Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2016-10-04, 20:16 Autor: Agnieszka Lubczańska

Gratka dla miłośników muzyki dawnej i historii średniowiecza

Mikołaj z Koźla [fot. materiały organizatora]
Mikołaj z Koźla [fot. materiały organizatora]
Śląski zakonnik, franciszkanin żyjący na początku XV wieku, będzie patronem pierwszej edycji Festiwalu Mikołaja z Koźla. Okazja jest wyjątkowa, bo w tym roku przypada 600-lecie powstania jego kodeksu, który jest cennym zabytkiem kultury Śląska. W programie 3-dniowego wydarzenia przewidziano koncerty, konferencję naukową i jarmark średniowieczny. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy piątek (07.10) i potrwa do niedzieli (09.10). Ma na celu przybliżenie osoby patrona festiwalu, ale także promowanie wiedzy o historii Kędzierzyna-Koźla. Szczegółowy program festiwalu zamieszczamy poniżej.
Trzydniowy cykl imprez rozpocznie się w piątek (07.10) konferencją historyczno-muzykologiczną pn. „Tradycja kozielskiego średniowiecza w kulturze współczesnego miasta”. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się prawykonanie utworów pochodzących z kodeksu Mikołaja z Koźla w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Sancti Casimiri.

W sobotę (08.10) na kozielskim Rynku odbędzie się jarmark średniowieczny, a w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej - w ramach odsłony kameralistyki renesansu - wystąpią Ars Cantus oraz zespół Jerycho.

Barokową niedzielę (09.10) uświetni koncert organowy Jana Bokszczanina, a także koncert Anny Lubańskiej (mezzosopran) z towarzyszeniem zespołu Camerata Vistula.

Pomysłodawcą festiwalu jest Wojciech Wójcicki – muzykolog i producent muzyczny, a realizatorami: Miejski Ośrodek Kultury, Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki oraz Biuro Informacji i Promocji Miasta Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Więcej informacji na stronie: www.mikolajzkozla.pl.
Program I Festiwalu Mikołaja z Koźla

Zobacz także

2024-07-24, godz. 10:23, Patronaty - polecamy Turniej "Solidarności" w siatkówce plażowej - zapisy ruszyły! Ostania niedziela sierpnia - tego dnia na boiskach basenu 'Błękitna Fala' w Opolu rozegrany zostanie II Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Zarządu Regionu Śląska Opolskiego. Zapisy trwają do 19 sierpnia i zostały dziś (24.07) oficjalnie… » więcej 2024-07-24, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Spotkanie z Danutą Hasiak już dziś w MBP w Opolu „Zacznij żyć własnym życiem” pod takim tytułem w środę (24.07) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie z Danutą Hasiak, która żartobliwie mówi o sobie ,,mistrzyni uważności”, bo właśnie uważność… » więcej 2024-07-23, godz. 16:29, Patronaty - polecamy Młodzi strażacy zmierzą się w zawodach z użyciem zabytkowych sikawek konnych Pokrzywnica, mała wioska w gminie Reńska Wieś będzie w najbliższą sobotę (27.07) miejscem widowiskowych zawodów pożarniczych. Druhowie do lat 18 zmierzą się tam w XIII Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych. Uczestnikom będzie można… » więcej 2024-07-23, godz. 09:40, Patronaty - polecamy Tarnogranie - znamy program! Festiwal już w sobotę DonGURALesko i Sidnej Polak będą w tym roku gwiazdami Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej „Tarnogranie”. Swoje koncerty zagrają także Depech Mode Elektro Akustic, zespół Niesamowita Sprawa oraz laureaci zeszłorocznej edycji… » więcej 2024-07-22, godz. 15:07, Patronaty - polecamy Piłka w strażackim stylu, czyli wasserball w Przechodzie już w weekend Zadanie proste nie jest, jakby mogło się wydawać, ale cel jeden - strumieniem wody ze strażackiego węża wbić jak najwięcej bramek. Mowa o wasserballu - wodnej piłce prądowej. Międzynarodowy turniej w tej dyscyplinie w najbliższy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »