Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-09, 07:20 Autor: PAP

Szczyt NATO/ Wsparcie dla Ukrainy w centrum rozpoczynającego się spotkania przywódców Sojuszu

W Waszyngtonie rozpoczyna się we wtorek jubileuszowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, upamiętniający 75-lecie NATO. Podczas trzydniowego spotkania przywódców mają zostać ogłoszone decyzje w sprawie długoterminowego wsparcia Ukrainy w wojnie obronnej z Rosją i w sprawie "mostu do NATO".

Oficjalna część szczytu rozpocznie się od przyjęcia z okazji 75. rocznicy Sojuszu w Andrew W. Mellon Auditorium - budynku, w którym w 1949 roku podpisano Traktat Waszyngtoński o powstaniu NATO. Jeszcze wcześniej odbędą się imprezy towarzyszące, w tym panel "Kobiety, Pokój i Bezpieczeństwo" i Forum Przemysłu Obronnego, w którym udział wezmą sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, wysokiej rangi urzędnicy i przedstawiciele przemysłu. Z Polski będzie minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.


Na Kapitolu rano miejscowego czasu ruszą obrady Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. A już w poniedziałek pierwszy NATO-wski akcent w pilnie strzeżonej stolicy USA dał Stoltenberg, rzucając pierwszą piłkę podczas meczu baseballowego stołecznych Nationalsów z St. Louis Cardinals.


Główna część szczytu rozpocznie się jednak w środę. Wtedy do Convention Center w Waszyngtonie zjadą się wszyscy przywódcy, dojdzie do oficjalnego przywitania i wspólnej fotografii oraz obrad przywódców państw NATO w ramach Rady Północnoatlantyckiej. Wieczorem głowy państw i rządów przyjmie na kolacji w Białym Domu prezydent Joe Biden.


Jednocześnie w środę rozpoczną się panele dyskusyjne w ramach NATO Public Forum, na którym wystąpią eksperci i wysokiej rangi urzędnicy, w tym szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Również w środę dojdzie do pierwszego spotkania dwustronnego nowego premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera z prezydentem Bidenem. Szczyt będzie obfitował w wiele podobnych spotkań bilateralnych, także z udziałem państw spoza Sojuszu. Do Waszyngtonu przyjadą przywódcy sześciu państw, które nie należą do NATO, w tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także ministrowie z ponad 30 innych krajów.


Czwartek poświęcony będzie głównie współpracy z partnerami Sojuszu. Odbędzie się spotkanie liderów NATO i UE z przywódcami państw Indo-Pacyfiku (Japonii, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii), posiedzenie Rady NATO-Ukraina, a także spotkania z przywódcami tych państw, które podpisały dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą. Dojdzie też do spotkania prezydenta Zełenskiego z prezydentem Bidenem, a szczyt zakończy się konferencjami prasowymi ustępującego sekretarza generalnego NATO Stoltenberga oraz Bidena.


Według zapowiedzi Stoltenberga i Białego Domu, podczas szczytu należy spodziewać się ogłoszenia szeregu decyzji w sprawie pomocy dla Ukrainy, w tym zobowiązania do przekazania Ukrainie uzbrojenia i sprzętu wojskowego o wartości 40 mld dolarów przez kolejny rok, porozumienia w sprawie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy, powołania NATO-wskiego dowództwa szkolenia, czy centrum koordynacji wsparcia Ukrainy w Wiesbaden. Wszystkie te działania, wraz z wyznaczeniem konkretnych kroków mających doprowadzić do akcesji Ukrainy do Sojuszu, mają stanowić zapowiadany przez Biały Dom "most Ukrainy do NATO".


W deklaracji końcowej prawdopodobnie nie znajdą się postulowane przez część sojuszników słowa o "nieodwracalności" drogi Ukrainy do akcesji, choć według dyrektora Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. europejskich Mike'a Carpentera, użyte w komunikacie sformułowania będą "mocne i jasne".


Poza sprawami związanymi z Ukrainą, należy spodziewać się ogłoszenia deklaracji o "wzmocnieniu odstraszania" oraz przedstawienia przez część sojuszników niespełniających wymogu wydatków obronnych na poziomie 2 proc. PKB planu dojścia do tego pułapu. Tuż przed szczytem amerykański Departament Stanu poinformował o udzieleniu Polsce drugiej pożyczki na zakupy zbrojeniowe wartej 2 mld dolarów. Polski MON poinformował o zawarciu umowy na ten kredyt 1 lipca.


Tegoroczny szczyt NATO odbywa się w cieniu politycznych zawirowań w USA. Po słabym występie w debacie przedwyborczej z Donaldem Trumpem i mimo wezwań do wycofania się z walki o drugą kadencję, prezydent Biden walczy o uratowanie swojej kandydatury w listopadowych wyborach. Nad szczytem niewątpliwe zaciąży niepewność związana z możliwym powrotem do Białego Domu Trumpa, który krytykował koszt pomocy Ukrainie i zapowiedział doprowadzenia do zakończenia wojny w drodze negocjacji z Władimirem Putinem, a także jest znany ze sceptycznego stosunku do NATO.


Dla Bidena - co przyznawał w ostatnich wywiadach sam prezydent - szczyt oraz kończąca go konferencja prasowa będzie być może największym sprawdzianem, który ma pokazać, że mimo 81 lat wciąż jest zdolny do pełnienia roli szefa państwa i przywódcy Zachodu.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ ap/


Kraj i świat

2024-08-02, godz. 12:40 Warszawa/ Artur Dutkiewicz Quartet wystąpi w piątek podczas "Dziedzińca Kultury" W piątek na scenie 'Dziedzińca Kultury' wystąpi Artur Dutkiewicz Quartet z koncertem 'Tomasz Szukalski Tribute'. Widzowie usłyszą utwory wykonywane w latach… » więcej 2024-08-02, godz. 12:40 Paryż/pływanie - Słowaczka Potocka straciła przytomność Słowacka pływaczka Tamara Potocka straciła przytomność po występie w eliminacjach wyścigu na 200 m stylem zmiennym i opuściła olimpijski basen w Paryżu… » więcej 2024-08-02, godz. 12:30 Paryż/wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn (wyniki) Wyniki wioślarskiej dwójki podwójnej wagi lekkiej mężczyzn: 1. Fintan McCarthy, Paul O'Donovan (Irlandia) 6.10,99 2. Stefano Oppo, Gabriel Soares (Włochy)… » więcej 2024-08-02, godz. 12:30 Paryż/skoki do wody - trampolina 3-metrowa synchronicznie meżczyzn (wyniki) Wyniki skoków z trampoliny 3-metrowej synchronicznie mężczyzn: 1. Long Daoy Long, Zongyuan Wang (Chiny) 446,10 pkt 2. Juan Manuel Celaya Hernandez/Osmar… » więcej 2024-08-02, godz. 12:30 Paryż/pływanie - polska sztafeta mieszana 4x100 m st. zmiennym poza finałem Polska mieszana sztafeta pływacka 4x100 m stylem zmiennym zajęła 14. miejsce w eliminacjach i odpadła z olimpijskiej rywalizacji w Paryżu. Biało-czerwoni… » więcej 2024-08-02, godz. 12:30 MRiRW planuje poszerzenie zakresu danych statystycznych dot. gospodarstw rolnych Dotychczasowy zakres danych uzyskiwanych od gospodarstw rolnych ma zostać poszerzony o dodatkowe tematy w wymiarze ekonomicznym, społecznym i środowiskowym… » więcej 2024-08-02, godz. 12:20 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień po wypadku na dk nr 92 na odcinku Konin – Koło (aktl.) Ok. godz. 12. zakończyły się utrudnienia w ruchu po wypadku w miejscowości Brzeźno. Po zdarzeniu droga krajowa nr 92 na odcinku Konin - Koło była zablo… » więcej 2024-08-02, godz. 12:20 Paryż/wioślarstwo - Irlandczycy obronili tytuł w dwójce podwójnej wagi lekkiej Irlandzcy wioślarze Fintan McCarthy i Paul O'Donovan po raz drugi z rzędu zdobyli złoty medal olimpijski w rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej. W igrzyskach… » więcej 2024-08-02, godz. 12:20 Paryż/skoki do wody - Chińczycy najlepsi w skokach synchronicznych z trampoliny 3-metrowej Chińczycy Daoy Long i Zongyuan Wang zostali w Paryżu mistrzami olimpijskimi w skokach synchronicznych z trampoliny trzymetrowej. Ten drugi powtórzył tym samym… » więcej 2024-08-02, godz. 12:20 Rzecznik policji: dane o tegorocznych wakacyjnych wypadkach są zatrważające (wideo) Dane nt. tegorocznych wypadków w czasie wakacji są zatrważające, w przypadku utonięć to śmierć 24 osób więcej niż przed rokiem. Wzrosła także liczba… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »