmowa z Krzysztofem Chmielem o transportach niszczących drogi i komentarz Grzegorza Cebuli - Dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie powinna przekraczać 40 ton, tymczasem w przypadku transportu drewna zdarza się, że ta masa to 50 - 52 tony. Nie może ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:05 Rozmowa z Beatą Cichewicz o VII Opolskich Dniach Madonn Kresowych 15 sierpnia to w Kościele katolickim Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już w najbliższą niedzielę w Wójcicach odbędą się VII Opolskie Dni Ma ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:00 Rozmowa kpt. Piotrem Płuciennikiem o opolskich obchodach Święta Wojska Polskiego Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, którego zapytaliśmy m.in. o opolskie ob ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:44 Herbert Czaja o stanie opolskiego rolnictwa Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu - Gdy mieliśmy w gospodarce system centralnego planowania takie spisy miały sens, bo na nich rząd opierał swoją p ... » więcej 2018-08-14, godz. 09:43 Monika Bartel o badaniach wysokości plonów Trwa badanie wysokości zbioru plonów, rzepaku i rzepiku. Wylosowaliśmy tysiąc rolników, których poprosiliśmy o wypełnienie w internecie specjalnego formularza ... » więcej 2018-08-13, godz. 10:11 Roman Kolek i Józef Swaczyna o opolskiej sieci szpitali Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie – Na Opolszczyźnie już kilkanaście lat temu zamknęliśmy najmniejsze szpitale, zwykle pr ... » więcej 2018-08-12, godz. 09:07 Ks. Tomasz Jałowy o 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej Dziś z Nysy wyruszają pierwsze grupy uczestniczące w 42. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej. W poniedziałek wyruszą uczestnicy z Opola, Raciborza i Głubczyc, a we ... » więcej 2018-08-12, godz. 08:35 Rozmowa z Łukaszem Berlikiem o Opolskiej Nocy Przyrodników – Noc jest interesującą porą, bo uaktywnia się wtedy wiele zwierząt i ptaków, a nawet te, które kojarzymy z dziennym trybem życia, też można podpatrzeć po zmr ... » więcej 2018-08-11, godz. 09:04 Irena Otremba w "Poglądach i osądach" Z Ireną Otrembą, prezes opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, rozmawialiśmy o tym jak podczas upałów dbać o zwierzęta oraz o dużej liczbie b ... » więcej 2018-08-11, godz. 08:35 Rozmowa z Wiolettą Frankiewicz o tegorocznym „Tarnograniu” To jeden z najbardziej kameralnych letnich festiwali. Dziś (11.00) III Festiwal Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie” w Tarnowcu. Z prezes Stowarzyszenia „Tarnow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »