Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2022-09-30, 21:38

Dr Ewa Drozdowicz-Jastrzębska o tym, jak radzić sobie z lękami

Dr Ewa Drozdowicz-Jastrzębska [archiwum prywatne]
Dr Ewa Drozdowicz-Jastrzębska [archiwum prywatne]
Lęk przed ciemnością należy do najbardziej pierwotnych, a sezon jesienno-zimowy skąpi nam światła. Pojawia się obniżenie nastroju w postaci chandry czy nawet depresji. Jak sobie z tym radzić? Holenderski pisarz Daan Heerma van Voss udowadnia , że należy zrozumieć skąd bierze się strach. Jego książkę "Człowiek zalękniony. Moja podróż do źródeł lęku" pozytywnie oceniła psychiatra dr Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, która była naszym gościem
2022-09-28, 21:47

Olaf Deriglasoff o nieszablonowym podejściu do tworzenia muzyki

Olaf Deriglasoff [archiwum prywatne]
Olaf Deriglasoff [archiwum prywatne]
Czy można tworzyć w Polsce piosenki, które nie należą do tak promowanego nurtu disco polo albo seryjnie produkowanych przebojów z tzw. playlist Cyrk Deriglasoff, udowadnia że tak. Utwory tego zespołu są świetnie i nowocześnie zaaranżowane, a teksty oryginalne i inteligentne . O tym jak to się robi i kto tego słucha rozmawialiśmy z założycielem i solistą zespołu Olafem Deriglasoffem.
2022-09-27, 15:08

Andrzej Stadnik chce uratować nyski od zapomnienia...

Andrzej Stadnik w Radiu Opole [zdjęcie z prywatnego archiwum]
Andrzej Stadnik w Radiu Opole [zdjęcie z prywatnego archiwum]
Lokalna historia ważna jest dla mieszkańców, zwłaszcza, gdy przeszłość ich miasta wydaje się bogatsza niż teraźniejszość. Nysanin Andrzej Stadnik chciałby stworzyć muzeum przemysłu i motoryzacji, które pokazywałoby największe osiągnięcia fabryki Nysa Motor.
2022-09-25, 17:59

Tomasz Frąckiewicz o tym, że każda roślina w naszym ogrodzie może być lekiem

Tomasz Frąckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Frąckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Nie tylko mięta i szałwia! Niemal każda roślina w naszym ogrodzie może być lekiem, jeśli potrafimy ją dobrze przygotować. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym i wciąż pomrukującym w tle covidem, warto poznać właściwości lecznicze ziół, by w ten naturalny sposób uchronić się przed niektórymi dolegliwościami. O tym rozmawiamy z naszym gościem Tomaszem Frąckiewiczem.
2022-09-23, 20:18

Jacek Walski o najciekawszych projektach związanych z energią ekologiczną

Jacek Walski [archiwum prywatne]
Jacek Walski [archiwum prywatne]
Zielony Feniks to nagroda przyznawana za najciekawsze projekty związane z energią ekologiczną. Zwłaszcza dziś, kiedy Europa boryka się z problemami energetycznymi wszelkie działania tego typu mają ogromne znaczenie. O tym co robi się i co można zrobić w tym kierunku rozmawialiśmy z prezesem Fundacji Zielony Feniks Jackiem Walskim.
2022-09-21, 13:35

O "Zapiskach wariatki" rozmawiamy z autorką książki Aleksandrą Młynarczyk-Gemzą

Aleksandra Młynarczyk-Gemza [fot. Michał Lichtański]
Aleksandra Młynarczyk-Gemza [fot. Michał Lichtański]
Mimo wielu akcji uświadamiających, Polacy chorzy psychicznie wciąż są stygmatyzowani. Czubek, świr, porąbany - to niektóre z paskudnych epitetów rzucanych pod ich adresem. A jednak próbują żyć i funkcjonować w społeczeństwie. Niebawem ukaże się książka, której bohaterką jest kobieta cierpiąca na schizofrenię. O "Zapiskach wariatki" rozmawialiśmy z autorką, Aleksandrą Młynarczyk-Gemzą.
2022-09-13, 20:44

O współczesnym polskim krajobrazie rozmawiamy z architektem Nysy Romanem Jabłońskim

Roman Jabłoński [fot. Wanda Kownacka]
Roman Jabłoński [fot. Wanda Kownacka]
Podziwiając architekturę, skupiamy się zwykle na budynkach i mostach. Tymczasem detale takie jak fontanny, ławki, a nawet kosze na śmieci, jeśli są ciekawie i estetycznie zaprojektowane, mogą decydować o uroku danego miejsca. Dlaczego w Polsce mamy z tym kłopot? Spróbujemy dowiedzieć się tego od eksperta, byłego architekta Nysy, Romana Jabłońskiego.
2022-09-12, 20:42

Politolog dr Błażej Choroś o Wielkiej Brytanii po śmierci Elżbiety II

Dr Błażej Choroś [fot. Wanda Kownacka]
Dr Błażej Choroś [fot. Wanda Kownacka]
Królowa Elżbieta II uosabiała istotę Wielkiej Brytanii. Jej odejście to koniec pewnej epoki, ale czy także koniec monarchii? Na ile Brytyjczycy są przywiązani do tej instytucji i więzi z przeszłością, na przekór temu co dzieje się na świecie? Okazuje się, że zdania na ten temat są podzielone i o tym rozmawialiśmy z politologiem dr. Błażejem Chorosiem z Uniwersytetu Opolskiego.
2022-09-12, 11:16

Aleksander Sowa o swojej najnowszej powieści pt. "Wielki pies"

Aleksander Sowa policjant i autor kryminałów, napisał kolejna książkę [fot. Maciej Zienkiewicz]
Aleksander Sowa policjant i autor kryminałów, napisał kolejna książkę [fot. Maciej Zienkiewicz]
Aleksander Sowa jest opolskim policjantem, ale niemal równolegle – autorem powieści kryminalnych. Najnowsza pt. "Wielki pies" właśnie ukazała się na rynku. Beata Granatowska pytała pisarza m.in. o nią.
1234567

Zobacz także

2022-09-30, godz. 21:38 Dr Ewa Drozdowicz-Jastrzębska o tym, jak radzić sobie z lękami Lęk przed ciemnością należy do najbardziej pierwotnych, a sezon jesienno-zimowy skąpi nam światła. Pojawia się obniżenie nastroju w postaci chandry czy… » więcej 2022-09-28, godz. 21:47 Olaf Deriglasoff o nieszablonowym podejściu do tworzenia muzyki Czy można tworzyć w Polsce piosenki, które nie należą do tak promowanego nurtu disco polo albo seryjnie produkowanych przebojów z tzw. playlist Cyrk Deriglasoff… » więcej 2022-09-27, godz. 21:30 Sławomir Koper o gwiazdach teatru, kabaretu, kina i sportu w czasie międzywojnia Mieli sławę i przywileje w czasach, gdy większość żyła bardzo szaro i skromnie. Polacy ich kochali, bo swoim talentem ubarwiali nieciekawą rzeczywistość… » więcej 2022-09-27, godz. 15:08 Andrzej Stadnik chce uratować nyski od zapomnienia... Lokalna historia ważna jest dla mieszkańców, zwłaszcza, gdy przeszłość ich miasta wydaje się bogatsza niż teraźniejszość. Nysanin Andrzej Stadnik chciałby… » więcej 2022-09-25, godz. 17:59 Tomasz Frąckiewicz o tym, że każda roślina w naszym ogrodzie może być lekiem Nie tylko mięta i szałwia! Niemal każda roślina w naszym ogrodzie może być lekiem, jeśli potrafimy ją dobrze przygotować. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym… » więcej 2022-09-23, godz. 20:18 Jacek Walski o najciekawszych projektach związanych z energią ekologiczną Zielony Feniks to nagroda przyznawana za najciekawsze projekty związane z energią ekologiczną. Zwłaszcza dziś, kiedy Europa boryka się z problemami energetycznymi… » więcej 2022-09-21, godz. 13:35 O "Zapiskach wariatki" rozmawiamy z autorką książki Aleksandrą Młynarczyk-Gemzą Mimo wielu akcji uświadamiających, Polacy chorzy psychicznie wciąż są stygmatyzowani. Czubek, świr, porąbany - to niektóre z paskudnych epitetów rzucanych… » więcej 2022-09-13, godz. 20:44 O współczesnym polskim krajobrazie rozmawiamy z architektem Nysy Romanem Jabłońskim Podziwiając architekturę, skupiamy się zwykle na budynkach i mostach. Tymczasem detale takie jak fontanny, ławki, a nawet kosze na śmieci, jeśli są ciekawie… » więcej 2022-09-12, godz. 20:42 Politolog dr Błażej Choroś o Wielkiej Brytanii po śmierci Elżbiety II Królowa Elżbieta II uosabiała istotę Wielkiej Brytanii. Jej odejście to koniec pewnej epoki, ale czy także koniec monarchii? Na ile Brytyjczycy są przywiązani… » więcej 2022-09-12, godz. 11:16 Aleksander Sowa o swojej najnowszej powieści pt. "Wielki pies" Aleksander Sowa jest opolskim policjantem, ale niemal równolegle – autorem powieści kryminalnych. Najnowsza pt. "Wielki pies" właśnie ukazała się na rynku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »