Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-10-07, 16:30 Autor: Agnieszka Lubczańska

Wystawę Marii Pinińskiej-Bereś do 11 listopada będzie można oglądać w GSW w Opolu

M.Pininska-Beres "Aneksja krajobrazu" (1980) [fot. materiały organizatora wystawy]
M.Pininska-Beres "Aneksja krajobrazu" (1980) [fot. materiały organizatora wystawy]
Prace jednej z najoryginalniejszych polskich artystek XX wieku, wyprzedzającej swój czas rzeźbiarki i performerki Marii Pinińskiej-Bereś będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wernisaż już w najbliższy piątek (09.10) o godz. 18:00. Na otwarciu wystawy Bettina Bereś, córka artystki, odtworzy performance "Pranie I" wykonane przez Marię Pinińską-Bereś w galerii ON w Poznaniu w 1980 roku. Wystawę będzie można oglądać do 11 listopada.
Na wystawę złożą się instalacje, fotografie oraz dokumentacja działań artystki. Będą to dzieła ze wszystkich okresów i nurtów twórczości, od prac studenckich po pracę, która nie została dokończona z powodu śmierci artystki w 1999 roku. Warto zaznaczyć, że niektóre z prezentowanych w Opolu prac nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat.

Maria Pinińska-Bereś urodziła się w 1931 roku w Poznaniu. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Uważana jest za prekursorkę sztuki feministycznej. „Jej twórczość nie poddaje się łatwym klasyfikacjom, jest delikatna i ulotna jak „bańki mydlane”, które puszczała w 1979 roku leżąc w białej sukni na białej kołdrze wśród zielonych wzniesień polodowcowych niedaleko Miastka” – czytamy na stronie galerii...

Kuratorem ekspozycji jest Jerzy Hanusek - krakowski filozof, krytyk sztuki, rodzinnie związany z bohaterką wystawy. Oprowadzenie kuratorskie dla osób dorosłych (ilość miejsc ograniczona) zaplanowano na najbliższą sobotę (10.10) o godz. 15:00. Kurator Jerzy Hanusek wraz z Anną Łęgowik z GSW w Opolu o wystawie opowiedzieli w audycji Rewiry kultury (06.10.2020). Rozmowę, którą poprowadziła Katarzyna Zawadzka - zamieszczamy poniżej.

Organizatorem wystawy jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Radio Opole patronuje medialnie ekspozycji.
Z Jerzym Hanuskiwm oraz Anną Łęgowik rozmawia Katarzyna Zawadzka "Rewiry kultury" (07.10.2020)

Zobacz także

2024-10-01, godz. 12:04, Patronaty - polecamy Koncert symfoniczny na inaugurację XXI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim już w piątek To już tradycja, że Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim inauguruje oficjalnie koncert w Filharmonii Opolskiej. Nie inaczej będzie w tym roku. Już w najbliższy piątek (04.10) Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod batutą… » więcej 2024-10-01, godz. 09:58, Patronaty - polecamy Piosenka religijna już wkrótce zabrzmi w Komprachcicach 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' - to hasło Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej, który już po raz 26. odbędzie się w Komprachcicach. Przegląd rozpocznie się o godz. 13:00 w sali widowiskowej SOK przy ul. Niemodlińskiej… » więcej 2024-09-30, godz. 15:00, Patronaty - polecamy Skansen w Opolu - warto tam zajrzeć w niedzielę na jesienne Targi Miodów i Rękodzieła Ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa w Muzeum Wsi Opolskiej już w najbliższą niedzielę (06.10) i tradycyjnie będzie to gratka dla wszystkich pasjonatów miodów naturalnych, przysmaków regionalnych, rękodzieła, muzyki ludowej… » więcej 2024-09-30, godz. 13:41, Patronaty - polecamy IX Festiwal Mikołaja z Koźla, czyli 4 koncerty podczas 3 dni z muzyką dawną Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym - pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej 2024-09-30, godz. 12:06, Patronaty - polecamy Spotkanie podróżnicze z kapitan Joanną Pajkowską już w piątek Jest pierwszą Polką w historii, która opłynęła świat samotnie na jachcie żaglowym bez cumowania w portach. Kapitan Joanna Pajkowska będzie gościem spotkania, które odbędzie się w najbliższy piątek (04.10) w Zdrowej Rodzinie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »