Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z dr. hab. Markiem Białokurem i komentar ...
2017-10-05, 09:27 Autor: Marek Świercz (oprac. Paula Hołubowicz)

Rozmowa z dr. hab. Markiem Białokurem i komentarz Izabeli Waloszek

Dr hab. Marek Białokur o projekcie "Niewielu pamięta"
- 800-lecie Opola to doskonała okazja, by przypomnieć historie miasta, nie tylko tę z XIII wieku, ale także historie najnowszą, tak zwaną historię bliską. I temu służy nasz projekt historii mówionej "Niewielu pamięta", który podsumujemy dziś o 11:00 w III LO w Opolu. Młodzi ludzie dotarli do blisko 20 opolan, nagrali ich opowieści, to kilkaset minut relacji. Dziś zaprezentujemy kilka z tych osób, które opowiedzą o tym, jak wyglądało życie, także to codzienne, w Opolu. Zainteresowanie spotkaniem jest bardzo duże, swój udział zapowiedziało 150 uczniów - mówił w rozmowie "W cztery oczy" historyk dr hab. Marek Białokur, koordynator projektu realizowanego przez władze Opola z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej, który od 9 lat prowadzi swój projekt Archiwum Historii Mówionej.
Izabela Waloszek o zainteresowaniu młodych ludzi historią lokalną
- W ciągu 9 lat zebraliśmy i umieściliśmy na stronie internetowej e-historie.pl 550 relacji zebranych przez naszych młodych współpracowników. Opowieści dotyczą różnych spraw, od górnośląskich obyczajów, przez drugą wojnę światową po biedę okresu powojennego. To relacje dwóch stron, opowieści Ślązaków i Kresowian - mówiła w "Poglądach i osądach" Izabela Waloszek, koordynator projektu Archiwum Historii Mówionej z ramienia DWPN. Jak mówi nasz gość, w planach są nagrania związane ze stanem wojennym a także dziennikarska wyprawa do północnej Polski. - Zainteresowanie młodych ludzi lokalną historią jest duże. W przypadku projektu z okazji 800-lecia Opola na 25 miejsc zgłosiło się 95 chętnych - dodaje Waloszek.

Zobacz także

2018-07-21, godz. 08:35 Rozmowa z asp. Karolem Brandysem o bezpiecznych wakacjach O dobre wspomnienia z wakacji zatroszczyliśmy się razem z asp. Karolem Brandysem z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Rozmawialiśmy o tym ... » więcej 2018-07-20, godz. 09:30 Rozmowa z Henrykiem Fersterem i komentarz Dariusza Gieronia Jak nie susza, to ulewy i zagrożenie powodziowe. Od dwóch dni telewizje straszą nas obrazkami wylewających rzek i zalanych łąk. Czy na Opolszczyźnie stosowne ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:24 Rozmowy z Mieczysławem Wojtaszkiem i Tomaszem Turbą Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Program Dostępność Plus będzie jedną z największych inwestycji rząd ... » więcej 2018-07-18, godz. 09:37 Rozmowa z o. Kamilem Tymeckim i komentarz ks. Łukasza Kniecia Ojciec Kamil Tymecki - współorganizator Święta Młodzieży na Górze świętej Anny Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. Kilkuset młodych ludzi obu płci p ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:23 Rozmowy z dr. Stankomirem Nicieją i prof. Wiesławą Piątkowską-Stepaniak Dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego Uniwersytetu UO Po 3 latach działalności, English Summer School przyjmuje formułę Summer University. 60 uczestników ... » więcej 2018-07-16, godz. 09:24 Rozmowa z Antonim Piechniczkiem i komentarz Józefa Żymańczyka Antoni Piechniczek, były trener kadry W poniedziałek "pomundialowy" wróciliśmy w porannych rozmowach do naszych gości, z którymi rozmawialiśmy tuż przed mistr ... » więcej 2018-07-15, godz. 08:30 Rozmowa z Wojtkiem Mieczysławskim o czytaniu i szanowaniu książek Statystyki pokazują, że niechętnie sięgamy po książki. Czy widać ten problem z perspektywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu? O tym, czy sięgamy po słow ... » więcej 2018-07-14, godz. 09:00 Rozmowa z Mirosławem Aranowiczem o IX Festiwalu Ognia i Wody w Nysie Przed nami 9. edycja Festiwalu Ognia i Wody, który tradycyjnie odbędzie się nad Jeziorem Nyskim. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy? Co jest wyjątkoweg ... » więcej 2018-07-14, godz. 08:35 Rozmowa z Jackiem Skowrońskim o kajakowym spływie „Z nurtem Opola” W trzy wakacyjne soboty będzie można popłynąć „Z nurtem Opola”. Już po raz drugi organizowany jest spływ kajakowy na Odrze i Młynówce. Kilka godzin przed star ... » więcej 2018-07-13, godz. 09:55 Rozmowa z Sabiną Wiatkowską i komentarz Mieczysława Wojtaszka To jest bardzo dobry krok w stronę dalszych prac nad rozwiązaniami systemowymi - mówiła w rozmowie "W cztery oczy" Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »