Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz d ...
2017-10-09, 09:49 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz dr. Krzysztofa Badory

Kpt. Łukasz Olejnik o zmaganiach opolskich strażaków z orkanem Ksawery, jaki nawiedził Opolszczyznę
Kpt. Łukasz Olejnik, oficer prasowy KW PSP w Opolu
W rozmowie „W cztery oczy” gościem Radia Opole był kpt. Łukasz Olejnik, który opowiedział o zmaganiach opolskich strażaków z orkanem Ksawery, jaki nawiedził Opolszczyznę. Przez kilkadziesiąt godzin zastępy strażaków walczyły z żywiołem, a potem z jego skutkami. Łącznie w całym województwie doszło do 767 interwencji, w których udział brało 4138 strażaków, w tym spora część z OSP. W jeden dzień orkan spowodował na Opolszczyźnie aż 7 procent rocznych uszkodzeń, do jakich wyjeżdża straż pożarna. Rannych zostało dwóch strażaków: jeden zranił się przy wysiadaniu z wozu, drugi rozciął rękę podczas usuwania skutków wichury.
Dr Krzysztof Badora o tym, skąd wzięły się orkany na Śląsku Opolskim
Dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego
A w „Poglądach i osądach” dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego, opowiadał, skąd wzięły się orkany na Śląsku Opolskim, dlaczego zdarzają się one coraz częściej i dlaczego są coraz bardziej niszczycielskie, czy da się je przewidywać oraz ew. jakoś im zapobiegać. Mowa była także o tym, kto wymyśla nazwy orkanów i dlaczego połowa nazw nosi imię żeńskie, a połowa męskie. Opolski naukowiec wytłumaczył też, czym się różni orkan od huraganu, cyklonu i tajfunu.

Zobacz także

2018-07-21, godz. 08:35 Rozmowa z asp. Karolem Brandysem o bezpiecznych wakacjach O dobre wspomnienia z wakacji zatroszczyliśmy się razem z asp. Karolem Brandysem z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Rozmawialiśmy o tym ... » więcej 2018-07-20, godz. 09:30 Rozmowa z Henrykiem Fersterem i komentarz Dariusza Gieronia Jak nie susza, to ulewy i zagrożenie powodziowe. Od dwóch dni telewizje straszą nas obrazkami wylewających rzek i zalanych łąk. Czy na Opolszczyźnie stosowne ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:24 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Tomaszem Turbą Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Program Dostępność Plus będzie jedną z największych inwestycji rząd ... » więcej 2018-07-18, godz. 09:37 Rozmowa z o. Kamilem Tymeckim i komentarz ks. Łukasza Kniecia Ojciec Kamil Tymecki - współorganizator Święta Młodzieży na Górze świętej Anny Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. Kilkuset młodych ludzi obu płci p ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:23 Rozmowy z dr. Stankomirem Nicieją i prof. Wiesławą Piątkowską-Stepaniak Dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego Uniwersytetu UO Po 3 latach działalności, English Summer School przyjmuje formułę Summer University. 60 uczestników ... » więcej 2018-07-16, godz. 09:24 Rozmowa z Antonim Piechniczkiem i komentarz Józefa Żymańczyka Antoni Piechniczek, były trener kadry W poniedziałek "pomundialowy" wróciliśmy w porannych rozmowach do naszych gości, z którymi rozmawialiśmy tuż przed mistr ... » więcej 2018-07-15, godz. 08:30 Rozmowa z Wojtkiem Mieczysławskim o czytaniu i szanowaniu książek Statystyki pokazują, że niechętnie sięgamy po książki. Czy widać ten problem z perspektywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu? O tym, czy sięgamy po słow ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:00 Rozmowa z Mirosławem Aranowiczem o IX Festiwalu Ognia i Wody w Nysie Przed nami 9. edycja Festiwalu Ognia i Wody, który tradycyjnie odbędzie się nad Jeziorem Nyskim. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Co jest wyjątkoweg ... » więcej 2018-07-14, godz. 08:35 Rozmowa z Jackiem Skowrońskim o kajakowym spływie „Z nurtem Opola” W trzy wakacyjne soboty będzie można popłynąć „Z nurtem Opola”. Już po raz drugi organizowany jest spływ kajakowy na Odrze i Młynówce. Kilka godzin przed star ... » więcej 2018-07-13, godz. 09:55 Rozmowa z Sabiną Wiatkowską i komentarz Mieczysława Wojtaszka To jest bardzo dobry krok w stronę dalszych prac nad rozwiązaniami systemowymi - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »