Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-20, 19:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Praca badawczo-terenowa Magdaleny Poprawki

Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Jest laureatką stypendium Marszałkowskie Talenty. Przedsięwzięcie jest bardzo czasochłonne, bo opiera się głównie na historiach osobiście opowiedzianych. Finał pracy planowany jest na grudzień tego roku.
Celem całej pracy jest wykorzystanie jej dla celów artystycznych, jako m.in. inspiracji dla projektantów wzornictwa, grafiki i innych interdyscyplinarnych dziedzin sztuk plastycznych. Ideą jest też, by zebranie informacji o wzornictwie kroszonek i pisanek stały się narzędziem do propagowania kultury ludowej wśród najmłodszych.

- Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już kilka lat temu - mówi Magdalena Poprawka. - Stwierdziłam, że byłoby fajnie, bo jeżdżąc na warsztaty z dzieciakami i młodzieżą czy z dorosłymi za każdym razem jest to samo pytanie: a ma pani jakiś wzór, coś takiego, co można by zobaczyć i się na tym wzorować. Ja odpowiadam, że nie ma, my twórczynie same to rysowałyśmy i kserowałyśmy, aby pokazać dzieciom i dorosłym. Natomiast ja wpadłam na pomysł, aby to zrobić w szerszym spektrum i udokumentować teraz - dodaje.

Zobacz tu: Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów!.

Radio Opole pracę badawczo-terenową dotyczącą dokumentacji twórczości ludowej i wzorów zaczerpniętych z kroszonek i pisanek z obszaru Opolszczyzny objęło patronatem medialnym. Kolejne etapy będziemy śledzić.

Do tej pory temat został poruszony m.in. w audycji Rewiry kultury, w której autorka pracy była gościem Katarzyny Zawadzkiej. W lipcu (13.07) opowiedziała, jak będzie wygląda jej praca badawcza, którą właśnie rozpoczyna – rozmowa jest do odsłuchania tu: Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką. Z kolei na początku września (09.09) było między innymi o wizycie Magdaleny Poprawki u pisankarki, twórczyni ludowej i dyrektorki Tułowickiego Ośrodka Kultury - Heleny Wojtasik –audycji można posłuchać tu: Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego.

Zobacz także

2024-05-15, godz. 09:16, Patronaty - polecamy „Czekanie to sztuka” - wystawa Agnieszki Zyskowskiej-Biskup w piątek i sobotę w OTLiA. Będzie okazja spotkania z aktorką! 'Czekanie to sztuka' - to tytuł wystawy, która jest autorskim pomysłem opolskiej aktorki Agnieszki Zyskowskiej-Biskup i towarzyszyła jej jubileuszowi 25-pracy artystycznej. Teraz raz jeszcze zostanie udostępniona zwiedzającym. Ma być… » więcej 2024-05-14, godz. 09:23, Patronaty - polecamy Jubileusz 80-lecia urodzin Maestro Antoniego Wita już w piątek w Filharmonii Opolskiej Wybitny dyrygent Antoni Wit obchodzi w tym roku 80 urodziny. Z tej okazji w najbliższy piątek (17.05) w Filharmonii Opolskiej odbędzie się wyjątkowy koncert. Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod batutą maestra, a na wiolonczeli… » więcej 2024-05-14, godz. 08:48, Patronaty - polecamy "Dla Ciebie Mamo…" - koncert i inne atrakcje już w sobotę w Oleśnie Koncerty, występy, niespodzianki, a do tego możliwość wykonania badania piersi w mammobusie - już w najbliższą sobotę (18.05) w Oleśnie po raz 13. odbędzie się inicjatywa pod nazwą „Dla Ciebie Mamo…'. Tradycyjnie na placu przed… » więcej 2024-05-14, godz. 08:00, Patronaty - polecamy LGD "Kraina Dinozaurów" zachęca do uczestnictwa w Nocy Muzeów LGD 'Kraina Dinozaurów' po raz kolejny włącza się Noc Muzeów. W najbliższą sobotę (18.05) w godz. od 18:00 do północy będzie można odwiedzić oraz poznać kilkanaście różnych ciekawych miejsc poświęconych historii, wybrać… » więcej 2024-05-13, godz. 20:44, Patronaty - polecamy Konferencja o lokalnych muzeach ziemi prudnickiej W ramach Bialskiego Festiwalu Kultur w najbliższą środę (15.05) w sali konferencyjnej Centrum Społeczno-Kulturalnego w Białej odbędzie się konferencja naukowa poświęcona dziejom ziemi prudnickiej w szczególności tradycji kolekcjonerskiej… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »