Radio Opole » Kraj i świat
2024-08-05, 06:10 Autor: PAP

Powstanie Warszawskie dzień po dniu - 5 sierpnia

5 sierpnia 1944 powstańcy zdobywają obóz koncentracyjny tzw. Gęsiówkę i uwalniają 348 więźniów pochodzenia żydowskiego. Esesmani i policjanci gen. Heinza Reinefartha rozpoczynają rzeź Woli, w której zamordowano 50 tys. cywilów. Ginie dyrektor Szpitala Wolskiego Józef M. Piasecki oraz kilkuset pacjentów.

Około godziny pierwszej w nocy zasobniki ze zrzutu RAF trafiają do powstańców na Woli. Są w nich m.in. angielskie i niemieckie pistolety maszynowe, amunicja, czekolada, konserwy, ciepła odzież.


Wsparty zdobycznym czołgiem "Panther" Batalion AK "Zośka" rozbija bramę i zdobywa niemiecki obóz koncentracyjny "Gęsiówka". Wyzwolono 348 więźniów pochodzenia żydowskiego, w tym 24 kobiety. "Drzwi rozwierają się pod naporem, a całe przedpole zapełnia się masą pasiastych postaci biegnących w naszą stronę z niebywałym krzykiem i wymachiwaniem rąk. (…) Przez moment poczułem, jak gardło moje ściska skurcz radości, zdążyliśmy na czas" - wspominał kpt Ryszard Białous "Jerzy". Część uwolnionych przyłącza się do powstańców. Licząca ok 80 osób załoga z SS ucieka.


Wsparci czołgami Niemcy atakują na osi Wolska-Chłodna-Ogród Saski. Siły wroga docierają w okolice Placu Kercelego. Przy Płockiej, Górczewskiej i Działdowskiej policjanci i esesmani wyciągają cywilów z mieszkań i piwnic, mordują, grabią i podpalają budynki.


W Szpitalu Wolskim przy Płockiej 26 od kul SS giną dyrektor dr Józef Marian Piasecki, prof. Janusz Zeyland, kilkadziesiąt osób z personelu oraz ponad 300 pacjentów i rannych. Niemcy mordują także ok. 1200 osób w szpitala św. Łazarza przy ul. Leszno 15. Rozpoczyna się rzeź Woli. W ciągu kilku dni ginie ok. 50 tys. mieszkańców dzielnicy.


Na skutek ran odniesionych w walce na wolskiej barykadzie w szpitalu Szlenkierów przy Lesznie umiera Karol Kryński, żołnierz Oddziałów Wojskowego Powstańczego Pogotowia Socjalistów, przed wojną malarz i grafik związany z grupą "Praesens". Na Ochocie rosyjscy esesmani z RONA mordują tysiące cywilów. Wśród zabitych jest wioślarz, olimpijczyk z Paryża, Józef Szawara.


Podczas powstania Niemcy często wykorzystywali cywilów jako "żywe tarcze" pędzone przed czołgami. W podobnej sytuacji znalazł się na Czerniakowie aktor Tadeusz Fijewski, ps. "Kostek", który zasymulował "atak serca". Esesmani kazali wynieść go do szpitala, gdzie "ozdrowiał". Później aktor przedostał się do Śródmieścia, wstąpił do "brygady teatralnej" BIP kierowanej przez wybitnego reżysera Leona Schillera. "Kostek" wielokrotnie występował przed powstańcami i cywilami w szpitalach i schronach.


autor: Maciej Replewicz


mr/ wj/ js/


Kraj i świat

2024-08-05, godz. 08:10 Turniej WTA w Waszyngtonie - zwycięstwo Hiszpanki Badosy Hiszpanka Paula Badosa w finale tenisowego turnieju WTA 500 na twardych kortach w Waszyngtonie pokonała 6:1, 4:6, 6:4 Czeszkę Marię Bouzkovą. Polki w Waszyngtonie… » więcej 2024-08-05, godz. 07:40 Paryż/kajakarstwo – Naja na czwartych igrzyskach po piąty medal, "Atomówki" wśród faworytek Reprezentacja w sprincie kajakowym we wtorek rozpocznie rywalizację na torze regatowym w podparyskim Vaire-Sur-Marne o medale olimpijskie. O piąte podium na… » więcej 2024-08-05, godz. 07:40 80 lat na warszawskiej Woli Niemcy rozpoczęli rzeź jej mieszkańców 80 lat temu, między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja… » więcej 2024-08-05, godz. 07:40 Paryż/kajakarstwo - Rosolska: Mazurek Dąbrowskiego jest coraz bliżej Trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie Beata Rosolska powiedziała PAP, że wierzy w życiową formę polskiej ekipy kajakarek podczas igrzysk olimpijskich… » więcej 2024-08-05, godz. 07:30 Agnieszka Cubała: część historyków uważa, że cywile nie byli uczestnikami Powstania Warszawskiego W dotychczasowej historiografii niewiele miejsca poświęcało się ludności cywilnej. Niektórzy nie zaliczają jej nawet do grona uczestników powstania. Nie… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 Wojciech Kalwat: Romuald Traugutt widział Polskę jako naród wolny Romuald Traugutt mówił, że Rosja musi pogodzić się z tym, że inne narody zasługują na wolność od jej panowania - mówi PAP Wojciech Kalwat z Muzeum Historii… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 160 lat temu u stóp Cytadeli zamordowano Romualda Traugutta 160 lat temu, 5 sierpnia 1864 r. władze rosyjskie dokonały egzekucji Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego i jego współpracowników. Traugutt… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 Podlaskie/ KAS udaremniła przemyt papierosów w pociągu towarowym z Białorusi Przemyt 5,4 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS z kolejowego polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Siemianówce (Podlaskie). Kontrabanda… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 USA/ Sytuacja na Bliskim Wschodzie będzie tematem spotkania Bidena z zespołem doradców Prezydent USA Joe Biden spotka się w poniedziałek ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego, aby omówić rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie… » więcej 2024-08-05, godz. 07:00 Paryż/strzelectwo - prezes federacji: Chateauroux to piękna wioska, ale jednak wioska 'Chateauroux to piękna wioska, ale jednak wioska' - ocenił prezes Międzynarodowej Federacji Sportów Strzeleckich (ISSF) Luciano Rossi, który skrytykował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »