Radio Opole » Rewiry kultury

Artykuły

2020-07-10, 22:53

Natalia Krawczyk i Gaja Karolczak o "Wodowaniu" z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu

Natalia Krawczyk i Gaja Karolczak o ...
Woda, medytacja i sztuka - czy te elementy można ze sobą połączyć? O to w "Rewirach kultury" zapytaliśmy Natalię Krawczyk z Galeria Sztuki Współczesnej i terapeutkę integracji strukturalnej - Gaję Karolczak. To wszystko w związku z nowy cyklem spotkań pt. "Wodowanie", na które zaprasza GSW.
2020-07-08, 13:38

O turystyce, ekonomii i kulturze. Rozmowa z prof. WSB - Danielem Puciato

Prof. Daniel Puciato [fot. archiwum WSB]
Prof. Daniel Puciato [fot. archiwum WSB]
Na antenie Radia Opole rozmawialiśmy z ekspertem i prof. Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Danielem Puciato. Sprawdziliśmy, jakie formy wypoczynku są popularne wśród mieszkańców naszego kraju. Pytaliśmy o najbardziej popularne turystyczne wybory i zmiany w tym obszarze spowodowane społecznym lękiem przed koronawirusem.
2020-07-02, 12:47

Od malarstwa do fotografii. Joanna Prehus z pracowni wyszła w świat

Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
W audycji "Rewiry kultury" rozmawialiśmy z opolską artystką i absolwentką Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu - Joanną Preuhs, która przez wiele lat pochłonięta była malarstwem, teraz z wielką uważnością oddaje się sztuce fotografii. Artystyczne spojrzenie na świat towarzyszy jej także podczas nurkowania. Na dnie akwenów potrafi znaleźć fotograficzne skarby!
2020-05-27, 12:21

Czy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Rozmowa z Adamem Robińskim

Adam Robiński [fot. archiwum prywatne]
Adam Robiński [fot. archiwum prywatne]
Połączyliśmy się z dziennikarzem Adamem Robińskim. Był finalistą Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego pierwsza książka "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018.

W audycji rozmawialiśmy o drugiej książce autora pt. "Kiczery. Podróż przez Bieszczady". Czy to kraina wyrzutków, dziwaków, outsiderów i współczesnych kowbojów? Czy rzeczywiście warto rzucić wszystko i wyjechać właśnie tam? Posłuchajcie!
2020-05-13, 15:52

Podróż z dala od tezy. Piotr Marecki o "Polsce przydrożnej"

Piotr Marecki [fot. Piotr Marecki]
Piotr Marecki [fot. Piotr Marecki]
Gościem programu "Rewiry kultury" był Piotr Marecki - prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pewnego dnia wyruszył w drogę nie zabierając ze sobą GPS-u. Omijał duże miasta, zabytki i muzea. Wybierał drogi kręte i usypane żwirem. Fotografował to, co napotkał na swojej drodze tworząc relacje na Instagramie. Podróżował 15 dni. Przejechał 4872 kilometry. Zatrzymywał się w przydrożnych barach, restauracjach i miejscach noclegu. Rozmawiał z ludźmi. Obserwował. Tak powstała książka "Polska przydrożna", która była tematem naszej rozmowy.

Dodajmy, że nasz rozmówca wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu. Mieszka w Krakowie. Jako profesor Uniwersytetu Jagielońskiego zajmuje się mediami cyfrowymi. Wizytował też amerykańskie uczelnie (w tym MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Korporacja Ha!art. Znany jest również z tworzenia literatury eksperymentalnej.
2020-05-10, 14:22

Podróżnicy w czasach pandemii. Rozmowa z Izabelą Tomellą

"Państwo na walizkach" [fot. archiwum prywtane]
"Państwo na walizkach" [fot. archiwum prywtane]
Odwiedzają nie tylko odległe krańce świata, ale potrafią też docenić walory własnego kraju. I choć w obecnej sytuacji trudno snuć wakacyjne plany, mają w głowie wiele pomysłów. W audycji "Rewiry kultury" rozmawialiśmy z Izabelą Tomellą, która współtworzy duet podróżniczy "Państwo na walizkach".
2020-05-06, 12:27

Magdalena Poprawka o ceramice i historii prószkowskiego fajansu

Magdalena Poprawka
Magdalena Poprawka
Historia gliny jest opowieścią o ludzkiej kreatywności i to od niej rozpoczęliśmy rozmowę z Magdaleną Poprawką. Później było o zainteresowaniach naszego gościach związanych z historią produkowanego w Prószkowie fajansu i losach tamtejszej fabryki.

Magdalena Poprawka prowadzi autorską pracownię Magic Gardens, od 10 lat zajmuje się ceramiką. Działa w grupie Opolskie Dziołchy i Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Z wyksztalcenia jest przyrodnikiem i architektem krajobrazu. Zajmuje się m.in. projektowaniem przestrzeni zielonych.
2020-04-29, 16:49

Piękno życia i filozofia zen. Marek Szyryk o fotografii

"O pięknie życia" fot. Marek Szyryk
"O pięknie życia" fot. Marek Szyryk
Do czasów dzieciństwa i rodzinnego Niemodlina nawiązuje nowa wystawa fotografa i profesora Szkoły Filmowej w Łodzi - Marka Szyryka. Autor pokazuje w niej zdjęcia, które wykonał będąc chłopcem. Jaka jest siła intuicji niepodpartej jeszcze profesjonalną znajomością techniki? I jak wystawa "O pięknie życia" została poszerzona o współczesne wątki? O to pytaliśmy w programie "Rewiry kultury". Rozmawialiśmy także o dokumentowaniu życia łódzkiej filmówki i fascynacjach płynących z filozofii zen.
2020-04-27, 11:06

O ratowaniu dziedzictwa Kopic. Rozmowa z Maciejem Mischokiem

Mauzoleum w Kopicach [fot. archiwum prywatne]
Mauzoleum w Kopicach [fot. archiwum prywatne]
W programie "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Maciejem Mischokiem z Katowic, który jest opiekunem dziedzictwa rodziny Schaffgotschów w Kopicach. Działa na rzecz renowacji tamtejszego mauzoleum. Od trzech dekad interesuje się historią pałacu i całej miejscowości, w której widzi duży potencjał turystyczny i kulturalny.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »