Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-03-06, 22:21 Autor: Agnieszka Lubczańska

Wiosna Austriacka rozpoczęta! Sporo wydarzeń poświęconych jest Franzowi Kafce

Pomnik Kafki autorstwa Černego stoi w centrum Pragi [fot. https://pixabay.com/pl]
Pomnik Kafki autorstwa Černego stoi w centrum Pragi [fot. https://pixabay.com/pl]
W tym roku mija 100. rocznica śmierci Franza Kafki, stąd sporo wydarzeń rozpoczętej właśnie 24. Wiosny Austriackiej poświęconych jest temu twórcy. Pisarz całe życie związany był z Pragą, która wówczas była monarchia austrio-węgierską i pisał po niemiecku.

O 24. Wiośnie Austriackiej Mariusz Majeran rozmawiał z Moniką Wójcik-Bednarz, kierowniczką Biblioteki Austriackiej - Österreich-Bibliothek przy WBP w Opolu. Rozmowa jest do posłuchania poniżej.




Co w programie wydarzenia?

Do 12 kwietnia w galerii WBP w Opolu można oglądać wystawę "Komplett Kafka / Cały ten Kafka", na której prezentowane są plakaty autorstwa mieszkającego w Wiedniu artysty- Nicolasa Mahlera poświęcone Kafce.

Z kolei w najbliższy poniedziałek (11.03) przewidziano spotkanie o twórczości autora "Procesu", którego gościem będzie tłumacz "Dzienników" Kafki - prof. Łukasz Musiałem (UAM). (Dodajmy, że na naszej stronie w zakładce Wszystko o literaturze można posłuchać rozmowy Witolda Sułka z profesorem). Spotkanie zatytułowane „Jak czytać Kafkę współcześnie?” będzie transmitowane na Facebooku WBP Opole.

Bohaterką kolejnego tygodnia 24. Wiosny Austriackiej będzie pisarka z Wiednia, choć pochodząca z Pragi - Rhea Krčmářová, która 18 marca przyjedzie do Opola promować swoją książkę dotyczącą zaburzeń odżywiania. Spotkanie zostanie przeprowadzone w języku niemieckim i odbędzie się w ramach Tygodnia Germanistyki Opolskiej. Początek o godz. 12:00 w Bibliotece Katedr Języka Niemieckiego i Literatury Niemieckojęzycznej na pl. Staszica 1.

Kolejnym wydarzeniem w ramach 24, Wiosny Austriackiej 21 marca o godz. 13:00 będzie wykład „Redefiniowalność i falsyfikowalność pojęć a kondycja prawdy” dra Edwarda Wąsiewicza. To konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, laureat nagrody Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Wykład odbędzie się w ramach „Złotej Serii Wykładów Otwartych” Uniwersytetu Opolskiego w Auli Błękitnej Collegium Maius UO.

Tego samego dnia o godz. 18:00 w namiocie WBP w Opolu przy ul. Piastowskiej 20 zaplanowano koncert wiedeńskiego duetu Duo Minerva. Koncertem „Hymne à l amour” duet pokaże, jak ekscytująco i różnorodnie może brzmieć muzyka klasyczna. Zespół tworzą: Johanna Gossner na klarnecie i Damian Keller na akordeonie. Darmowe wejściówki dostępne są w Bibliotece Austriackiej w Opolu, tel. 77 47 47 085.

Głównym organizatorem wydarzeń w ramach 24. Wiosny Austriackiej jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.


Program 24. Wiosny Austriackiej w Opolu
:

04.03.- 12.04
WBP w Opolu, ul. Piastowska 18 - Mała Galeria
Wystawa Komplett Kafka / Cały ten Kafka - wystawa plakatów Nicolasa Mahlera
We współpracy z Goethe-Institut w Krakowie i Literaturhaus Stuttgart (w 100. rocznicą śmierci Franza Kafki)

11.03, godz. 17:00 - WBP w Opolu, ul. Piastowska 18 (czytelnia)
Spotkanie transmitowane na Facebooku WBP Opole
Jak czytać Kafkę współcześnie? - spotkanie o twórczości Franza Kafki z prof. Łukaszem Musiałem (UAM). Prowadzenie: dr Małgorzata Jokiel (UO) z okazji 100. rocznicy śmierci Franza Kafki) przy wsparciu Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

18.03, godz.12:00 - Uniwersytet Opolski - Germanistyka Opolska – Biblioteka Katedr Języka Niemieckiego i Literatury Niemieckojęzycznej, pl. Staszica 1
Spotkane autorskie w j. niemieckim z Rhea Krčmářová. Prowadzenie: dr hab. Gabriela Jelitto-Piechulik (UO). We współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie i Uniwersytetem Opolskim w ramach 24. Wiosny Austriackiej i Tygodnia Germanistyki Opolskiej

21.03, godz. 13:00 w ramach „Złotej Serii Wykładów Otwartych” Uniwersytetu Opolskiego w Auli Błękitnej Collegium Maius UO odbędzie się wykład „Redefiniowalność i falsyfikowalność pojęć a kondycja prawdy” dra Edwarda Wąsiewicza, Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu, laureata nagrody Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola

21.03, o godz. 18:00, WBP w Opolu, ul. Piastowska 20 (namiot)
Koncert Duo Minerva pt. "Hymne à l amour". Zespół wystąpi w składzie: Johanna Gossner – klarnet, Damian Keller - akordeon. Koncert zorganizowany zostanie we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Darmowe wejściówki dostępne są w Bibliotece Austriackiej w Opolu, tel. 77 47 47 085.
Plakat

Zobacz także

2024-04-03, godz. 19:34, Patronaty - polecamy Recital piosenki rozrywkowo-literackiej już w sobotę w klubie muzycznym filharmonii Największe przeboje polskiej estrady, utwory takich mistrzów jak: Artur Andrus, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Kazik Staszewski, Maciej Zembaty, Andrzej Rybiński i wielu innych usłyszymy podczas rozrywkowo-literackiego koncertu, na którym… » więcej 2024-04-03, godz. 19:07, Patronaty - polecamy Już wkrótce na Scenie Bunkier - "Mamoburger" Jeśli czekają Państwo na premierę w Kochanowskim, mamy dobrą informację! Już 19 kwietnia na Scenie Bunkier szykowana jest pierwsza odsłona spektaklu, który powstał w ramach „Sceny inicjatyw aktorskich”. Tym razem będzie to dwuosobowy… » więcej 2024-04-03, godz. 17:50, Patronaty - polecamy Zabytkowy Park w Pokoju po rewitalizacji oficjalnie otwarty Park w Pokoju w najbliższy piątek (05.04) zostanie oficjalnie otwarty po rewitalizacji. To unikalne miejsce na skalę nie tylko województwa, ale i kraju. Jest jednym z największych w województwie opolskim zabytkowych parków. Jego historia… » więcej 2024-04-03, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Taki koncert zdarza się tylko raz! Dyplomanci PSM w Opolu wystąpią z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej To już tradycja, że najlepsi z absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu występują w „Koncert dyplomantów”. Tak będzie i w tym roku. Już w najbliższy piątek (05.04) swoje umiejętności… » więcej 2024-04-02, godz. 14:40, Patronaty - polecamy II Brzeski Tydzień Świadomości Autyzmu Czym życie w spektrum różni się od życia osób spoza niego, jak zrozumieć inny sposób doświadczania rzeczywistości, jak pomóc osobom neuroróżnorodnym zmierzyć się z dorosłością? To pytania, na które będzie można znaleźć… » więcej
62636465666768
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »