Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-25, 13:10 Autor: PAP

2-3 października w Katowicach dwudniowa konferencja PRECOP 29

Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP 29 w Baku, 2-3 października w Katowicach odbędzie się konferencja PRECOP 29, poświęcona zmianom klimatycznych w kontekście sytuacji na świecie, transformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych.

Przed sześcioma laty Katowice były gospodarzem 24. sesji szczytu klimatycznego ONZ. Teraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które w grudniu 2018 r. gościło ok. 20 tys. uczestników COP24 z prawie 200 krajów, po raz trzeci odbędzie się dwudniowa konferencja poprzedzająca spotkanie zaplanowane między 11 a 22 listopada w Azerbejdżanie.


Współorganizatorem przedsięwzięcia, obok katowickiej Grupy PTWP, jest UN Global Compact - największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, powołana w 2000 r. przez sekretarza generalnego ONZ. Zaangażowana w przygotowanie PRECOP 29 w Katowicach organizacja UN Global Compact Network Poland to sekretariat polskich członków UNGC oraz akcelerator programów i działań lokalnych.


Jak przekazali w czwartek organizatorzy konferencji, wśród wiodących celów PRECOP 29 jest wypracowanie, w toku debat i dyskusji, wspólnego stanowiska różnych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy biznesowej, wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznych szczytów klimatycznych.


W tym roku uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów z międzynarodowych agend ONZ, polskich i zagranicznych polityków, naukowców oraz przedstawicieli odpowiedzialnego biznesu. W programie konferencji przewidziano 10 nurtów tematycznych; będą to m.in. transformacja energetyczna, zielone finansowanie, gospodarka o obiegu zamkniętym, dekarbonizacja przemysłu, raportowanie ESG, bioróżnorodność czy edukacja klimatyczna.


W debacie pojawią się też wątki nawiązujące do ubiegłorocznego szczytu w Dubaju, czyli omówienie postępów w realizacji celów klimatycznych zgodnych z Porozumieniem paryskim, uzgodnienie globalnych celów transformacji sektora energetycznego oraz sposobów finansowania tych zmian.


Tegoroczną nowością będzie projekt Climate Talks, czyli dynamiczna formuła wystąpień gości specjalnych: dyplomatów, naukowców i aktywistów. Na otwartej scenie odbędą się rozmowy m.in. o Agendzie 2030, roli aktywistów w walce ze zmianami klimatu, technologii kosmicznej, która może przeciwdziałać tej katastrofie oraz o zrównoważonej modzie i handlu.


Podczas wydarzenia po raz kolejny wręczone zostaną nagrody „Green Changer”, przyznawane osobom, autorom projektów i instytucjom. To wyróżnienia za działania promujące aktywność na rzecz klimatu i zrównoważonego stylu życia, a także przedsięwzięcia, projekty i pomysły służące w praktyczny i wymierny sposób środowisku i ochronie klimatu.


„Bez zrównoważonej transformacji globalnego systemu gospodarczego nie będziemy w stanie zrealizować postanowień Agendy ONZ 2030 i celów klimatycznych zawartych w Porozumieniu paryskim. Zaangażowanie sektora prywatnego w realizację polityk klimatycznych ONZ jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek” - ocenił przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland, Kamil Wyszkowski.


Katowice będą gospodarzem tej największej biznesowej konferencji klimatycznej w tej części Europy po raz trzeci. Jak powiedział prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, ugruntowała ona już swoją pozycję jako jedno z najważniejszych wydarzeń dla tych, którym losy planety nie są obojętne. „Będziemy gościli przedstawicieli i przedstawicielki ONZ, biznesu, nauki, aktywistów klimatycznych i administracji publicznej, a w tym roku także wspaniałych artystów” - wskazał Kuśpik.


Po raz pierwszy bowiem konferencji towarzyszyć ma koncert. 2 października na scenie w katowickim Spodku staną: Matylda/Łukasiewicz oraz Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Błażej Król, Justyna Święs i Abradab. Intermedialne wydarzenie „EARTH 2.0. Był sobie człowiek” ma być artystyczną interpretacją największych wyzwań współczesności. Bilety na koncert są już dostępne.


Otwarta rejestracja na konferencję ruszy w sierpniu br. i będzie dostępna na stronie: https://www.precop.pl/pl/. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie odbędzie się konferencja, to arena takich wydarzeń jak doroczny Europejski Kongres Gospodarczy, mistrzostwa gier komputerowych Intel Extreme Masters, Szczyt Cyfrowy ONZ (IGF 2021) czy Światowe Forum Miejskie (WUF 11).(PAP)


mtb/ malk/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 16:50 Białoruś/ Aktywiści: władze wypuściły z więzienia Darię Łosik, żonę skazanego blogera Daria Łosik, skazana na dwa lata za wywiad dla telewizji Biełsat żona blogera Ihara Łosika, który odsiaduje wyrok po procesie politycznym, została wypuszczona… » więcej 2024-07-25, godz. 16:50 Hołownia: Polska 2050 jest stabilnym filarem koalicji 15 października (opis) Polska 2050 jest stabilnym filarem koalicji 15 października - oświadczył lider ugrupowania, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Nie ma kryzysu w koalicji rządzącej… » więcej 2024-07-25, godz. 16:50 Cichocki: Szmydt posiadał akta sprawy wycieku danych osobowych z KSSiP; to afera większa od hejterskiej (krótka6) Sędzia Arkadiusz Cichocki, kolejny sygnalista Zespołu ds. rozliczeń PiS wskazał, że Tomasz Szmydt dysponował aktami sprawy wycieku danych z Krajowej Szkoły… » więcej 2024-07-25, godz. 16:50 Hipopotamy podczas kłusu odrywają się całkowicie od ziemi Hipopotamy zwyczajne podczas przemieszczania się z dużą prędkością odrywają się całkowicie od ziemi i unoszą się w powietrzu przez 0,3 s. - twierdzą… » więcej 2024-07-25, godz. 16:50 Prezydent udał się do Paryża na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich Prezydent Andrzej Duda udał się w czwartek po południu do Paryża, gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie. Prezydent weźmie udział w piątkowej ceremonii… » więcej 2024-07-25, godz. 16:50 Prognoza pogody na 26 i 27 lipca Jak informuje IMGW, Europa północna, północno-zachodnia, południowo-zachodnia oraz południowo-wschodnia będą pod wpływem niżów i związanych z nimi… » więcej 2024-07-25, godz. 16:50 Przed Sejmem pikieta przeciwko podpisanemu przez Polskę i Ukrainę porozumieniu o współpracy Politycy Konfederacji Korony Polskiej zgromadzili się w czwartek przed Sejmem na pikiecie przeciwko porozumieniu o współpracy między Polską a Ukrainą. Do… » więcej 2024-07-25, godz. 16:40 Sejm/ NIK krytycznie o finansowaniu w 2023 r. zadań publicznych poza budżetem W czwartek w Sejmie trwa debata m.in. nad wykonaniem budżetu w 2023 r. Prezes NIK Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem… » więcej 2024-07-25, godz. 16:40 1. liga piłkarska - najciekawiej w Krakowie i Gdyni (zapowiedź) Niedzielny mecz zdobywcy pucharu kraju Wisły Kraków ze wzmocnioną latem Polonią Warszawa, a także poniedziałkowy Arki Gdynia ze spadkowiczem z ekstraklasy… » więcej 2024-07-25, godz. 16:40 Sygnalista Giertycha: sędziowie Izby Dyscyplinarnej mieli czasem podejmować decyzje "niesamodzielnie" (krótka5) Sędzia Arkadiusz Cichocki, który jako sygnalista uczestniczył w posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, powiedział, że - według jego informacji - sędziowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »