Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych…
2021-11-30, 08:32 Autor: [źródło: PAP]

Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea"

Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" [materiały: PAP]
Piotr Semka laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" [materiały: PAP]
Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Idea" został Piotr Semka, dziennikarz i publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski. Nominowany został za bezkompromisowe dziennikarstwo, bezbłędne diagnozy społeczne i wierność wyznawanym wartościom.


Prezes Radia Rzeszów Przemysław Tejkowski przypomniał w laudacji dzień 29 listopada 1980 roku, kiedy to, jak mówił, "w pewnym liceum ukonstytuował się parlament uczniowski". "Przedstawicielem klas pierwszych tego parlamentu został młody chłopak i jemu też koledzy powierzyli redagowanie gazetki ściennej, czynił to z ochotą, aż do stanu wojennego, w którym zaczął czynić to z jeszcze większą ochotą, tylko że z gazetki ściennej ona stała się gazetką "podławkową", konspiracyjną" - opowiadał.

"I tak możemy ogłosić, że dziś, 29 listopada, mija 41 lat od kiedy nasz laureat wkroczył na drogę dziennikarstwa. Droga to niełatwa ani wtedy ani dzisiaj, bo niełatwo być dziennikarzem w świecie odwróconych pojęć. Niełatwo być dziennikarzem w świecie, gdzie pożądliwie brzęczy rój komentatorów i pisarzy, co myśl ostatnią zmienią w gnój, byle w tysiącach egzemplarzy" - powiedział Tejkowski cytując Jacka Kaczmarskiego. "Niełatwo być dziennikarzem w świecie, gdzie ład medialny został już ustalony i ogłoszono już, która prasa, które media są jedynie słuszne, i że ci, którzy wyznają te prasę i wchłaniają jej treści i wartości to elita w odróżnieniu od ciemnogrodu, który nie wyznaje tych wartości" - podkreślił.

"Ten człowiek nie przyjął zaproszenia do świata "rumianego, jak rzeźnia o poranku" - zacytował Zbigniewa Herberta Tejkowski. "Nie stał się jego obywatelem, wybrał drogę o wiele trudniejszą, ale też pięknie opisaną przez Herberta, streszczoną w słowach +bądź wierny, idź. Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach+. Tak, to właśnie on, Piotr Semka" - powiedział.

Nieobecny na gali laureat podziękował za wyróżnienie online.

Urodzony 28 października 1965 r. w Gdańsku Piotr Semka jako licealista działał w grupach samokształceniowych Ruchu Młodej Polski. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował protesty w szkole - przerwy milczenia, żałobny strój, noszenie oporników 13. dnia każdego miesiąca. W listopadzie 1982 r. wspólnie z Piotrem Połońskim, Jackiem i Jarosławem Kurskimi założył podziemne pismo młodzieży III LO "BIT Biuletyn Informacyjny Topolówka". Od 1985 r. był publicystą podziemnego pisma "Solidarność" Regionu Gdańsk. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studenckim studiując historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1989 r. Semka zaangażował się w kampanię wyborczą Konfederacji Polski Niepodległej w Lublinie. Od 1989 r. był współpracownikiem "Tygodnika Gdańskiego" a w latach 1991–92 dziennikarzem TVP, gdzie prowadził - wraz z Jackiem Kurskim - program "Refleks"; a następnie był wydawcą i prowadzącym "Puls Dnia". Jako dziennikarz współpracował m.in. z "Tygodnikiem Solidarność", "Wprost", "Gazetą Polską", "Życiem", "Dziennikiem", "Przewodnikiem Katolickim", "Uważam Rze" i "W sieci"; w TV Puls prowadził program "Piątka u Semki"; był współautorem programu "Warto rozmawiać" (TVP2), i publicystą "Rzeczpospolitej".

Wspólnie z Jackiem Kurskim napisał książkę pt. "Lewy Czerwcowy" (1993), o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego. Jest też autorem takich publikacji jak m.in. "Wojna światów" (2006), "Obrazki z wystawy" (2007), "Lech Kaczyński Opowieść Arcypolska" (2010) i "Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy (Pierwsza krytyczna biografia Lecha Wałęsy 1980-2013)" (2013).

W 2019 r. Piotr Semka został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a 15 października 2021 r. otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Nagrodę im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią".

Poniżej posłuchaj radiowej retransmisji z uroczystej gali Nagrody Mediów Publicznych w Polskim Radiu i Radiu Opole z dnia 29 listopada 2021 roku.

Uroczysta Gala "Nagrody Mediów Publicznych 2021"
Posłuchaj materiału, jaki o Piotrze Semce - laureacie Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Idea - przygotował Krzysztof Dobrowolski:

Zobacz także

2021-12-10, godz. 14:49 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - pamiętamy w Radiu Opole 13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 000 działaczy związanych z „Solidarnością”… » więcej 2021-12-07, godz. 23:01 Kpt. Piotr Płuciennik o wsparciu, jakie 10. Opolska Brygada Logistyczna zapewnia funkcjonariuszom pełniącym służbę… Trzydziestu żołnierzy z 10. Opolskiej Brygady logistycznej zapewnia organizację wyżywienia dla dwóch tysięcy funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę… » więcej 2021-12-03, godz. 10:31 Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Radio Opole. Zobacz spot promujący audycję "Dobry moment"! Przed Wami PREMIERA filmu, który już w ten weekend będzie można zobaczyć w opolskich kinach Helios! Choć poranki nie zawsze bywają łatwe, to jednak zawsze… » więcej 2021-11-24, godz. 11:48 „Tam, gdzie nie pada” – Radio Opole zaprasza na wyjątkowe słuchowisko! Kiedy ruszali ze Śląska, byli przekonani, że znajdą nowe, lepsze życie. Po pokonaniu tysięcy kilometrów przekonali się, że łatwo nie będzie. Jednak… » więcej 2021-11-24, godz. 11:47 Przed nami premiera sesji nagraniowej Józefa Skrzeka w Studiu M im. SBB Radia Opole! „Josephine” w zestawieniu z 2021 roku to osobista, niezwykle sentymentalna muzyczna opowieść artysty, sięgająca kompozycjami do pierwszych solowych albumów… » więcej 2021-11-23, godz. 14:15 Opolska fundacja „Wypłyń na głębię” wśród laureatów VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólneg… 22 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala finałowa VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”… » więcej 2021-11-20, godz. 09:14 "Niespotykana nagonka na funkcjonariuszy". List otwarty w obronie polskich żołnierzy W czasie kryzysowej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w czasie niespotykanej nagonki na funkcjonariuszy mundurowych: żołnierzy, policjantów, strażników… » więcej 2021-11-17, godz. 13:51 Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Oficjalne źródło informacji Na przestrzeni ostatnich miesięcy władze Białorusi nasilają wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb… » więcej 2021-11-12, godz. 19:17 "Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Wierzy, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Problem… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »