Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-26, 15:20 Autor: PAP

Paryż - zagraniczni sportowcy w polskich barwach jadą na igrzyska

Zmiana narodowości to w świecie sportu nic nowego. Reprezentantów urodzonych za granicą w igrzyskach olimpijskich w Paryżu będzie mieć także Polska. Wśród nich są m.in. siatkarz Wilfredo Leon z Kuby oraz lekkoatletki z Białorusi - skoczkini wzwyż Maria Żodzik i sprinterka Kryscina Cimanouska.

W ostatnich latach najgłośniejszym zagranicznym "transferem" był siatkarz Leon. Urodził się blisko 31 lat temu na Kubie, tam też zyskał sportowe szlify. W drużynie narodowej swojej pierwszej ojczyzny zadebiutował w wieku 14 lat, a jako 17-latek został wybrany na jej kapitana i wystąpił w mistrzostwach świata.


Po nieudanych kwalifikacjach olimpijskich do igrzysk w Londynie (2012) zdecydował się wyjechać do Europy. Za sprawą narzeczonej, a obecnie żony Małgorzaty, trafił do Polski w 2013 roku, a dwa lata później otrzymał polski paszport. Po obowiązkowej czteroletniej karencji w 2019 roku uznawany za jednego z najlepszych siatkarzy globu zawodnik zadebiutował w biało-czerwonych barwach.


Jego największy sukces z Polską to triumf w mistrzostwach Europy w 2023 roku. Wcześniej dwukrotnie pomógł zdobyć brąz w tej imprezie. W tym roku przed nim i kolegami z kadry jednak największe wyzwanie - wywalczenie po wielu latach oczekiwań olimpijskiego medalu w Paryżu. Trzy lata temu w Tokio, już z Leonem w składzie, Polacy odpadli w ćwierćfinale.


Skacząca wzwyż 27-letnia Żodzik w Polsce przebywa od 2022 roku. Swój drugi dom znalazła w Białymstoku, gdzie pod swoje skrzydła wziął ją miejscowy klub Podlasie i trener Robert Nazarkiewicz. Zanim w marcu decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymała obywatelstwo, wystartowała już w halowych mistrzostwach kraju osiągając wynik na poziomie światowej czołówki.


W polskich barwach oficjalnie występuje od 20 czerwca, bo wtedy minęły trzy lata od jej ostatniego startu dla Białorusi.


Cimanouska jest związana z Polską jeszcze dłużej. Sprinterka, która w tym roku skończy 28 lat, podczas igrzysk w Tokio w sierpniu 2021 skrytykowała sztab szkoleniowy swojej reprezentacji i odmówiła startu w sztafecie 4x400 m, a media w ojczyźnie nazwały ją zdrajczynią. Otrzymała polecenie powrotu do kraju, wbrew swej woli została zabrana z wioski olimpijskiej na lotnisko. Udało się jej jednak uciec, a następnie zwróciła się o pomoc w polskiej ambasadzie w Tokio i otrzymała azyl polityczny. Już prawie trzy lata mieszka w Warszawie, jest zawodniczką stołecznego AZS AWF, startowała w mistrzostwach Polski, a w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Budapeszcie zadebiutowała w biało-czerwonych barwach.


"Myślę, że to mój największy sukces w karierze. Pierwszy raz startowałam w reprezentacji Polski i po dwóch latach przerwy mogłam wystąpić w międzynarodowych zawodach" - oceniła start na Węgrzech.


Od 31 maja zeszłego roku biało-czerwone barwy reprezentuje Ben Hlima, który w Paryżu wystartuje indywidualnie w chodzie na 20 km oraz w sztafecie mieszanej.


Pochodzący z Tunezji lekkoatleta od dawna uchodził na wielki talent. W 2007 roku, jako 18-latek, został mistrzem Afryki juniorów w chodzie na 10 000 m. Rok później wystąpił w MŚ juniorów w Bydgoszczy, jednak po dyskwalifikacji w tej imprezie przerwał sportową karierę i przeprowadził się do Łodzi. W Polsce trenował jeszcze przez sześć miesięcy, a później skupił się na studiach, po których rozpoczął pracę w branży transportowej.


Do do sportu wrócił w 2021 roku po zobaczeniu olimpijskiego zwycięstwa na dystansie 50 km... Dawida Tomali, z którym znają się od MŚ juniorów w Bydgoszczy.


"Zobaczyłem, że moi koledzy nadal trenują i zdobywają medale. To uświadomiło mi, że ja też mogę. Minęło 12 lat bez treningów i aktywności. Teraz żałuję, że przerwa była tak długa, choć uważam, że najlepsze wciąż przede mną i bardzo się cieszę, że z powrotem jestem na dobrej olimpijskiej drodze. Mój potencjał na pewno nie jest jeszcze do końca wykorzystany. Bardzo mi miło, że należę do reprezentacji Polski. To wielki zaszczyt" - zaznaczył Tunezyjczyk z polskim paszportem.


Na Ukrainie urodziła się zapaśniczka Anhelina Łysak. To mąż Roman Pacurkowski (rodzina ze strony jego ojca to Polacy) namówił ją do reprezentowania biało-czerwonych barw. Poznali się 2017 roku w polskiej lidze. Najpierw spotykali się wyłącznie na zawodach, a potem Anhelina zaczęła do niego przyjeżdżać. Następnie podjęła decyzje o przeprowadzce do Warszawy. Łysak sama ma jednak polskie korzenie. Jej babcia Polka mieszka w małej miejscowości Sosniwka, pod Lwowem, niedaleko granicy.


"Babcia na Sylwestra przyjechała mnie odwiedzić. Ona nigdy nie była na zawodach, aby zobaczyć, jak walczę. Inaczej chyba by zwariowała. Bardzo się przejmuje moimi występami. Dzwonię do niej po pojedynkach. Mówię jak było - wygrałam czy przegrałam" - opisała Łyask relacje z najstarszym członkiem rodziny.


Od marca tego roku polski paszport posiada pochodząca z Litwy Sandra Sysojeva, startująca w ujeżdżeniu na koniu Maxima Bella.


"Od wielu lat moje plany startowe skoncentrowane były i są w Polsce, razem z Dominiką Kraśko tworzymy zespół, wspieramy się wzajemnie, jeździmy na zawody. Od sześciu lat reprezentuję polski Klub Sportowy Centurion, to również miejsce mojej bazy postojowej i treningowej. Poznałam polskich zawodników, sędziów, osoby oficjalne. Stwierdziłyśmy z Dominiką, że tak po prostu będzie łatwiej nam funkcjonować. Teraz najważniejsze jest skupienie się na startach z Maximą Bellą" – powiedziała Sysojeva.


W ciągu ostatnich sześciu lat zawodniczka startowała w 41 zawodach na terenie Polski, przejeżdżając ponad 162 ukończone konkursy, a w 90 proc. z nich uplasowała się w czołowej trójce.


Oficjalnych występów w zagranicznych barwach nie ma 27-letnia Olivia Różański, rezerwowa w składzie polskich siatkarek, która urodziła się we francuskim mieście Albi. Córka byłej reprezentantki Polski w tej samej dyscyplinie Jarosławy Różańskiej jako juniorka rozpoczynała jednak przygodę z siatkówką właśnie we Francji. Na obozie młodzieżowej kadry "Trójkolorowych" usłyszała od trenerki, że się nie nadaje i że nigdy nie zagra dla reprezentacji Francji. W wieku 17 lat Różański przeniosła się więc do Polski i to właśnie w biało-czerwonych barwach zadebiutowała na arenie międzynarodowej w 2015 roku.


Igrzyska olimpijskie w Paryżu oficjalnie rozpoczną się w piątek, kiedy na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia. Ostatnie medale zostaną wręczone 11 sierpnia.(PAP)


msl/ pp/


Kraj i świat

2024-07-26, godz. 19:30 Wystawa/„Bohaterki wśród bohaterów” – w hołdzie uczestniczkom Powstania Warszawskiego „Marynia” - sanitariuszka, „Elżbieta” - łączniczka, „Kazik” - dowódca kompanii, „Myszka” - kurierka, to tylko niektóre uczestniczki Powstania… » więcej 2024-07-26, godz. 19:30 Tramwaje Śląskie dostały jedną ofertę na 10 krótkich tramwajów za ponad 100 mln zł Tramwaje Śląskie dostały jedną ofertę na zakup 10 nowych wagonów 13-metrowych za 101,7 mln zł brutto - wynika z platformy zakupowej spółki. W najbliższych… » więcej 2024-07-26, godz. 19:30 RPA/ Ponad 90 Libijczyków zatrzymano w tajnym obozie wojskowym na północy kraju Kiedy w piątek policja dokonała nalotu na farmę w White River, w północnej prowincji Mpumalanga, zastała tam 95 Libijczyków zakwaterowanych w namiotach… » więcej 2024-07-26, godz. 19:20 Sejm uwzględnił większość senackich poprawek do ustawy o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy (krótk… Sejm przyjął sześć z ośmiu senackich poprawek do ustawy o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy. Odrzucono dwie poprawki o charakterze terminologicznym… » więcej 2024-07-26, godz. 19:20 Francja/ Macron spotkał się przed rozpoczęciem igrzysk z prezydentem Izraela Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w piątek w Pałacu Elizejskim prezydenta Izraela Icchaka Hercoga, który przybył do Paryża na ceremonię rozpoczęcia… » więcej 2024-07-26, godz. 19:20 Namibia/ Rząd wysyła paczki z mięsem hipopotamów i zebr osobom głodującym z powodu suszy Ministerstwo Środowiska, Leśnictwa i Turystyki przekazało 640 dzikich zwierząt na rzecz krajowego programu pomocy osobom głodującym w związku z suszą. » więcej 2024-07-26, godz. 19:20 Sejm podjął uchwałę ws. uczczenia 81. rocznicy zbrodni wołyńskiej Sejm podjął w piątek uchwałę ws. uczczenia 81. rocznicy zbrodni ludobójstwa dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Sejm 'oddaje hołd ofiarom… » więcej 2024-07-26, godz. 19:10 Paryż - w sobotę rozpoczynają grę Świątek i siatkarze W sobotę w igrzyskach olimpijskich w Paryżu wystartuje blisko 40 polskich sportowców. Z perspektywy kibiców najciekawiej zapowiadają się pojedynek czterokrotnej… » więcej 2024-07-26, godz. 19:10 Paryż - 27 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 27 lipca - sobota: 14 finałów----------DESKOROLKA17.00, street mężczyznJUDO17.18, 48 kg kobiet, o brązowy medal 48 kg kobiet… » więcej 2024-07-26, godz. 19:10 Paryż - 27 lipca (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 27 lipca, sobota: JEŹDZIECTWO 10.06, WKKW indywidualnie, dzień 1 - Małgorzata Korycka14.15, WKKW indywidualnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »