Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-05-28, 10:47 Autor: Filharmonia Opolska

Urodziny Elsnera w Filharmonii - koncert, opera i piknik dla najmłodszych

Urodziny Elsnera w Filharmonii - koncert, opera i piknik dla najmłodszych [fot. Filharmonia Opolska]
Urodziny Elsnera w Filharmonii - koncert, opera i piknik dla najmłodszych [fot. Filharmonia Opolska]
Na przełomie maja i czerwca Filharmonia Opolska serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania 250. rocznicy urodzin swojego patrona Józefa Elsnera. Z tej okazji zaplanowano szereg atrakcji zarówno dla tych dużych, jak i najmłodszych melomanów. Wielka feta urodzinowa potrwa dwa dni, a rozpocznie się w piątek 31 maja – o godz. 19:00 w sali koncertowej zostanie wystawiona opera komiczna "Kabalista" Józefa Elsnera – główna atrakcja obchodów.
Najwięcej wydarzeń zaplanowano na sobotę (1.06), ponieważ to właśnie w tym dniu 1769 roku w Grodkowie urodził się Józef Elsner. Już o godz. 13:00 w sali kameralnej odbędzie się koncert na cztery ręce, podczas którego zostaną przedstawione kompozycje mistrza oraz jego najzdolniejszych uczniów: Chopina, Dobrzyńskiego i Wolffa w wykonaniu Ravel Piano Duo, natomiast w godzinach 14:30 – 17:00 na skwerze przed Filharmonią Opolską rozpocznie się Festyn Urodzinowy, podczas którego odbędą się zabawy oraz warsztaty edukacyjne dla najmłodszych melomanów (w razie niepogody przyjęcie urodzinowe odbędzie się w Klubie Muzycznym). Na zakończenie obchodów urodzin w sobotę o godz. 18:00 w sali koncertowej odbędzie się drugi inscenizowany koncert z wystawioną operą komiczną "Kabalista" Józefa Elsnera w wykonaniu 8 solistów śpiewaków, Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Reżyserem opery jest Krzysztof Szaniecki. Będzie to powtórzenie piątkowego koncertu.

Koncepcja obchodów tego ważnego dnia oparta została na ulubionym gatunku muzycznym kompozytora z Grodkowa, operze. Podczas dwóch specjalnych wieczorów na przełomie maja i czerwca scena Filharmonii Opolskiej zamieni się w teatralną estradę. Orkiestra i chór wraz z ośmiorgiem solistów i dyrygentem podejmą się realizacji komicznej opery Elsnera z 1813 roku, zatytułowanej "Kabalista". Co istotne – będzie to drugie od czasów współczesnych autorowi wystawienie tej kompozycji. Po premierze zapomniano o "Kabaliście" na 163 lata! Dwuaktowe dzieło opowiada o mężu, który podejrzewa zdradę swojej małżonki. Kiedy mąż odkrywa, że jego towarzyszka życia zamiast zajmować się domowymi problemami preferuje wróżenie z kart – przebiera się za kabalistę. Nieświadoma niczego żona jest zaskoczona i zachwycona bezbłędnością przepowiedni przebiegłego wróżbity; posłusznie wykonuje jego polecenia, a cała intryga bawi i trzyma w napięciu.

Libretto do "Kabalisty" stworzył ceniony w XIX wieku dramaturg, Franciszek Wężyk. Teksty arii i ansambli przeplatane są wierszowanymi scenami mówionymi, a rękopis Wężyka po dziś dzień znajduje się w zbiorach wrocławskiego Ossolineum. Co z jednej strony smutne, z drugiej zaś – intrygujące, nie zachowały się trzy ostatnie strony dziewiętnastowiecznego tekstu. Jak zakończy się więc historia ubrana w elsnerowskie dźwięki? Aby podtrzymać magiczną aurę tajemniczości, należałoby napisać: niech na razie pozostanie to tajemnicą.

W roli solistów wystąpią: Sylwester Smulczyński – tenor (Czesław), Ewa Tracz – sopran (Żona), Sebastian Szumski – bas (Jędrzej), Monika Buczkowska – sopran (Agata), Bartosz Gorzkowski – tenor (Walery), Damian Żebrowski – tenor (Doktor), Paweł Serafin – bas (Jurysta) oraz Michał Bączyk – bas (Poeta). Orkiestrę i Chór Filharmonii Opolskiej poprowadzi Przemysław Neumann. Reżyseria i inscenizacja – Krzysztof Szaniecki.

"Koncert kameralny na cztery ręce" w 250. rocznicę urodzin Józefa Elsnera przedstawia kompozycje mistrza i jego najzdolniejszych uczniów – Chopina i Dobrzyńskiego. Program koncertu jest świadectwem epoki, w której fortepian królował na salonach, a muzyka pisana była zarówno dla koncertujących wirtuozów, jak i amatorów muzykujących w zaciszu domowym. Temu ostatniemu w sposób szczególny dedykowane były utwory pisane na cztery ręce przy jednym fortepianie. Oprócz klasycznych form sonatowych, wariacji i rond, ważne miejsce w tym repertuarze zajęły miniatury taneczne (w tym polonezy), transkrypcje dzieł instrumentalnych oraz wiązanki melodii z ogromnie wówczas popularnych oper. Program przedstawia zróżnicowany zestaw XIX-wiecznych form i gatunków muzycznych o wyraźnie wirtuozowskim charakterze.

Dodajmy, że Radio Opole objęło nad wydarzenie patronatem medialnym.
2019-05-31-01.06 billboardFO.krzywe

Zobacz także

2024-11-28, godz. 09:27, Patronaty - polecamy Spotkanie z Bogdanem Rymanowskim już dziś w Opolu Kultura, klasa, profesjonalizm i duża cierpliwość podczas rozmów z politykami - to jego cechy charakterystyczne. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i nagradzanych dziennikarzy w Polsce - Bogdan Rymanowski będzie dziś (28.11) gościem… » więcej 2024-11-27, godz. 10:34, Patronaty - polecamy VI Opolskie Forum Zawodowe o osobach niepełnosprawnych na rynku pracy - zobacz transmisję Skala zatrudnienia tych osób jest relatywnie niewielka, a to między innymi z tego powodu, że są niedostrzegani. Mowa o osobach z niepełnosprawnościami. To im poświęcone będzie w tym roku spotkanie ekspertów i uczestników opolskiego… » więcej 2024-11-27, godz. 09:26, Patronaty - polecamy X Bieg Mikołajkowy w Żytniowie Popularyzacja masowych biegów rekreacyjnych i gminy Rudniki, bo to właśnie w tej gminie we wsi Żytniów, wystartuje - to główne cele Biegu Mikołajkowego. Wydarzenie odbędzie się już najbliższą niedzielę (01.12). Start biegu głównego… » więcej 2024-11-26, godz. 10:39, Patronaty - polecamy Premierowy pokaz filmu o Zofii Hajduk już w sobotę w MDK [ZDJĘCIA] Była działaczką Związku Polaków w Niemczech, żołnierką Armii Krajowej, była więziona w obozach koncentracyjnych. Należała do pokolenia Kolumbów, których lata młodości splotły się z krwawymi kartami historii Polski. Mowa o… » więcej 2024-11-22, godz. 15:40, Patronaty - polecamy Spotkanie z Anną Dymną - zobacz transmisję Jeszcze tylko do niedzieli (24.11) w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu można oglądać wystawę będącą próbą uchwycenia istoty wielowątkowej twórczości legendarnego krakowskiego artysty Wiesława Dymnego. W przeddzień finisażu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »