2024-08-01, 22:40 Autor: PAP

Piłkarska LK - Śląsk - FC Ryga 3:1 (opis)

Śląsk Wrocław pokonał ekipę FC Ryga 3:1 (1:1) w rewanżowym spotkaniu drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji. W dwumeczu wicemistrzowie Polski wygrali 3:2 i w kolejnej fazie LK zmierzą się z Sankt Gallen ze Szwajcarii.

Śląsk Wrocław - FC Ryga 3:1 (1:1).

Bramki: 1:0 Nahuel Leiva (6-karny), 1:1 Hrvoje Babec (33), 2:1 Simeon Petrov (49-głową), 3:1 Nahuel Leiva (52).

Żółta kartka – Śląsk Wrocław: Filip Rejczyk, Nahuel Leiva, Alex Petkov, Peter Pokorny, Serafin Szota, Mateusz Żukowski; FC Ryga: Hrvoje Babec.

Czerwona kartka – FC Ryga: Brian Orosco (61-faul).

Sędzia: Genc Nuza (Kosowo). Widzów: 20 723.

Śląsk Wrocław: Rafał Leszczyński – Mateusz Żukowski, Simeon Petrov, Aleks Petkov, Serafin Szota (78. Tommaso Guercio) – Piotr Samiec-Talar (78. Bukar Ince), Peter Pokorny, Filip Rejczyk (46. Marcin Cebula), Petr Schwarz, Nahuel Leiva (85. Arnau Ortiz) – Sebastian Musiolik.

FC Ryga: Rihards Matrevics – Raivis Jurkovskis (68. Gauthier Mankenda), Mouhamed Ngom, Antonijs Cernomordijs, Ivan Erquaiga (68. Ngonda Muzinga) – Anthony Contreras, Hrvoje Babec, Milos Jojic (83. Eduards Daskevics), Kemehlo Nguena (57. Brian Orosco), Ousseynou Niang (83. Marko Regza) - Reginaldo Ramires.

Śląsk, aby awansować, musiał przede wszystkim odrobić stratę z pierwszego meczu, którzy przegrał 0:1. Wrocławianie nie rzucili się do szturmu od pierwszej minuty, ale mimo wszystko szybko udało im się wyrównać stan dwumeczu. W pierwej groźnej akcji w polu karnym faulowany był Piotr Samiec-Talar i sędzia wskazał na jedenastkę. Do piłki podszedł Nahuel Leiva i bez problemu trafił do siatki.

Kolejne minuty przypominały pierwszą połowę w Rydze. Łotewski zespół podchodził wysokim pressingiem, grał agresywnie, więcej biegał i podopieczni trenera Jacka Magiery mieli olbrzymie problemy z wyjściem z własnej połowy.

Goście przejęli inicjatywę i zaczęli zagrażać bramce Rafała Leszczyńskiego. Najpierw sytuacji sam na sam nie wykorzystał Reginaldo Ramires, później groźnie główkował Milos Jojic, a następnie pięknie uderzył z pola karnego Anthony Contreras i jeszcze piękniejszą paradą popisał się bramkarz Śląska. Gol wisiał w powietrzu i w końcu padł.

Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Leszczyński pierwszy strzał jeszcze odbił, ale do piłki dopadł Hrvoje Babec i było 1:1.

Po stracie gola Śląsk się nieco przebudził i w końcu zaczął przedostawać się pod pole karne rywali. Groźny strzał oddał Mateusz Żukowski, ale najlepszą szansę miał Samiec-Talar, lecz zamiast podawać, zdecydował się na strzał z ostrego kąta i trafił w boczną siatkę.

Na drugą połowę Śląsk wyszedł zupełnie odmieniony. Wrocławianie mocno ruszyli do przodu, grali szybciej, agresywniej, dokładniej i po siedmiu minutach wyszli na prowadzenie w dwumeczu. W obu przypadkach główną rolę odegrał Leiva. Najpierw Hiszpan idealnie dośrodkował na głowę Simeona Petrova, a kilka minut później idealnie przymierzył zza pola karnego i Rihards Matrevics był bez szans.

Trener gości Simo Valakari próbował zmienić sytuację i wprowadził Briana Orosco. Argentyńczyk na boisku był jednak zaledwie cztery minuty, bo po brutalnym ataku na nogi Petera Pokornego został ukarany czerwoną kartką.

Goście nie zamierzali się poddawać, postawili wszystko na jedną kartę i pomimo osłabienia, atakowali. Po zmianie ustawienia grali dwójką napastników i osamotnionymi trzema obrońcami. Śląsk miał dużo miejsca na wyprowadzanie własnych ataków, z dużą łatwością dostawał się pod pole karne rywali, ale nie przekładało się to na kolejne gole.

W końcówce wicemistrzowie Polski już nie szukali kolejnych bramek, a skupili się na utrzymaniu prowadzenia. Łotysza natomiast do ostatnich chwil szukali swojej szansy, ale byli bezradni i to Śląsk zagra ze szwajcarskim Sankt Gallen w kolejnej rundzie eliminacji Ligi Konferencji (pierwszy mecz 7 sierpnia w Szwajcarii).(PAP)

marw/ cegl/

2024-08-02, godz. 01:20 Rosja/ Ekspert: uwolnienie "likwidatora" Krasikowa jest groźbą pod adresem rosyjskiej opozycji za granicą Zdaniem eksperta Andrieja Sołdatowa analizującego działalność rosyjskich służb specjalnych, uwolnienie Wadima Krasikowa skazanego w Niemczech za zabójstwo… » więcej 2024-08-02, godz. 01:00 Niemcy/ Na lotnisku Kolonia-Bonn wylądował samolot z uwolnionymi więźniami na pokładzie W czwartek po godz. 22 na lotnisku Kolonia-Bonn wylądował samolot z uwolnionymi więźniami w ramach wymiany między Rosją a krajami Zachodu na pokładzie… » więcej 2024-08-02, godz. 00:40 USA/ Biden rozmawiał z Netanjahu o wzmocnieniu sił amerykańskich na Bliskim Wschodzi Prezydent USA Joe Biden w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w czwartek potwierdził swoje wsparcie dla Izraela w obronie przed Iranem… » więcej 2024-08-02, godz. 00:40 BiH/ Pożar w pobliżu Mostaru; strażacy powstrzymują ogień przed dosięgnięciem miasta W czwartek po południu w okolicy Mostaru w Bośni i Hercegowinie wybuchł pożar. Strażacy i ochotnicy próbują obecnie powstrzymać rozprzestrzenianie się… » więcej 2024-08-02, godz. 00:30 Białoruś/ Media niezależne: nie uwolniono białoruskich więźniów, bo umowa była między Moskwą i Zachodem Wśród uwolnionych przez Rosję nie znaleźli się białoruscy więźniowie polityczni - pisze portal Zerkalo.io. Rozmowy toczyły się z Moskwą i Mińsk w nich… » więcej 2024-08-02, godz. 00:10 Niemcy/ Przed berlińskim ratuszem uczczono 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego W czwartek, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, przed Czerwonym Ratuszem w Berlinie powiewała polska flaga. Krótko przed godziną 17 rozpoczęła… » więcej 2024-08-01, godz. 23:30 Piłkarska LK - gole Piątka i Stępińskiego Krzysztof Piątek uzyskał dwa gole dla Istanbul Basaksehir, a jego turecka drużyna wygrała na wyjeździe w Serravalle z SP La Fiorita z San Marino 4:0 w rewanżowym… » więcej 2024-08-01, godz. 23:30 Paryż/koszykówka 3x3 - wyniki turnieju mężczyzn Polacy po wieczornej wygranej z Chinami 22:17 w trzecim dniu turnieju olimpijskiego w koszykówce 3x3 w Paryżu mają bilans 2-2 i zajmują szóste miejsce. Burza… » więcej 2024-08-01, godz. 23:30 Piłkarska LK – Magiera: najważniejsze, że zrealizowaliśmy cel (opinia) Po meczu Śląsk Wrocław - FC Ryga (3:1) w drugiej rundzie eliminacji Ligi Konferencji powiedzieli: Jacek Magiera (trener Śląska): 'Trzeba podsumować dwumecz… » więcej 2024-08-01, godz. 23:20 Paryż/tenis - Murray rozegrał ostatni mecz w karierze Brytyjski tenisista Andy Murray rozegrał w czwartek ostatni mecz w karierze. Wraz ze swoim rodakiem Danielem Evansem w dwóch setach przegrał z Amerykanami Taylorem… » więcej