Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janus ...
2017-10-10, 09:36 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janusza Oszytko

Andrzej Tomczyk o swojej działalności w podziemnych strukturach
Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Andrzej Tomczyk z Namysłowa, który został odznaczony wraz z 14 osobami z Opolszczyzny Krzyżem Wolności i Solidarności. Krzyż nadawany jest od 2010 roku przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Andrzej Tomczyk był w stanie wojennym działaczem podziemnych struktur solidarnościowych wiązanych z Dolnym Śląskiem. Ukrywał u siebie m.in. Józefa Piniora (o którym w wolnej już Polsce powstał film "80 milionów"), zorganizował nielegalny ślub Piniora, organizował też tajne spotkania kierownictwa polskiego podziemia lat 80. Do Namysłowa przyjechał np. pociągiem Zbigniew Bujak, z doklejoną brodą i wąsami, bywał tu kardynał Gulbinowicz z Wrocławia, który wspierał ówczesną opozycję. Andrzej Tomczyk powołał też do życia Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, Namysłów był pierwszym prowincjonalnym miastem w Polsce, gdzie pod władzą komunistów odbywały się takie spotkania - z udziałem wybitnych niezależnych twórców polskich.
Janusz Oszytko o genezie Krzyża Wolności i Solidarności
W "Poglądach i osądach" Janusz Oszytko z opolskiej delegatury IPN pytany był o genezę Krzyża Wolności i Solidarności oraz o to, jakimi kryteriami kieruje się IPN typując osoby, którym to odznaczenie się należy. Nasz rozmówca wyjaśnił m.in., że Krzyż wzorowany jest na przedwojennym Krzyżu Niepodległości II RP, przyznawanym tym, którzy przyczynili się do odzyskania polskiej państwowości w 1918 roku.

Zobacz także

2017-12-17, godz. 08:35 Rozmowa z Markiem Bocianowskim, Nadleśniczym Nadleśnictwa Prószków - Na Opolszczyźnie króluje świerk - tak o świątecznych gustach mieszkańców regionu w rozmowie "W cztery oczy" mówił Marek Bocianowski Nadleśniczy Nadleśnictwa ... » więcej 2017-12-16, godz. 08:35 Rozmowa z Dariuszem Maderą, dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Z pewnością nie będziemy w stanie realizować działalności planowej, którą mamy. Będziemy musieli odwoływać część zabiegów operacyjnych, można spodziewać się ... » więcej 2017-12-15, godz. 10:00 Rozmowa z Arkadiuszem Wiśniewskim i komentarz Krzysztofa Dryndy - To jest rekordowy budżet w historii Opola - 1 miliard 150 mln zł. W ciągu trzech lat ten budżet się podwoił. Na inwestycje wydamy 350 mln zł, dla porównania ... » więcej 2017-12-14, godz. 10:02 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz Bożeny Czapskiej-Czoch Zbigniew Kubalańca, dyrektor Wydziału Edukacji i Rynku Pracy UMWO – Takie konkursy, jak ten organizowany po raz drugi przez Uniwersytet Opolski, są bardzo pot ... » więcej 2017-12-13, godz. 09:31 Dr Zbigniew Bereszyński i Janusz Wójcik o stanie wojennym na Opolszczyźnie - W nocy z 12 na 13 grudnia internowano na Opolszczyźnie 69 osób. Na liście, którą przygotowywano od października 1980 roku, było 84 działaczy, ale nie wszysc ... » więcej 2017-12-12, godz. 10:02 Rozmowa z Kariną Bedrunką i komentarz Jolanty Wasiel Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO - Program "Opolska Mama Ma Moc" to część projektu "Opolskie dla rodziny". W 201 ... » więcej 2017-12-11, godz. 09:43 Rozmowa z Tomaszem Zawadzkim oraz komentarz Szymona Ogłazy Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Transportu w opolskim magistracie - Mamy w Opolu 93 tysiące samochodów, 715 na tysiąc mieszkańców, co daje nam trzecie mie ... » więcej 2017-12-10, godz. 08:30 Rozmowa z ks. prałatem Zygmuntem Lubienieckim - W tym roku Wigilia dla Samotnych, Bezdomnych i Potrzebujących w Opolu odbędzie się 22 grudnia w piątek o 16.00 w opolskim Centrum Wystawienniczo - Kongresow ... » więcej 2017-12-09, godz. 08:35 Rozmowa z Pawłem Dytką W listopadzie ruszył konkurs na prototyp polskiego samochodu elektrycznego. W konkursie bierze udział projekt z Opolszczyzny. To niewielkie, rodzinne auto o n ... » więcej 2017-12-08, godz. 09:27 Rozmowa z Katarzyną Czocharą i komentarz Pawła Grabowskiego W rozmowie "W cztery oczy" połączyliśmy się z Warszawą, skąd Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, skomentowała nam wybór nowego premiera. Wed ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »