Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-23, 19:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Już wkrótce w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu będzie można obejrzeć wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. Wernisaż miał się odbyć w najbliższy poniedziałek (26.04), ale ze względu na przedłużenie obostrzeń w związku z trwającą pandemią, obejrzenie ekspozycji będzie możliwe dopiero po otwarciu galerii, o czym poinformujemy. Nie odwołane za to zostało spotkanie z prof. Ryszardem Kaczmarkiem - badaczem dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w., które odbędzie się on-line i będzie transmitowane na Facebooku WBP. Początek o godz. 17:00.

Prof. Ryszard Kaczmarek jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. To autor licznych publikacji naukowych oraz książek, m.in. „Polacy w armii kajzera”, „Polacy w Wehrmachcie” oraz „Powstania Śląskie. 1919-1920-1921”.

Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Pałys, który też był gościem audycji Trendy i owędy - rozmowa jest do posłuchania w zakładce audycji.

Posłuchaj rozmowy z prof. Piotrem Pałysem.

Spotkanie z profesorem miało towarzyszyć otwarciu wystawy "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. O nowym terminie wernisażu, poinformujemy wkrótce, ale już możemy zdradzić, że ekspozycja przybliży historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Organizatorem wydarzeń jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięć.
Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Zobacz także

2021-04-19, godz. 13:33, Patronaty - polecamy Spotkanie online z Mikołajem Grynbergiem Książka „Poufne” to zbiór opowieści tworzących portret polskiej rodziny żydowskiej doświadczonej wydarzeniami z powojennej Polski. Z jej autorem Mikołaj Grynberg będzie okazja spotkania online w najbliższy wtorek (20.04) na profilu… » więcej 2021-04-19, godz. 12:07, Patronaty - polecamy „Mózg Wielka Tajemnica. Jak zwiększyć jego moc?” - konferencja online „Mózg Wielka Tajemnica. Jak zwiększyć jego moc?” - to tytuł szkoleniowo-metodycznej konferencji adresowanej do nauczycieli, pedagogów, psychologów, terapeutów, logopedów oraz osób zainteresowanych tematem. Spotkanie odbędzie… » więcej 2021-04-13, godz. 14:19, Patronaty - polecamy Gala Człowiek Roku „Gazety Polskiej” W tym roku Nagroda Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2020 powędruje do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższy czwartek (15.04) po 12:00 w audycji 'Prosto z sejmu' o tym wyborze i samej nagrodzie z redaktorem… » więcej 2021-04-12, godz. 16:31, Patronaty - polecamy Spotkanie z Katarzyną Grocholą już we wtorek Jedna z najchętniej czytanych polskich autorek powieści obyczajowych - Katarzyna Grochola będzie bohaterką spotkania autorskiego, na które w najbliższy wtorek (13.04) zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Pretekstem jest najnowsza… » więcej 2021-04-12, godz. 16:06, Patronaty - polecamy Trwają 17. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej - zobacz, co w programie i weź udział online! 'Zalogowani do czytania ' - to hasło tegorocznych Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, które po raz 17. organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. W programie m.in. wystawa ponad stu okładek książek polskich artystów plastyków… » więcej
300301302303304305306
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »