Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janus ...
2017-10-10, 09:36 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janusza Oszytko

Andrzej Tomczyk o swojej działalności w podziemnych strukturach
Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Andrzej Tomczyk z Namysłowa, który został odznaczony wraz z 14 osobami z Opolszczyzny Krzyżem Wolności i Solidarności. Krzyż nadawany jest od 2010 roku przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Andrzej Tomczyk był w stanie wojennym działaczem podziemnych struktur solidarnościowych wiązanych z Dolnym Śląskiem. Ukrywał u siebie m.in. Józefa Piniora (o którym w wolnej już Polsce powstał film "80 milionów"), zorganizował nielegalny ślub Piniora, organizował też tajne spotkania kierownictwa polskiego podziemia lat 80. Do Namysłowa przyjechał np. pociągiem Zbigniew Bujak, z doklejoną brodą i wąsami, bywał tu kardynał Gulbinowicz z Wrocławia, który wspierał ówczesną opozycję. Andrzej Tomczyk powołał też do życia Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, Namysłów był pierwszym prowincjonalnym miastem w Polsce, gdzie pod władzą komunistów odbywały się takie spotkania - z udziałem wybitnych niezależnych twórców polskich.
Janusz Oszytko o genezie Krzyża Wolności i Solidarności
W "Poglądach i osądach" Janusz Oszytko z opolskiej delegatury IPN pytany był o genezę Krzyża Wolności i Solidarności oraz o to, jakimi kryteriami kieruje się IPN typując osoby, którym to odznaczenie się należy. Nasz rozmówca wyjaśnił m.in., że Krzyż wzorowany jest na przedwojennym Krzyżu Niepodległości II RP, przyznawanym tym, którzy przyczynili się do odzyskania polskiej państwowości w 1918 roku.

Zobacz także

2018-03-22, godz. 09:46 Rozmowa ze Stanisławem Barem i komentarz Rafała Bartka Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Zamknięcie śledztwa oznacza, że prokurator wykonał już wszystkie zaplanowane czynności. Teraz zebrany ma ... » więcej 2018-03-21, godz. 09:17 Rozmowy z Maciejem Wujcem i Marcinem Gambcem Maciej Wujec, wiceprezydent Opola – W tej sprawie wszystko od początku do końca odbywa się lege artis, a te transakcje są bardzo korzystne dla miasta. Przypom ... » więcej 2018-03-20, godz. 09:32 Rozmowy z Katarzyną Kownacką i Krzysztofem Dryndą Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – To, że szybko dzielimy unijne pieniądze, powinno raczej cieszyć niż martwić, bo te pienią ... » więcej 2018-03-19, godz. 10:02 Rozmowa z Marcinem Żukowskim i komentarz Tomasza Kosmali Marcin Żukowski, asystent wojewody opolskiego do spraw społeczeństwa obywatelskiego - Fundusz Inicjatyw Pozarządowych to program rządowy, nic więc dziwnego, ż ... » więcej 2018-03-18, godz. 09:00 Rozmowa z Agnieszką Łukasińską z Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Senior w Opolu – Staramy się ciągle podnosić sobie poprzeczkę, by nadal seniorów zaskakiwać i wprowadzać nowe inicjatywy – powiedziała Agnieszka Łukasińska, instruktor kultu ... » więcej 2018-03-18, godz. 08:30 Rozmowa z Grzegorzem Haliczynem, studentem z Opola, który stanął w obronie Ukraińców zaatakowanych przez pijanego mężc ... – To był instynkt – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział Grzegorz Haliczyn, który stanął w obronie Ukraińców. Za ten czyn nasz gość otrzymał nagrodę im. ... » więcej 2018-03-17, godz. 09:00 Rozmowa z Szymonem Wolfem, koordynatorem tegorocznej 28. edycji Zimowej Giełdy Piosenki – Mam nadzieję, że XXVIII Zimowa Giełda Piosenki zapisała się dużymi zgłoskami w historii festiwali studenckich – powiedział w sobotnich „Poglądach i osądach” ... » więcej 2018-03-17, godz. 08:30 Rozmowa z Justyną Osiecką-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ruszył konkurs "Opolskie dla Rodziny" który jest przeznaczony dla pracodawców którzy oferują zniżki dla klientów. - Chcemy docenić tych, którzy przystąpili do ... » więcej 2018-03-16, godz. 09:00 Rozmowa z Dariuszem Byczkowskim oraz komentarz Macieja Stefańskiego Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Jest już prawie pewne, że Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu decyzją Narodowego Instytutu Dziedzic ... » więcej 2018-03-15, godz. 09:00 Rozmowa z Grzegorzem Adamczykiem oraz komentarz Sebastiana Koćwina Grzegorz Adamczyk, wiceszef opolskiej "Solidarności" Choć konstytucja zapewnia swobodę zrzeszania się w związki zawodowe, to ustawy i akty wykonawcze, a także ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »