Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. hab. Markiem Białokurem i komentar ...
2017-10-05, 09:27 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z dr. hab. Markiem Białokurem i komentarz Izabeli Waloszek

Dr hab. Marek Białokur o projekcie "Niewielu pamięta"
- 800-lecie Opola to doskonała okazja, by przypomnieć historie miasta, nie tylko tę z XIII wieku, ale także historie najnowszą, tak zwaną historię bliską. I temu służy nasz projekt historii mówionej "Niewielu pamięta", który podsumujemy dziś o 11:00 w III LO w Opolu. Młodzi ludzie dotarli do blisko 20 opolan, nagrali ich opowieści, to kilkaset minut relacji. Dziś zaprezentujemy kilka z tych osób, które opowiedzą o tym, jak wyglądało życie, także to codzienne, w Opolu. Zainteresowanie spotkaniem jest bardzo duże, swój udział zapowiedziało 150 uczniów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" historyk dr hab. Marek Białokur, koordynator projektu realizowanego przez władze Opola z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, który od 9 lat prowadzi swój projekt Archiwum Historii Mówionej.
Izabela Waloszek o zainteresowaniu młodych ludzi historią lokalną
- W ciągu 9 lat zebraliśmy i umieściliśmy na stronie internetowej e-historie.pl 550 relacji zebranych przez naszych młodych współpracowników. Opowieści dotyczą różnych spraw, od górnośląskich obyczajów, przez drugą wojnę światową po biedę okresu powojennego. To relacje dwóch stron, opowieści Ślązaków i Kresowian - mówiła w "Poglądach i osądach" Izabela Waloszek, koordynator projektu Archiwum Historii Mówionej z ramienia DWPN. Jak mówi nasz gość, w planach są nagrania związane ze stanem wojennym a także dziennikarska wyprawa do północnej Polski. - Zainteresowanie młodych ludzi lokalną historią jest duże. W przypadku projektu z okazji 800-lecia Opola na 25 miejsc zgłosiło się 95 chętnych - dodaje Waloszek.

Zobacz także

2017-10-16, godz. 09:26 Rozmowa z Lidią Stotko oraz komentarz Tomasza Kosmali Lidia Stotko z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu - To była dla mnie wielka niespodzianka, dowiedziałam się w ostatniej chwili, że zgłoszono mnie do tego ko ... » więcej 2017-10-15, godz. 08:40 Rozmowa z Krzysztofem Zgorzelskim, prezesem Przewozów Regionalnych Opolskie Przewozy Regionalne chcą powiększyć swoją ofertę o komunikację autobusową. O ocenę tego pomysłu pytaliśmy prezesa Przewozów Regionalnych Krzysztofa Z ... » więcej 2017-10-14, godz. 08:35 Rozmowa z Rafałem Tkaczem, dyrektorem opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego – Ograniczenie roli jednomandatowych okręgów wyborczych oznacza, że wyborcy nie będą wybierać kandydatów z list jednoosobowych – tak w rozmowie „W cztery oczy ... » więcej 2017-10-13, godz. 10:04 Rozmowa z Witem Pichurskim i komentarz Magdaleny Matyjaszek Wit Pichurski, opolski artysta rzeźbiarz W czwartek znany opolski artysta rzeźbiarz Wit Pichurski pokazał opolanom, za pośrednictwem mediów, model pomnika ksi ... » więcej 2017-10-12, godz. 09:39 Rozmowa z Marcinem Ociepą i komentarz dr. Bartosz Maziarza W rozmowie "W cztery oczy" gościem Radia Opole był Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola, którego raport w sprawie "odporności na zagrożenia płynące ... » więcej 2017-10-11, godz. 09:57 Rozmowa z Jarosławem Gowinem i komentarz prof. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przyjechał do Opola, aby wziąć udział w inauguracji roku akademickiego na U ... » więcej 2017-10-10, godz. 09:36 Rozmowa z Andrzejem Tomczykiem i komentarz Janusza Oszytko Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Andrzej Tomczyk z Namysłowa, który został odznaczony wraz z 14 osobami z Opolszczyzny Krzyżem Wolności i Solidarn ... » więcej 2017-10-09, godz. 09:49 Rozmowa z kpt. Łukaszem Olejnikiem i komentarz dr. Krzysztofa Badory Kpt. Łukasz Olejnik, oficer prasowy KW PSP w Opolu W rozmowie „W cztery oczy” gościem Radia Opole był kpt. Łukasz Olejnik, który opowiedział o zmaganiach opol ... » więcej 2017-10-08, godz. 08:35 Rozmowa z Tomaszem Garbowskim, prezesem Opolskiego Związku Piłki Nożnej – Mecz reprezentacji U20 Polska vs. Portugalia odbędzie się 9 listopada na stadionie w Kluczborku – tak zapewnił prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz ... » więcej 2017-10-07, godz. 08:35 Rozmowa z Sylwestrem Brząkałą, dyrektorem Przewozów Regionalnych w Opolu – Po orkanie, który nawiedził także nasz region wprowadziliśmy komunikację zastępczą na linii Olesno-Kluczbork – tak w rozmowie „W cztery oczy” mówił dyrektor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »