Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz d ...
2017-10-09, 09:49 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz dr. Krzysztofa Badory

Kpt. Łukasz Olejnik o zmaganiach opolskich strażaków z orkanem Ksawery, jaki nawiedził Opolszczyznę
Kpt. Łukasz Olejnik, oficer prasowy KW PSP w Opolu
W rozmowie „W cztery oczy” gościem Radia Opole był kpt. Łukasz Olejnik, który opowiedział o zmaganiach opolskich strażaków z orkanem Ksawery, jaki nawiedził Opolszczyznę. Przez kilkadziesiąt godzin zastępy strażaków walczyły z żywiołem, a potem z jego skutkami. Łącznie w całym województwie doszło do 767 interwencji, w których udział brało 4138 strażaków, w tym spora część z OSP. W jeden dzień orkan spowodował na Opolszczyźnie aż 7 procent rocznych uszkodzeń, do jakich wyjeżdża straż pożarna. Rannych zostało dwóch strażaków: jeden zranił się przy wysiadaniu z wozu, drugi rozciął rękę podczas usuwania skutków wichury.
Dr Krzysztof Badora o tym, skąd wzięły się orkany na Śląsku Opolskim
Dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego
A w „Poglądach i osądach” dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego, opowiadał, skąd wzięły się orkany na Śląsku Opolskim, dlaczego zdarzają się one coraz częściej i dlaczego są coraz bardziej niszczycielskie, czy da się je przewidywać oraz ew. jakoś im zapobiegać. Mowa była także o tym, kto wymyśla nazwy orkanów i dlaczego połowa nazw nosi imię żeńskie, a połowa męskie. Opolski naukowiec wytłumaczył też, czym się różni orkan od huraganu, cyklonu i tajfunu.

Zobacz także

2018-03-22, godz. 09:46 Rozmowa ze Stanisławem Barem i komentarz Rafała Bartka Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Zamknięcie śledztwa oznacza, że prokurator wykonał już wszystkie zaplanowane czynności. Teraz zebrany ma ... » więcej 2018-03-21, godz. 09:17 Rozmowy z Maciejem Wujcem i Marcinem Gambcem Maciej Wujec, wiceprezydent Opola – W tej sprawie wszystko od początku do końca odbywa się lege artis, a te transakcje są bardzo korzystne dla miasta. Przypom ... » więcej 2018-03-20, godz. 09:32 Rozmowy z Katarzyną Kownacką i Krzysztofem Dryndą Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – To, że szybko dzielimy unijne pieniądze, powinno raczej cieszyć niż martwić, bo te pienią ... » więcej 2018-03-19, godz. 10:02 Rozmowa z Marcinem Żukowskim i komentarz Tomasza Kosmali Marcin Żukowski, asystent wojewody opolskiego do spraw społeczeństwa obywatelskiego - Fundusz Inicjatyw Pozarządowych to program rządowy, nic więc dziwnego, ż ... » więcej 2018-03-18, godz. 09:00 Rozmowa z Agnieszką Łukasińską z Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Senior w Opolu – Staramy się ciągle podnosić sobie poprzeczkę, by nadal seniorów zaskakiwać i wprowadzać nowe inicjatywy – powiedziała Agnieszka Łukasińska, instruktor kultu ... » więcej 2018-03-18, godz. 08:30 Rozmowa z Grzegorzem Haliczynem, studentem z Opola, który stanął w obronie Ukraińców zaatakowanych przez pijanego mężc ... – To był instynkt – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział Grzegorz Haliczyn, który stanął w obronie Ukraińców. Za ten czyn nasz gość otrzymał nagrodę im. ... » więcej 2018-03-17, godz. 09:00 Rozmowa z Szymonem Wolfem, koordynatorem tegorocznej 28. edycji Zimowej Giełdy Piosenki – Mam nadzieję, że XXVIII Zimowa Giełda Piosenki zapisała się dużymi zgłoskami w historii festiwali studenckich – powiedział w sobotnich „Poglądach i osądach” ... » więcej 2018-03-17, godz. 08:30 Rozmowa z Justyną Osiecką-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ruszył konkurs "Opolskie dla Rodziny" który jest przeznaczony dla pracodawców którzy oferują zniżki dla klientów. - Chcemy docenić tych, którzy przystąpili do ... » więcej 2018-03-16, godz. 09:00 Rozmowa z Dariuszem Byczkowskim oraz komentarz Macieja Stefańskiego Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Jest już prawie pewne, że Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu decyzją Narodowego Instytutu Dziedzic ... » więcej 2018-03-15, godz. 09:00 Rozmowa z Grzegorzem Adamczykiem oraz komentarz Sebastiana Koćwina Grzegorz Adamczyk, wiceszef opolskiej "Solidarności" Choć konstytucja zapewnia swobodę zrzeszania się w związki zawodowe, to ustawy i akty wykonawcze, a także ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »