Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-10-07, 16:30 Autor: Agnieszka Lubczańska

Wystawę Marii Pinińskiej-Bereś do 11 listopada będzie można oglądać w GSW w Opolu

M.Pininska-Beres "Aneksja krajobrazu" (1980) [fot. materiały organizatora wystawy]
M.Pininska-Beres "Aneksja krajobrazu" (1980) [fot. materiały organizatora wystawy]
Prace jednej z najoryginalniejszych polskich artystek XX wieku, wyprzedzającej swój czas rzeźbiarki i performerki Marii Pinińskiej-Bereś będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wernisaż już w najbliższy piątek (09.10) o godz. 18:00. Na otwarciu wystawy Bettina Bereś, córka artystki, odtworzy performance "Pranie I" wykonane przez Marię Pinińską-Bereś w galerii ON w Poznaniu w 1980 roku. Wystawę będzie można oglądać do 11 listopada.
Na wystawę złożą się instalacje, fotografie oraz dokumentacja działań artystki. Będą to dzieła ze wszystkich okresów i nurtów twórczości, od prac studenckich po pracę, która nie została dokończona z powodu śmierci artystki w 1999 roku. Warto zaznaczyć, że niektóre z prezentowanych w Opolu prac nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat.

Maria Pinińska-Bereś urodziła się w 1931 roku w Poznaniu. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Uważana jest za prekursorkę sztuki feministycznej. „Jej twórczość nie poddaje się łatwym klasyfikacjom, jest delikatna i ulotna jak „bańki mydlane”, które puszczała w 1979 roku leżąc w białej sukni na białej kołdrze wśród zielonych wzniesień polodowcowych niedaleko Miastka” – czytamy na stronie galerii...

Kuratorem ekspozycji jest Jerzy Hanusek - krakowski filozof, krytyk sztuki, rodzinnie związany z bohaterką wystawy. Oprowadzenie kuratorskie dla osób dorosłych (ilość miejsc ograniczona) zaplanowano na najbliższą sobotę (10.10) o godz. 15:00. Kurator Jerzy Hanusek wraz z Anną Łęgowik z GSW w Opolu o wystawie opowiedzieli w audycji Rewiry kultury (06.10.2020). Rozmowę, którą poprowadziła Katarzyna Zawadzka - zamieszczamy poniżej.

Organizatorem wystawy jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Radio Opole patronuje medialnie ekspozycji.
Z Jerzym Hanuskiwm oraz Anną Łęgowik rozmawia Katarzyna Zawadzka "Rewiry kultury" (07.10.2020)

Zobacz także

2024-09-24, godz. 14:38, Patronaty - polecamy Na warsztaty podróżnicze zaprasza dzieci MBP w Kędzierzynie-Koźlu Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza dzieci na warsztaty podróżnicze 'Z Sindbadem Żeglarzem przez Oman'. Spotkanie odbędzie się w piątek 4 października o godz. 11:00 w oddziale dla dzieci tej biblioteki przy… » więcej 2024-09-24, godz. 14:12, Patronaty - polecamy Adam Pierończyk gościem pierwszych warsztatów z cyklu "Mała Akademia Instrumentów - Jazz" Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu rusza z nowym cyklem warsztatów adresowanych do przedszkolaków i uczniów klas początkowych. Warsztaty, podczas których dzieci mogą poznawać instrumenty i tajniki z nimi związane organizowane są od… » więcej 2024-09-24, godz. 09:39, Patronaty - polecamy 8. Festiwal Kultur i Języków Świata do czwartku w Opolu W Opolu trwa 8. Festiwal Kultur i Języków Świata. Pisarze i reportażyści do czwartku (26.09) goszczą w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Spotkania odbywają się od poniedziałku (23.09) w namiocie WBP w Opolu przy ul. Piastowskiej… » więcej 2024-09-23, godz. 14:21, Patronaty - polecamy O terapeutycznej mocy książek - konferencja w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej wezmą udział w organizowanej już po raz 8. Ogólnopolskiej Konferencji… » więcej 2024-09-20, godz. 10:30, Patronaty - polecamy Spotkanie z Krzysztofem Vargą w Opolu 'Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii” to tytuł najnowszej książki Krzysztofa Vargi, z którą autor przyjedzie do Opola w najbliższy poniedziałek (23.09). Spotkanie odbędzie się w namiocie WBP przy ul… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »