Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-24, 13:40 Autor: PAP

UE/ KE o praworządności w Polsce: jest postęp, ale m.in. wolność mediów do poprawy (opis)

Komisja Europejska w opublikowanym w środę raporcie na temat praworządności odnotowała znaczący postęp w Polsce m.in. w zapewnianiu niezależności prokuratury. Dostrzegła też toczące się w kraju dyskusje na temat mediów, ale podtrzymała zastrzeżenia w kwestii ich wolności oraz sprawiedliwego koncesjonowania.

To piąty raport KE badający przestrzeganie zasad rządów prawa w krajach członkowskich. Tym razem po raz pierwszy KE uwzględniła sytuację także w krajach, które są najbardziej zaawansowane w procesie przystępowania do UE: Albanii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii.


Wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova w obszarze niezawisłości sądownictwa wskazała w UE na dwa przypadki znaczącej poprawy: Polskę, która zakończyła procedurę prowadzoną od 2017 r. w ramach art. 7, a także Hiszpanię, która po pięciu latach impasu odblokowała działalność swojej Krajowej Rady Sądownictwa.


W raporcie zwraca się uwagę na liczący dziewięć punktów plan przedstawiony w lutym w Brukseli przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara; plan ten stał się dla KE podstawą do zakończenia procedury z art. 7. KE przypomina o uchwalonej przez Sejm ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, będącej częścią planu Bodnara (po wprowadzeniu do niej poprawek Senatu trafiła na biurko prezydenta do podpisu), a także o reformie systemu dyscyplinarnego sędziów.


W ocenie Komisji w Polsce następuje "odwrócenie części negatywnych skutków kwestionowanych reform wymiaru sprawiedliwości z 2017 r. w zakresie funkcjonowania sądów powszechnych". Rząd zadeklarował włączanie sędziów w decyzje związane z nominacjami na kluczowe stanowiska w sądach powszechnych oraz wprowadzenie otwartych konkursów - podejście to jest już wdrażane w przypadku prezesów i wiceprezesów sądów.


W raporcie KE odnotowała "znaczący postęp" w Polsce w zapewnianiu niezależności prokuratury od rządu oraz "pewien postęp" w rozdzielaniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Postęp odnotowano także w zapewnianiu niezależności dochodzeń i postępowań karnych. KE widzi też poprawę w walce z korupcją w Polsce, która należy do grupy państw "nadal konsolidujących swoje osiągnięcia w zakresie prowadzenia dochodzeń, ścigania i karania" tego procederu.


"Dochodzenia w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu w Polsce nabrały nowego impetu; w toku jest obecnie kilka spraw dotyczących korupcji na dużą skalę" - napisano w raporcie. KE nie widzi jednak poprawy w rozwiązaniu problemu zbyt m.in. szerokiego zakresu immunitetów, co - podkreśliła - blokuje "solidne wyniki" w sprawach korupcyjnych na wysokim szczeblu.


Ponadto Komisja zwróciła uwagę w raporcie na "pewien postęp" w zapewnieniu przestrzegania sprawiedliwych procedur przyznawania koncesji mediom oraz we wzmacnianiu niezależności redakcyjnej mediów publicznych. Pochwaliła toczące się w Polsce dyskusje na temat "reform mających na celu wzmocnienie niezależności krajowych nadawców publicznych". Podtrzymała jednak swoje zastrzeżenia z poprzednich lat dotyczące koncesjonowania mediów oraz przestrzegania standardów dotyczących mediów publicznych.


KE obawia się o niezależność organów regulacyjnych do spraw mediów w kilku krajach, w tym w Polsce; chodzi o niewystarczające zabezpieczenie przed nadmiernym wpływem politycznym na proces nominacji w tych organach lub funkcjonowanie mediów.


W poprzednich latach KE punktowała brak śledztwa w kwestii wykorzystania programu szpiegującego Pegasus przeciw prawnikom, politykom i przedsiębiorcom. W raporcie za 2024 r. odnotowała powołanie sejmowej komisji śledczej oraz działania Bodnara, który jako prokurator generalny zdecydował o powiadomieniu osób inwigilowanych Pegasusem i powołał specjalny zespół do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie legalności jego wykorzystania.


Zdaniem KE Polska nadal musi naprawić zasady dotyczące prowadzenia lobbingu, ale doceniła ona standaryzację internetowego systemu oświadczeń majątkowych dla urzędników publicznych i posłów.


Zauważyła też, że w Polsce rząd zaczął skuteczniej angażować społeczeństwo obywatelskie w konsultacje dotyczące legislacji, choć podejście to wymaga skonsolidowania. Pochwalono Polskę za powołanie ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego. Odnotowano też wdrożenie zaleceń w sprawie działań następczych w związku z ustaleniami NIK.


Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)


mce/ akl/ amac/


Kraj i świat

2024-07-24, godz. 15:20 Świętokrzyskie/ Odblokowana S7 w kierunku Warszawy w miejscowości Łączna (aktl.) Odblokowana została trasa S7 w kierunku Warszawy w miejscowości Łączna (Świętokrzyskie). Samochód osobowy uderzył tam w bariery ochronne. W zdarzeniu nikt… » więcej 2024-07-24, godz. 15:20 Badania: narcyzm z wiekiem może łagodnieć, ale się z niego nie wyrasta Z metaanalizy wielu badań wynika, że narcyzm z wiekiem może łagodnieć, ale nigdy się z niego nie wyrasta całkowicie - informuje „Psychological Bulletin”… » więcej 2024-07-24, godz. 15:20 Niemcy/ Obowiązkowy test językowy przed rozpoczęciem nauki w bawarskich szkołach podstawowych Wszystkie dzieci rozpoczynające naukę w szkołach podstawowych w Bawarii od września 2026 r. będą musiały zdać obowiązkowy test językowy - zdecydował… » więcej 2024-07-24, godz. 15:20 Paryż/piłka nożna - dwoje członków kanadyjskiej ekipy odesłano do domu Trenerka kobiecej reprezentacji Kanady w piłkę nożną Beverly Priestman nie poprowadzi meczu otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu z Nową Zelandią. To pokłosie… » więcej 2024-07-24, godz. 15:10 Morawiecki o rencie wdowiej: wspieramy propozycje, które wiążą się z poprawą losu seniorów Rząd PiS robił wszystko, by poprawić los seniorów i wspieramy wszystkie kolejne propozycje, które się z tym wiążą - zapewnił wiceprezes partii, b. premier… » więcej 2024-07-24, godz. 15:10 Paryż - mecze piłki nożnej zainaugurowały zmagania sportowe Sportowa rywalizacja w igrzyskach olimpijskich w Paryżu rozpoczęła się o godzinie 15 dwoma meczami piłki nożnej mężczyzn, w których Argentyna gra w Saint… » więcej 2024-07-24, godz. 15:10 Hiszpania/ Premier chce złożyć zeznania w sprawie korupcyjnej dotyczącej jego żony, ale na piśmie Premier Hiszpanii Pedro Sanchez nie zamierza zeznawać przed sądem w aferze korupcyjnej dotyczącej jego żony Begony Gomez. Szef rządu nie chce być przesłuchiwany… » więcej 2024-07-24, godz. 15:10 Mazowieckie/ Zakaz kąpieli w jeziorze Zegrzyńskim w Serocku i Nieporęcie W jeziorze Zegrzyńskim zakwitły sinice. W środę legionowski sanepid zakazał kąpieli na kąpielisku „Plaża Miejska” w Serocku, a także na kąpielisku… » więcej 2024-07-24, godz. 15:10 NFOŚiGW: 7 mld zł na dofinansowanie małej i średniej retencji wody Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia program dofinansowania małej i średniej retencji wody z budżetem 7 mld zł - poinformowała… » więcej 2024-07-24, godz. 15:10 Rzeszów/ 19-latka potrąciła dwoje dzieci na pasach; była trzeźwa Dwoje dzieci m.in. z urazami głowy trafiło do szpitala po tym, jak 19-letnia kierująca bmw potrąciła je na przejściu dla pieszych. Kobieta była trzeźwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »