Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz d ...
2017-10-09, 09:49 Autor: Zbigniew Górniak (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz dr. Krzysztofa Badory

Kpt. Łukasz Olejnik o zmaganiach opolskich strażaków z orkanem Ksawery, jaki nawiedził Opolszczyznę
Kpt. Łukasz Olejnik, oficer prasowy KW PSP w Opolu
W rozmowie „W cztery oczy” gościem Radia Opole był kpt. Łukasz Olejnik, który opowiedział o zmaganiach opolskich strażaków z orkanem Ksawery, jaki nawiedził Opolszczyznę. Przez kilkadziesiąt godzin zastępy strażaków walczyły z żywiołem, a potem z jego skutkami. Łącznie w całym województwie doszło do 767 interwencji, w których udział brało 4138 strażaków, w tym spora część z OSP. W jeden dzień orkan spowodował na Opolszczyźnie aż 7 procent rocznych uszkodzeń, do jakich wyjeżdża straż pożarna. Rannych zostało dwóch strażaków: jeden zranił się przy wysiadaniu z wozu, drugi rozciął rękę podczas usuwania skutków wichury.
Dr Krzysztof Badora o tym, skąd wzięły się orkany na Śląsku Opolskim
Dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego
A w „Poglądach i osądach” dr Krzysztof Badora, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego, opowiadał, skąd wzięły się orkany na Śląsku Opolskim, dlaczego zdarzają się one coraz częściej i dlaczego są coraz bardziej niszczycielskie, czy da się je przewidywać oraz ew. jakoś im zapobiegać. Mowa była także o tym, kto wymyśla nazwy orkanów i dlaczego połowa nazw nosi imię żeńskie, a połowa męskie. Opolski naukowiec wytłumaczył też, czym się różni orkan od huraganu, cyklonu i tajfunu.

Zobacz także

2017-10-17, godz. 09:54 Rozmowa z Michałem Karbowiakiem i komentarz Macieja Kochańskiego Michał Karbowiak, zastępca przewodniczącego Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego – To będą prawdziwe otrzęsiny, choć stawiamy raczej na miłe niespod ... » więcej 2017-10-16, godz. 09:26 Rozmowa z Lidią Stotko oraz komentarz Tomasza Kosmali Lidia Stotko z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu - To była dla mnie wielka niespodzianka, dowiedziałam się w ostatniej chwili, że zgłoszono mnie do tego ko ... » więcej 2017-10-15, godz. 08:40 Rozmowa z Krzysztofem Zgorzelskim, prezesem Przewozów Regionalnych Opolskie Przewozy Regionalne chcą powiększyć swoją ofertę o komunikację autobusową. O ocenę tego pomysłu pytaliśmy prezesa Przewozów Regionalnych Krzysztofa Z ... » więcej 2017-10-14, godz. 08:35 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego – Ograniczenie roli jednomandatowych okręgów wyborczych oznacza, że wyborcy nie będą wybierać kandydatów z list jednoosobowych – tak w rozmowie „W cztery oczy ... » więcej 2017-10-13, godz. 10:04 Rozmowa z Witem Pichurskim i komentarz Magdaleny Matyjaszek Wit Pichurski, opolski artysta rzeźbiarz W czwartek znany opolski artysta rzeźbiarz Wit Pichurski pokazał opolanom, za pośrednictwem mediów, model pomnika ksi ... » więcej 2017-10-12, godz. 09:39 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz dr. Bartosz Maziarza W rozmowie "W cztery oczy" gościem Radia Opole był Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola, którego raport w sprawie "odporności na zagrożenia płynące ... » więcej 2017-10-11, godz. 09:57 Rozmowa z Jarosławem Gowinem i komentarz prof. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przyjechał do Opola, aby wziąć udział w inauguracji roku akademickiego na U ... » więcej 2017-10-10, godz. 09:36 Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janusza Oszytko Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Andrzej Tomczyk z Namysłowa, który został odznaczony wraz z 14 osobami z Opolszczyzny Krzyżem Wolności i Solidarn ... » więcej 2017-10-08, godz. 08:35 Rozmowa z Tomaszem Garbowskim, prezesem Opolskiego Związku Piłki Nożnej – Mecz reprezentacji U20 Polska vs. Portugalia odbędzie się 9 listopada na stadionie w Kluczborku – tak zapewnił prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz ... » więcej 2017-10-07, godz. 08:35 Rozmowa z Sylwestrem Brząkałą, dyrektorem Przewozów Regionalnych w Opolu – Po orkanie, który nawiedził także nasz region wprowadziliśmy komunikację zastępczą na linii Olesno-Kluczbork – tak w rozmowie „W cztery oczy” mówił dyrektor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »