Radio Opole » Trendy i owędy

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2020-11-26, 17:07

Tomasz Bazan i Tomasz Turba o tym, dlaczego świat mediów zmienia się błyskawicznie

Tomasz Bazan i Tomasz Turba [fot. Paweł Stauffer]
Tomasz Bazan i Tomasz Turba [fot. Paweł Stauffer]
Świat mediów zmienia się błyskawicznie - nowe kanały komunikacji, nowe technologie, ewolucja mediów społecznościowych i zalew kolejnymi środkami przekazu. Co z tego wynika? Jakie są tego konsekwencje? O tym będą rozmawiać uczestnicy debaty o nowych mediach pod hasłem "Nowe media, czy nowe technologie?", organizowanej pod patronatem Radia Opole przez Nokta Festival oraz Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu Wydział Ekonomiczny w Opolu.
2020-11-25, 17:01

Marek Gaworski o pięknych, mrocznych i tajemniczych opolskich zamkach i pałacach

Marek Gaworski [fot. archiwum prywatne]
Marek Gaworski [fot. archiwum prywatne]
Niestrudzenie od wielu lat dokumentuje książkowo historię zamków i pałaców. Z mroków zapomnienia na światło dzienne wyciąga biografie ludzi, którzy w nich zamieszkiwali, obnażając ich tajemnice. Jest też świadkiem popadania w ruinę wielu pięknych niegdyś budowli. Właśnie ukazała się jego kolejna książka: "Opolskie zamki i pałace. Piękne, mroczne, tajemnicze". Naszym gościem był pochodzący ze Strzelec Opolskich - Marek Gaworski.
2020-11-23, 16:33

Dr Magdalena Giercarz-Borkowska o wadach i zaletach edukacji domowej

Dr Magdalena Giercarz-Borkowska
Dr Magdalena Giercarz-Borkowska
Czy da się wykorzystać doświadczenia z edukacji domowej do nauki zdalnej? Czy te dwa systemy do siebie przystają? O wadach i zaletach edukacji z dala od sal szkolnych rozmawialiśmy z ekspertką w tej dziedzinie dr Magdaleną Giercarz-Borkowską z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.
2020-11-23, 12:05

O fotografowaniu natury, obcowaniu z przyrodą i o tym, co można robić jesienią w ogrodzie rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
Ogródek [fot. pixabay]
Ogródek [fot. pixabay]
Para polskich architektów została niedawno nagrodzona w międzynarodowym konkursie za projekt "farm" na balkonach. Okazuje się, że coraz wyraźniej widać trend, szczególnie w czasie pandemicznej izolacji, polegający na próbach zazielenienia naszego najbliższego otoczenia. Czy obcowanie choćby ze skrawkami natury pomoże złagodzić skutki presji pod jaką wszyscy się znaleźliśmy? Rozmawialiśmy o tym z fotografem i ekspertem ogrodniczym Tomaszem Fronckiewiczem.
2020-11-23, 12:02

O specyfice eksportowych aspiracji muzyków z czasów minionych rozmawiamy z red. Tomaszem Wojtyłką

Zespół Omega. Klasyczny skład z 1976 r. Od lewej: Ferenc Debreczeni, János Kóbor, László Benkő, Tamás Mihály, György Molnár [fot. https://pl.wikipedia.org/]
Zespół Omega. Klasyczny skład z 1976 r. Od lewej: Ferenc Debreczeni, János Kóbor, László Benkő, Tamás Mihály, György Molnár [fot. https://pl.wikipedia.org/]
Świat obiegła informacja, że zmarł założyciel węgierskiego zespołu rockowego Omega, Laszlo Benkoe. Ten zespół to jeden z symboli sceny muzycznej krajów RWPG, ale też dowód na to, że dobra muzyka była w stanie przebić się przez "żelazną kurtynę". Komu ta sztuka się udała oraz o specyfice eksportowych aspiracji muzyków obozu socjalistycznego rozmawialiśmy z red. Tomaszem Wojtyłką.
2020-11-18, 16:22

Dr. inż. hab. Tomasz Ciesielczuk o tym, czy jest szansa na to, że recykling stanie się realnym źródłem zysków

Tomasz Ciesielczuk © (fot. Witold Wośtak)
Tomasz Ciesielczuk © (fot. Witold Wośtak)
Świat tonie w śmieciach! To oznacza, że nie tylko globalne ocieplenie stanowi realny problem dla ludzkości. Czy jest szansa na to, że recykling przestanie być niechcianą koniecznością, a stanie się realnym źródłem zysków? Czy nauka może nam w tym pomóc? Te i inne pytania zadaliśmy chemikowi dr. inż. hab. Tomaszowi Ciesielczukowi z UO.
2020-11-17, 17:14

Ks. Arnold Drechsler o tym, czy w dobie pandemii nie zapomnieliśmy o dobroczynności

Ks. dr Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. dr Arnold Drechsler [fot. Justyna Krzyżanowska]
Caritas Polska zachęca do pomocy Syryjczykom w ramach programu "Rodzina Rodzinie". Dotychczas - przez cztery lata - do akcji włączyło się ponad 20 tysięcy darczyńców z Polski, którzy przekazali 57 milionów złotych. Dyrektora opolskiego Caritasu ks. Arnolda Drechslera zapytaliśmy o to, czy w dobie pandemii nie zapomnieliśmy o dobroczynności.
2020-11-17, 12:16

Aleksandra Szubryt o wydarzeniach w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Opolu

Aleksandra Szubryt [fot. Barbara Więcek]
Aleksandra Szubryt [fot. Barbara Więcek]
Aleksandra Szubryt z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu opowiedziała w audycji, o tym, czego można się dowiedzieć dzięki szkoleniom zorganizowanym z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. "Nowa normalność" to w tym roku hasło przewodnie wydarzenia.
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »