Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-24, 16:10 Autor: PAP

MRiT: projekt ustawy deregulacyjnej we wrześniu ma trafić do Sejmu

Projekt ustawy deregulacyjnej przeszedł proces ustaleń międzyresortowych i na przełomie sierpnia i września trafi do Stałego Komitetu Rady Ministrów (SKRM) - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak. Jak zapowiedział wiceszef resortu, we wrześniu projekt ma trafić do Sejmu.

"Jesteśmy już po uzgodnieniach (międzyresortowych - PAP) i lada moment projekt zostanie skierowany do SKRM. Osobnego spotkania komitetu będzie jeszcze wymagało dopracowanie kwestii cyfryzacji weksli, KIO (Krajowej Izby Gospodarczej - PAP) i umów leasingu. Myślę, że na przełomie sierpnia i września projekt znajdzie się na Radzie Ministrów i we wrześniu trafi do Sejmu" - powiedział wiceminister Jacek Tomczak podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki i rozwoju. Posłowie wysłuchali odpowiedzi MRiT na dezyderat w sprawie zmian w systemie stanowienia prawa dotyczącego przedsiębiorców i pracodawców.


Tomczak poinformował, że w projekcie ustawy deregulacyjnej opracowanym przez MRiT, znalazł się m.in. przepis wprowadzający zasadę 6-miesięcznego vacatio legis w przypadku regulacji zwiększających obciążenia przedsiębiorców. "Od tej zasady będzie można odstąpić wyjątkowo ze względu na ważny interes publiczny, z obowiązkiem jego uzasadnienia lub gdy wynika to z konieczności implementacji bądź wykonania przepisów Unii Europejskiej" - wskazał.


Wiceminister podał, że w projekcie ustawy deregulacyjnej zaproponowano też zmiany w procesie przeglądu prawa gospodarczego. "Wyniki przeglądu będą przedkładane Rzecznikowi MŚP i Radzie Dialogu Społecznego w celu wyrażenia opinii. Informacja o wynikach przeglądu wraz z opiniami będzie udostępniana w BIP (Biuletynie Informacji Publicznej - PAP)" - zaznaczył Tomczak.


Jak dodał, wyniki przeglądu mają być uwzględniane w przyjmowanym co cztery lata przez rząd i przedstawianym Sejmowi i Senatowi cyklicznym programie regulacyjnym, określającym priorytety działania w kształtowaniu prawa gospodarczego.


"W projekcie przewidziano również, że w przypadku odstąpienia od konsultacji publicznych dotyczących aktu normatywnego z zakresu prawa gospodarczego, będzie istniał obowiązek przygotowania OSR (oceny skutków regulacji - PAP) ex post, nie później niż dwa lata po wejściu aktu w życie" - uzupełnił Tomczak.


Według informacji MRiT, projekt ustawy deregulacyjnej wprowadza też zasadę "one-in, one-out". "Każdemu nałożeniu nowego obowiązku administracyjnego na przedsiębiorców powinno towarzyszyć odpowiednie odciążenie w zbliżonym obszarze" - zapewnił Tomczak.


Wiceszef resortu przekazał również, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwają prace nad nad zmianą regulaminu prac rządu, która ma poprawić proces konsultacji. "Możliwe jest wprowadzenie praktyki polegającej na kierowaniu projektów do konsultacji publicznych i opiniowania ze wskazaniem terminu 30 dni, co miało na przykład miejsce w przypadku projektu ustawy deregulacyjnej czy projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych" - powiedział. Dodał, że zasada 30-dniowych konsultacji jest już w praktyce stosowana przez MRiT, chociaż formalnie wymagany termin wynosi 21-dni.


Jak poinformował wiceminister, resort rozwoju i technologii pracuje już nad drugim pakietem deregulacyjnym. "Wstępnie przygotowujemy założenia do drugiego pakietu deregulacyjnego i w czwartym kwartale będziemy mogli przedstawić OSR" - podsumował. (PAP)


gkc/ drag/


Kraj i świat

2024-07-24, godz. 18:20 NSA/ Dostępne uzasadnienie wyroku dot. decyzji premiera z 2020 r. ws. wyborów korespondencyjnych Na stronie Naczelnego Sądu Administracyjnego dostępne jest pisemne uzasadnienie wyroku odnoszącego się do decyzji z kwietnia 2020 r. ówczesnego premiera Mateusza… » więcej 2024-07-24, godz. 18:20 Norwegia/ Rząd wprowadza sankcje wobec izraelskich osadników Pięciu izraelskich osadników i trzy organizacje utrudniające pomoc humanitarną dla palestyńskiej Strefy Gazy nie będą mieć prawa wjazdu do Norwegii - poinformował… » więcej 2024-07-24, godz. 18:20 Paryż - prezydent Duda wśród przywódców państw na ceremonii otwarcia Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w piątkowej ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu, która po raz pierwszy odbędzie się poza stadionem… » więcej 2024-07-24, godz. 18:20 Sejm przyjął dwie ustawy mające zreformować Trybunał Konstytucyjny (opis) Sejm w środę po południu przyjął dwie ustawy mające zreformować Trybunał Konstytucyjny - nową ustawę o TK i ustawę z przepisami wprowadzającymi zmiany… » więcej 2024-07-24, godz. 18:20 Senat przyjął z poprawkami nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Senat przyjął w środę z poprawkami nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej… » więcej 2024-07-24, godz. 18:10 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego Sejm ustanowił w środę rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego. 'Był twórcą przekonanym o doniosłej funkcji literatury, wierzył bowiem w szczególne posłannictwo… » więcej 2024-07-24, godz. 18:10 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej. 'W 2025 r. przypada 160. rocznica urodzin oraz 85. rocznica śmierci Olgi Boznańskiej - jednej z najważniejszych… » więcej 2024-07-24, godz. 18:10 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. 'Sejm ustawiając rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów… » więcej 2024-07-24, godz. 18:10 Piłkarska LE – trener Wisły Kraków: Rapid jest faworytem 'Rapid jest faworytem, my rywalizujemy na drugim poziomie, ale dla nas to dobry moment, aby zagrać przeciwko takiej drużynie' - powiedział Kazimierz Moskal… » więcej 2024-07-24, godz. 18:10 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Antoniego Słonimskiego Sejm ustanowił w środę rok 2025 Rokiem Antoniego Słonimskiego. 'W 2025 r. przypada 130. rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego - polskiego poety, pisarza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »