Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-03, 16:20 Autor: PAP

Senat/ Komisja negatywnie o wnioskach I prezes SN o odwołanie 15 ławników (opis)

Senacka komisja jednogłośnie negatywnie zaopiniowała w środę wnioski I prezes Sąd Najwyższego Małgorzaty Manowskiej o odwołanie 15 ławników Sądu Najwyższego.

Wnioski prezes Manowskiej o odwołanie 15 ławników, czyli połowy spośród wszystkich ławników SN, trafiły do Senatu w końcu zeszłego roku oraz w początkach tego roku.


"Podjęliśmy jedyną słuszną i racjonalną decyzję. (...) Nie możemy krytykować ludzi za to, że chcą postępować praworządnie i realizować nie tylko literę, ale i ducha prawa" – powiedział dziennikarzom po posiedzeniu przewodniczący senackiej komisji praw człowieka i praworządności Marcin Karpiński (Lewica). Dodał, że nie można pozwolić, aby "wybrani zgodnie z prawem ławnicy byli szykanowani".


Za negatywnymi rekomendacjami wniosków głosowało czworo senatorów biorących udział w posiedzeniu komisji. Jak przypomniał Karpiński, ostateczną decyzję w sprawie tych ławników za kilka tygodni na posiedzeniu plenarnym podejmie Senat. Dodał, że liczy na to, iż będzie ona zbieżna z rekomendacjami komisji. Wnioski o odwołanie ławników - jak zaznaczano - będą rozpatrywane być może dopiero na wrześniowym posiedzeniu Senatu.


I prezes SN wskazywała, że uzasadnieniem wniosków było niedopełnienie przez tych ławników obowiązków poprzez odmowę orzekania w licznych składach sędziowskich. Chodziło o sprawy rozpoznawane w składach z udziałem tzw. neo-sędziów, czyli sędziów, których kandydatury do Sądu Najwyższego zostały wyłonione w procedurze przed Krajową Radą Sądownictwa po 2017 r.


"Problem dotyczy w istocie tego, czy ławnik może w sposób pozaprocesowy decydować o wyborze tego składu, czyli czy może sobie wybierać, w jakim składzie i z jakich powodów będzie sądził, czy też nie" - mówił na posiedzeniu komisji reprezentujący stanowisko I prezes SN Artur Kotowski z Biura Studiów i Analiz SN. Mówił, że dopuszczenie takiego postępowania godzi w stabilność wymiaru sprawiedliwości i może być też precedensem, który stworzy zagrożenie na przyszłość.


I prezes SN argumentowała we wnioskach o odwołanie m.in., że przy ubieganiu się o stanowisko ławnicy wiedzieli, jakie są uwarunkowania prawne; że orzekając mogą składać zdania odrębne i że ekspertyzy prawne nie dają ławnikom prawa do tego, aby odmawiali orzekania. Ponadto w jednym przypadku – jak wskazywano we wniosku - chodziło o udział ławnika w manifestacji o charakterze politycznym, czyli - jak to określono - "zachowanie godzące w powagę sądu".


Przewodniczący Rady Ławniczej w SN i jednocześnie jeden z ławników objętych wnioskami I prezes tego sądu Andrzej Kompa podczas posiedzenia komisji odpowiadał, że "ławnicy przede wszystkim związani są konstytucją i złożonym ślubowaniem". "Ławnicy mają święte prawo i obowiązek dbać o to, by nie podejmowano pseudo-wyroków w pseudo-izbach z udziałem pseudo-sędziów" - podkreślił.


Jesienią 2022 r. Senat wybrał na czteroletnią kadencję 30 ławników Sądu Najwyższego spośród 54 kandydatur. Kandydatury zdecydowanej większości wyłonionych wtedy ławników - 26 osób - zostały zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji.


Jak poinformował w środę senacką komisję przewodniczący Kompa obecnie spośród tych 30 ławników - 19 odmawia orzekania, a czterech orzeka wyłącznie w składach z tzw. starymi sędziami, czyli wyłonionymi do SN w procedurze w KRS przed 2018 r. Kolejnych trzech ławników orzeka, ale zgłasza zdania odrębne do wyroków. "Natomiast czterej ławnicy orzekają bezwarunkowo, tak jakby w Polsce nic się nie wydarzyło" - dodał Kompa.


Podczas trwającego dwie i pół godziny posiedzenia komisja wysłuchała też ekspertów oraz samych ławników. "Jeśli sędziowie podlegli są konstytucji i ustawom, to ta zasada dotyczy także ławników. (...) Odpowiedź ławników jest taka: czujemy się związani konstytucją i wobec tego wyciągamy dalsze wnioski. Zachowanie ławników wpisuje się w (...) zachowania, które mają prowadzić do przywracania praworządności" - oceniła b. sędzia TK i b. RPO prof. Ewa Łętowska. Dodała, że chaos ma swoje źródło w kryzysie konstytucyjnym, a nie w decyzjach ławników.


30 ławników SN wybiera Senat. Ich kadencja trwa cztery lata kalendarzowe następujące po roku, w którym dokonano wyborów. Kadencja obecnych ławników SN kończy się 31 grudnia 2026 r.


Według ustawy ławnikiem SN może być osoba, która m.in. posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych; jest nieskazitelnego charakteru; ukończyła 40 lat, ale - w dniu wyboru - nie ukończyła jeszcze 60 lat; jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika; posiada co najmniej wykształcenie średnie. Nie może nim być osoba, która m.in.: jest zatrudniona w sądach, prokuraturze lub policji, pracuje w urzędach obsługujących centralne organy państwa, jest adwokatem, radcą prawnym, notariuszem, żołnierzem, duchownym albo należy do partii politycznej.


Generalnie ławnicy uczestniczą w SN w rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych oraz spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów. Ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Udział ławników w orzekaniu przez SN oraz ich wybór przez Senat wynika z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia 2018 r. (PAP)


Autor: Marcin Jabłoński


mja/ godl/ mhr/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 09:00 Ostatni dzwonek dla startupów chcących uzyskać wsparcie ORLEN-u (MediaRoom) Dobiega końca 11. runda naboru do ORLEN Skylight Accelerator: unikalnego programu, w ramach którego najbardziej innowacyjne startupy zyskują merytoryczne i… » więcej 2024-07-23, godz. 09:00 Łódzkie/ Dwaj mężczyźni zginęli w zderzeniu motoroweru z tirem; dk 74 zablokowana Dwaj mężczyźni zginęli w zderzeniu motoroweru z tirem w Grębenicach na drodze krajowej 74 w Łódzkiem. Kierujący jednośladem 37-letni kierowca wyjechał… » więcej 2024-07-23, godz. 08:50 Japonia/ Rząd ogłosił sankcje wobec czterech izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu Rząd Japonii nałożył sankcje wobec czterech izraelskich osadników za stosowanie przemocy wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformował… » więcej 2024-07-23, godz. 08:50 Javier Aguirre ponownie trenerem piłkarskiej reprezentacji Meksyku Javier Aguirre ponownie został trenerem piłkarskiej reprezentacji Meksyku, zastępując Jaime Lozano, który ustąpił ze stanowiska po nieudanym występie w… » więcej 2024-07-23, godz. 08:50 Bodnar: wniosek do PE o uchylenie immunitetu Dworczykowi będzie gotowy do końca lipca Myślę, że wniosek do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi (PiS) będzie gotowy do końca lipca - powiedział we wtorek minister… » więcej 2024-07-23, godz. 08:50 Infogain Acquires Salesforce Consulting Services Firm Impaqtive (MediaRoom) Impaqtive’s multi-cloud and platform offerings strengthen Infogain’s ability to deliver digital customer experience solutions. » więcej 2024-07-23, godz. 08:40 Paryż - czwarte igrzyska Kurka: do Londynu pojechał trochę inny Bartek niż będzie w Paryżu Bartosz Kurek po raz czwarty miał okazję wystąpić w igrzyskach olimpijskich. 'Od moich pierwszych igrzysk mija 12 lat. Do Londynu pojechał trochę inny Bartek… » więcej 2024-07-23, godz. 08:30 Bodnar: prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Romanowskiego (krótka) Prokuratura złoży we wtorek zażalenie na decyzję sądu pierwszej instancji o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego - zapowiedział minister… » więcej 2024-07-23, godz. 08:30 Mroczek: służby sprawdzają grupy przestępcze, organizujące nielegalny szlak migracyjny do Polski Polskie służby sprawdzają te organizacje przestępcze, które organizują ten nielegalny szlak migracyjny z Rosji, Białorusi do Polski. Sprawdzane są ich… » więcej 2024-07-23, godz. 08:30 Nicole Kidman wspomina współpracę z Tomem Cruise’m na planie filmu „Oczy szeroko zamknięte” Trwające 10 lat małżeństwo Nicole Kidman i Toma Cruise’a zakończyło się w 2001 roku. Pochodząca z Australii gwiazda rzadko potem mówiła o swoim byłym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »