Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. hab. Markiem Białokurem i komentar ...
2017-10-05, 09:27 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z dr. hab. Markiem Białokurem i komentarz Izabeli Waloszek

Dr hab. Marek Białokur o projekcie "Niewielu pamięta"
- 800-lecie Opola to doskonała okazja, by przypomnieć historie miasta, nie tylko tę z XIII wieku, ale także historie najnowszą, tak zwaną historię bliską. I temu służy nasz projekt historii mówionej "Niewielu pamięta", który podsumujemy dziś o 11:00 w III LO w Opolu. Młodzi ludzie dotarli do blisko 20 opolan, nagrali ich opowieści, to kilkaset minut relacji. Dziś zaprezentujemy kilka z tych osób, które opowiedzą o tym, jak wyglądało życie, także to codzienne, w Opolu. Zainteresowanie spotkaniem jest bardzo duże, swój udział zapowiedziało 150 uczniów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" historyk dr hab. Marek Białokur, koordynator projektu realizowanego przez władze Opola z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, który od 9 lat prowadzi swój projekt Archiwum Historii Mówionej.
Izabela Waloszek o zainteresowaniu młodych ludzi historią lokalną
- W ciągu 9 lat zebraliśmy i umieściliśmy na stronie internetowej e-historie.pl 550 relacji zebranych przez naszych młodych współpracowników. Opowieści dotyczą różnych spraw, od górnośląskich obyczajów, przez drugą wojnę światową po biedę okresu powojennego. To relacje dwóch stron, opowieści Ślązaków i Kresowian - mówiła w "Poglądach i osądach" Izabela Waloszek, koordynator projektu Archiwum Historii Mówionej z ramienia DWPN. Jak mówi nasz gość, w planach są nagrania związane ze stanem wojennym a także dziennikarska wyprawa do północnej Polski. - Zainteresowanie młodych ludzi lokalną historią jest duże. W przypadku projektu z okazji 800-lecia Opola na 25 miejsc zgłosiło się 95 chętnych - dodaje Waloszek.

Zobacz także

2018-03-21, godz. 09:17 Rozmowy z Maciejem Wujcem i Marcinem Gambcem Maciej Wujec, wiceprezydent Opola – W tej sprawie wszystko od początku do końca odbywa się lege artis, a te transakcje są bardzo korzystne dla miasta. Przypom ... » więcej 2018-03-20, godz. 09:32 Rozmowy z Katarzyną Kownacką i Krzysztofem Dryndą Katarzyna Kownacka, rzecznik Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki – To, że szybko dzielimy unijne pieniądze, powinno raczej cieszyć niż martwić, bo te pienią ... » więcej 2018-03-19, godz. 10:02 Rozmowa z Marcinem Żukowskim i komentarz Tomasza Kosmali Marcin Żukowski, asystent wojewody opolskiego do spraw społeczeństwa obywatelskiego - Fundusz Inicjatyw Pozarządowych to program rządowy, nic więc dziwnego, ż ... » więcej 2018-03-18, godz. 09:00 Rozmowa z Agnieszką Łukasińską z Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Senior w Opolu – Staramy się ciągle podnosić sobie poprzeczkę, by nadal seniorów zaskakiwać i wprowadzać nowe inicjatywy – powiedziała Agnieszka Łukasińska, instruktor kultu ... » więcej 2018-03-18, godz. 08:30 Rozmowa z Grzegorzem Haliczynem, studentem z Opola, który stanął w obronie Ukraińców zaatakowanych przez pijanego mężc ... – To był instynkt – tak w rozmowie „W cztery oczy” powiedział Grzegorz Haliczyn, który stanął w obronie Ukraińców. Za ten czyn nasz gość otrzymał nagrodę im. ... » więcej 2018-03-17, godz. 09:00 Rozmowa z Szymonem Wolfem, koordynatorem tegorocznej 28. edycji Zimowej Giełdy Piosenki – Mam nadzieję, że XXVIII Zimowa Giełda Piosenki zapisała się dużymi zgłoskami w historii festiwali studenckich – powiedział w sobotnich „Poglądach i osądach” ... » więcej 2018-03-17, godz. 08:30 Rozmowa z Justyną Osiecką-Sułek z departamentu polityki regionalnej i przestrzennej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ruszył konkurs "Opolskie dla Rodziny" który jest przeznaczony dla pracodawców którzy oferują zniżki dla klientów. - Chcemy docenić tych, którzy przystąpili do ... » więcej 2018-03-16, godz. 09:00 Rozmowa z Dariuszem Byczkowskim oraz komentarz Macieja Stefańskiego Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Jest już prawie pewne, że Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu decyzją Narodowego Instytutu Dziedzic ... » więcej 2018-03-15, godz. 09:00 Rozmowa z Grzegorzem Adamczykiem oraz komentarz Sebastiana Koćwina Grzegorz Adamczyk, wiceszef opolskiej "Solidarności" Choć konstytucja zapewnia swobodę zrzeszania się w związki zawodowe, to ustawy i akty wykonawcze, a także ... » więcej 2018-03-14, godz. 11:31 Rozmowa z Jarosławem Sellinem, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego W rozmowie "W cztery oczy" oraz w "Poglądach i osądach" gościem Radia Opole był Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Spytaliśmy go ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »