Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-04, 13:20 Autor: PAP

Prezydent: Senat ma niezwykle zróżnicowany i cenny dorobek legislacyjny (krótka3)

Pierwszoplanowym zadaniem Senatu jest współtworzenie prawa, poprzez pracę nad ustawami przyjętymi przez Sejm i w drodze własnej inicjatywy. Ma on niezwykle zróżnicowany i cenny dorobek legislacyjny - powiedział podczas uroczystości z okazji 35-lecia pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu prezydent Andrzej Duda.

W czwartek odbyło się uroczystość z okazji 35. rocznicy pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu. Przemówienie wygłosili prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia.


Prezydent podkreślił, że pierwszoplanowym zadaniem Senatu jest współtworzenie prawa - najczęściej poprzez pracę nad ustawami przyjętymi przez Sejm, ale też w drodze własnej inicjatywy ustawodawczej.


"Izba Wyższa szczególnie intensywnie korzystała z tego uprawnienia podczas swojej pierwszej, niezwykle pracowitej - a przy tym, co trzeba przypomnieć - także i skróconej kadencji. Ustawa o samorządzie terytorialnym, ordynacja wyborcza do rad gmin, ustawa o pracownikach samorządowych i ustawa o zmianie konstytucji, umożliwiły przywrócenie wolnej, demokratycznej samorządności" - wymienił Duda.


Prezydent zaznaczył, że Senat był także inicjatorem uchwalenia ustawy o referendum gminnym oraz ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Dodał, że dzięki izbie wyższej przywrócono święto 3 Maja, które po wojnie zostało zniesione przez komunistyczny reżim. Na podstawie senackiego projektu została też uchwalona ustawa o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem skarbu państwa lub innych państwowych osób prawnych wskutek zbyt niskiej wyceny mienia państwowego.


Prezydent zwrócił uwagę, że dzięki inicjatywie Senatu, Sejm przyjął także ustawy o organizacjach pracodawców oraz o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W drugiej kadencji, zdaniem prezydenta, szczególnie znaczące było uchwalenie tzw. Małej Konstytucji, czyli ustawy o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą oraz o samorządzie terytorialnym 17 października 1992 r.


Duda podkreślił, że po uchwaleniu Konstytucji w 1997 r., pomimo zdecydowanie mniejszych w porównaniu z Sejmem kompetencji, pozycja Senatu umocniła się. "Izba Wyższa stała się trwałym elementem ustroju politycznego wolnej Polski. Nie sposób dzisiaj wymienić wszystkich istotnych projektów ustach, które w kolejnych kadencjach z inicjatywy Senatu stały się w Polsce obowiązującym prawem" - mówił.


"Wystarczy wspomnieć, że były to akty tej wagi i rangi, co ustawa o przyznaniu uprawnień kombatanckich osobom, które zmarły lub zostały poszkodowane w wyniku udziału w wydarzeniach na Wybrzeżu w grudniu 1970 r., ustawy o obywatelstwie polskim, o repatriacji oraz o tzw. mieniu zaburzańskim" - wymienił prezydent.


Zaznaczył, że odrodzony Senat "znów otoczył opieką Polonię i Polaków za granicą, angażując się w pogłębianie ich więzi z ojczyzną i rodakami w kraju". "Do rangi symbolu urasta fakt, że sprawami wielomilionowej diaspory polskiej zajmuje się jeden z najwyższych konstytucyjnych organów naszego państwa – Izba Wyższa Parlamentu" - podkreślił Duda.


W jego ocenie, wszystko to składa się na "niezwykle zróżnicowany i cenny dorobek legislacyjny".


Wybory do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, które odbyły się 4 czerwca 1989 r., były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami od 1945 roku. Solidarność zdobyła wówczas 99 ze 100 mandatów senatorskich. Pierwsze posiedzenie odrodzonego Senatu odbyło się 4 lipca 1989 r. w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu.(PAP)


del/ dsk/ par/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 15:10 25 tys. dzieci w Polsce co roku korzysta z pomocy Caritasu Z pomocy Caritasu Polska co roku korzysta 25 tys. dzieci. W Wakacyjnej Akcji weźmie udział 18,5 tys. najmłodszych, z tego na kolonie wyjedzie ok. 8,5 tys.… » więcej 2024-07-04, godz. 15:10 Zabrze/ Prof. Krzysztof Strojek ponownie konsultantem krajowym w dziedzinie diabetologii Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, kierujący Oddziałem Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, został ponownie… » więcej 2024-07-04, godz. 15:00 Radom/ Powstał drugi w mieście szpitalny oddział chirurgii naczyń Oddział Chirurgii Naczyniowej powstał w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym (MSS) w Radomiu. Od czwartku prowadzone są konsultacje medyczne - poinformowała… » więcej 2024-07-04, godz. 15:00 Prezydent podpisał ustawę o przewodnictwie Polski w Radzie UE Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę związaną z polską prezydencją w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowania… » więcej 2024-07-04, godz. 15:00 Prezydent RP: wiosną 1989 r. Polacy z nową energią i nadzieją ujęli los we własne dłonie (opis) Wiosną 1989 r. Polacy z nową energią i nadzieją ujęli los we własne dłonie - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego posiedzenia… » więcej 2024-07-04, godz. 15:00 Ekstraklasa siatkarzy - Słoweniec Ropert oficjalnie w Asseco Resovii 35-letni rozgrywający reprezentacji Słowenii Gregor Ropert w sezonie 2024/25 reprezentował będzie barwy Asseco Resovii. Mierzący 192 cm zawodnik do Rzeszowa… » więcej 2024-07-04, godz. 15:00 Wimbledon - deblowa porażka Fręch i Kawy Magdalena Fręch i Katarzyna Kawa odpadły w pierwszej rundzie gry podwójnej w wielkoszlemowym Wimbledonie. W czwartek polskie tenisistki przegrały z Kazaszką… » więcej 2024-07-04, godz. 14:50 Związkowcy chcą zmian w nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych Związki zrzeszające nauczycieli chcą poszerzenia grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia… » więcej 2024-07-04, godz. 14:50 Paryż - siatkarka Wołosz: teraz czas na doszlifowanie formy 'Teraz jest czas, aby doszlifować formę' - podkreśliła siatkarka reprezentacji Polski Joanna Wołosz, która wraz z koleżankami przygotowuje się w Szczyrku… » więcej 2024-07-04, godz. 14:50 Akademiki i domy studenta śląskich uczelni są gotowe na przyjęcie studentów Akademiki i domy studenta śląskich uczelni są gotowe na przyjęcie studentów w nowym roku akademickim. Baza noclegowa UŚ wynosi ponad 2,2 tys. miejsc, SUM… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »