Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janus ...
2017-10-10, 09:36 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janusza Oszytko

Andrzej Tomczyk o swojej działalności w podziemnych strukturach
Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Andrzej Tomczyk z Namysłowa, który został odznaczony wraz z 14 osobami z Opolszczyzny Krzyżem Wolności i Solidarności. Krzyż nadawany jest od 2010 roku przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Andrzej Tomczyk był w stanie wojennym działaczem podziemnych struktur solidarnościowych wiązanych z Dolnym Śląskiem. Ukrywał u siebie m.in. Józefa Piniora (o którym w wolnej już Polsce powstał film "80 milionów"), zorganizował nielegalny ślub Piniora, organizował też tajne spotkania kierownictwa polskiego podziemia lat 80. Do Namysłowa przyjechał np. pociągiem Zbigniew Bujak, z doklejoną brodą i wąsami, bywał tu kardynał Gulbinowicz z Wrocławia, który wspierał ówczesną opozycję. Andrzej Tomczyk powołał też do życia Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, Namysłów był pierwszym prowincjonalnym miastem w Polsce, gdzie pod władzą komunistów odbywały się takie spotkania - z udziałem wybitnych niezależnych twórców polskich.
Janusz Oszytko o genezie Krzyża Wolności i Solidarności
W "Poglądach i osądach" Janusz Oszytko z opolskiej delegatury IPN pytany był o genezę Krzyża Wolności i Solidarności oraz o to, jakimi kryteriami kieruje się IPN typując osoby, którym to odznaczenie się należy. Nasz rozmówca wyjaśnił m.in., że Krzyż wzorowany jest na przedwojennym Krzyżu Niepodległości II RP, przyznawanym tym, którzy przyczynili się do odzyskania polskiej państwowości w 1918 roku.

Zobacz także

2017-10-17, godz. 09:54 Rozmowa z Michałem Karbowiakiem i komentarz Macieja Kochańskiego Michał Karbowiak, zastępca przewodniczącego Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego – To będą prawdziwe otrzęsiny, choć stawiamy raczej na miłe niespod ... » więcej 2017-10-16, godz. 09:26 Rozmowa z Lidią Stotko oraz komentarz Tomasza Kosmali Lidia Stotko z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu - To była dla mnie wielka niespodzianka, dowiedziałam się w ostatniej chwili, że zgłoszono mnie do tego ko ... » więcej 2017-10-15, godz. 08:40 Rozmowa z Krzysztofem Zgorzelskim, prezesem Przewozów Regionalnych Opolskie Przewozy Regionalne chcą powiększyć swoją ofertę o komunikację autobusową. O ocenę tego pomysłu pytaliśmy prezesa Przewozów Regionalnych Krzysztofa Z ... » więcej 2017-10-14, godz. 08:35 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego – Ograniczenie roli jednomandatowych okręgów wyborczych oznacza, że wyborcy nie będą wybierać kandydatów z list jednoosobowych – tak w rozmowie „W cztery oczy ... » więcej 2017-10-13, godz. 10:04 Rozmowa z Witem Pichurskim i komentarz Magdaleny Matyjaszek Wit Pichurski, opolski artysta rzeźbiarz W czwartek znany opolski artysta rzeźbiarz Wit Pichurski pokazał opolanom, za pośrednictwem mediów, model pomnika ksi ... » więcej 2017-10-12, godz. 09:39 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz dr. Bartosz Maziarza W rozmowie "W cztery oczy" gościem Radia Opole był Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola, którego raport w sprawie "odporności na zagrożenia płynące ... » więcej 2017-10-11, godz. 09:57 Rozmowa z Jarosławem Gowinem i komentarz prof. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przyjechał do Opola, aby wziąć udział w inauguracji roku akademickiego na U ... » więcej 2017-10-09, godz. 09:49 Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz dr. Krzysztofa Badory Kpt. Łukasz Olejnik, oficer prasowy KW PSP w Opolu W rozmowie „W cztery oczy” gościem Radia Opole był kpt. Łukasz Olejnik, który opowiedział o zmaganiach opol ... » więcej 2017-10-08, godz. 08:35 Rozmowa z Tomaszem Garbowskim, prezesem Opolskiego Związku Piłki Nożnej – Mecz reprezentacji U20 Polska vs. Portugalia odbędzie się 9 listopada na stadionie w Kluczborku – tak zapewnił prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz ... » więcej 2017-10-07, godz. 08:35 Rozmowa z Sylwestrem Brząkałą, dyrektorem Przewozów Regionalnych w Opolu – Po orkanie, który nawiedził także nasz region wprowadziliśmy komunikację zastępczą na linii Olesno-Kluczbork – tak w rozmowie „W cztery oczy” mówił dyrektor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »