Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-05, 10:20 Autor: PAP

Blisko 100 zespołów, w tym zagraniczne, wystąpią na Tygodniu Kultury Beskidzkiej

Blisko sto zespołów folklorystycznych - polskich i zagranicznych z czterech kontynentów, wystąpi podczas 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który odbędzie się od 27 lipca do 4 sierpnia – podali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.

„Wystąpi blisko sto zespołów. To łącznie około 4 tys. roztańczonych i rozśpiewanych wykonawców, kolorowe stroje, muzyka, śpiew i tradycja. Zapraszamy na 61. Tydzień Kultury Beskidzkiej do Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia oraz Ujsół, Jabłonkowa i Istebnej” – podała Sabina Słowiak z organizującego wydarzenie bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.


Dyrektor programowo-artystyczna TKB Magdalena Koim powiedziała, że miłośnicy kultury ludowej na deskach amfiteatrów zobaczą popisy „najlepszych zespołów folklorystycznych z Beskidów, ale także innych regionów kraju, jak: Kaszuby, Małopolska, Wielkopolska, Podkarpacie, Mazowsze, Górny i Dolny Śląsk”.


„Program artystyczny wzbogaci udział kilkunastu grup z różnych części Europy, Ameryki Północnej, Środkowej, Południowej oraz Azji. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowo różnorodna, ponieważ na estradach wystąpią między innymi zespoły ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Peru, Kolumbii czy Indonezji. Nie zabraknie energicznego folkloru bałkańskiego z Grecji, Macedonii Północnej, Chorwacji i Bułgarii, gości znad Morza Czarnego: Gruzji oraz Turcji, a także naszych sąsiadów ze Słowacji, Niemiec i Litwy” – powiedziała Magdalena Koim.


Tegoroczne święto folkloru i kultury góralskiej, jedno z największych i jednocześnie najstarszych tego typu wydarzeń w Europie, tradycyjnie potrwa dziewięć dni. Od 27 lipca do 4 sierpnia zespoły wystąpią w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej.


Słowiak poinformowała, że w pierwszej części Tygodnia w Żywcu odbędzie się jeden z najbardziej prestiżowych dla polskich górali konkurs: 55. Festiwal Folkloru Górali Polskich (27-30 lipca).


„Zespoły z różnych części Karpat prezentowały będą widowiskowe programy obrzędowe, tańce oraz śpiewy. Z kolei poranki i popołudnia wypełnią dźwięki rozbrzmiewające z żywieckiego Rynku, gdzie konkursowe wykonania przedstawią kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści, a także śpiewacy ludowi. To niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć między innymi górali żywieckich, śląskich, podhalańskich, zagórzańskich, łąckich, białych, babiogórskich, spiskich, szczawnickich, pogórzan, lachów sądeckich, limanowskich czy szczyrzyckickich. Laureaci zaprezentują się 4 sierpnia w Amfiteatrze +Pod Grojcem+” – podała Słowiak.


W drugiej części Tygodnia Żywiec będzie gościł uczestników 33. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych (31 lipca-2 sierpnia). Zespoły zagraniczne oraz dwie grupy reprezentujące Polskę: Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa oraz Zespół Regionalny „Magurzanie” z Łodygowic, rywalizowały będą o najwyższe wyróżnienie w postaci Grand Prix. Zwycięzcę poznamy 3 sierpnia, podczas koncertu finałowego.


Występy w Wiśle, z powodu remontu miejscowego amfiteatru, odbywały się będą na centralnym placu Hoffa. Na pozostałych głównych arenach – w Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – widownia zsiądzie w amfiteatrach.


Tradycyjnie TKB towarzyszyły będą: Festyn Istebniański w Istebnej (27-28 lipca), Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (3-4 sierpnia) i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (2-4 sierpnia)


Sabina Słowiak dodała, że nie zabraknie muzyki inspirowanej kulturą ludową – w Wiśle odbędzie się koncert Muzyka Świata (31 lipca), a w Oświęcimiu – Folkowe Klimaty (3 sierpnia). Akcent folkowy pojawi się także w Szczyrku, Żywcu i Ujsołach.


„Poza programem koncertowym każda z miejscowości ma do zaoferowania cały wachlarz wydarzeń towarzyszących: potańcówki, warsztaty, kiermasze sztuki ludowej, degustacje kuchni regionalnej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, targi, wystawy, plenery malarskie czy animacje dla najmłodszych” – podkreśliła Słowiak


Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)


szf/ dki/


Kraj i świat

2024-07-05, godz. 12:20 Paryż - PKOl: 15 lipca ogłoszenie składu polskiej ekipy olimpijskiej W poniedziałek 15 lipca o godz. 15 odbędzie się oficjalne ogłoszenie składu polskiej reprezentacji olimpijskiej - poinformowała PAP rzecznik prasowy PKOl… » więcej 2024-07-05, godz. 12:20 KAS będzie informować o planach wdrożenia kolejnych elektronicznych usług publicznych KAS będzie z wyprzedzeniem informować o planowanych wdrożeniach usług elektronicznych - poinformowała administracja skarbowa w piątkowym komunikacie. W tym… » więcej 2024-07-05, godz. 12:20 Jazz na Starówce od 6 lipca Wybitne osobowości polskiej sceny jazzowej: Aga Zaryan, Adam Makowicz Włodzimierz Nahorny, Marek Napiórkowski, oraz goście zza granicy m.in. Christian Sands… » więcej 2024-07-05, godz. 12:20 Szef NATO: liczę na to, że Ukraina dołączy do Sojuszu w ciągu 10 lat Mam wielką nadzieję, że Ukraina zostanie państwem NATO - odpowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na pytanie agencji dpa o możliwość rozszerzenia… » więcej 2024-07-05, godz. 12:20 Ambasador Niemiec: trzeci niemiecki system Patriot dotarł już na Ukrainę Trzeci system obrony powietrznej MIM-104 Patriot z Niemiec dotarł już na Ukrainę, co wzmocni obronę ludności i infrastruktury kraju przed rosyjskimi samolotami… » więcej 2024-07-05, godz. 12:10 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak z kompletem zwycięstw w grupie w Gstaad Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak wygrali z reprezentantami gospodarzy Marco Krattigerem i Florianem Breerem 2:0 (21:15, 21:14) i z kompletem zwycięstw… » więcej 2024-07-05, godz. 12:10 33. Festiwal Mozartowski: zespół Warszawskiej Opery Kameralnej oczarował Wiedeń (MediaRoom) Owacje na stojąco i bisy towarzyszyły wszystkim trzem koncertom Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV w światowej stolicy muzyki… » więcej 2024-07-05, godz. 12:10 RPO pyta, czy auto każdego seniora wjedzie do strefy czystego transportu Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy rozwiązania przyjęte w Warszawie umożliwiają wjazd do strefy czystego transportu samochodom wszystkich seniorów… » więcej 2024-07-05, godz. 12:10 Diamentowa Liga - siedmioro polskich lekkoatletów wystartuje w Paryżu (zapowiedź) W niedzielnym mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu Ewa Swoboda pobiegnie na 100 m, Natalia Kaczmarek na 400 m, Martyna Galant na 1500 m, Alicja Konieczek na 3000… » więcej 2024-07-05, godz. 12:00 SG: dzięki strefie buforowej o połowę spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy (krótka) O połowę spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy dzięki wprowadzeniu strefy buforowej - powiedziała w piątek rzeczniczka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »