2024-06-27, 10:20 Autor: PAP

Copa America - awans Wenezueli, zwycięstwo Ekwadoru

Wenezuela, która nie wygrała żadnego z poprzednich 13 meczów z Meksykiem, tym razem pokonała tego rywala 1:0 i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału rozgrywanych w USA piłkarskich mistrzostw Ameryki Południowej - Copa America. W środę zwycięstwo odniósł też Ekwador.

Wenezuelczycy zwyciężyli w Inglewood (Kalifornia) dzięki doświadczonemu Salomonowi Rondonowi, który wykorzystał rzut karny w 57. minucie, zdobywając swojego 42. gola w 107. występie w reprezentacji. Drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów zajmuje Juan Arango, który strzelił 23 gole.

W końcówce Meksykanie też mieli "jedenastkę", ale bramkarz Rafael Romo obronił uderzenie Orbelina Pinedy.

"Cieszę się, że dostarczyliśmy trochę radości ludziom w Wenezueli. Właśnie po to tu gramy. Ale nie możemy dać się ponieść. Dziś świętujemy zwycięstwo, ale jutro skupiamy się już na Jamajce" - powiedział selekcjoner Fernando Batista.

W Las Vegas pierwsze zwycięstwo odniósł Ekwador, pokonany w pierwszej kolejce przez Wenezuelę 2:1. Tym razem drużyna, w której wyjściowym składzie znalazł się piłkarz Rakowa Częstochowa John Yeboah, wygrała z Jamajką 3:1. W 13. minucie prowadził po samobójczym golu Kaseya Palmera, a w doliczonym czasie pierwszej połowy na 2:0 trafił z rzutu karnego 17-letni Kendry Paez. Po przerwie stratę zmniejszył znany z występów w West Ham United Michail Antonio (54.), ale wynik ustalił w końcówce Alan Minda (90+1.).

Porażka oznacza, że Jamajka straciła szansę na awans do fazy pucharowej. Ekwador powalczy o niego w niedzielę z Meksykiem i to zespół z Ameryki Południowej jest w lepszej sytuacji, bo wystarczy mu remis.

W środę organizator turnieju - konfederacja CONMEBOL - poinformował, że sędzia asystent Humberto Panjoj z Gwatemali, który zasłabł podczas wtorkowego spotkania Kanady z Peru (1:0) w Kansas City, czuje się dobrze i został zwolniony ze szpitala.

Panjoj przewrócił się z powodu wysokiej temperatury i odwodnienia w doliczonym czasie pierwszej połowy. Uwagę służb medycznych zwrócił na to bramkarz Kanady Maxime Crepeau. Sędziemu udzielono pomocy przy linii bocznej. Arbiter na chwilę wstał, ale po chwili został zniesiony z boiska na noszach.

Trwająca edycja Copa America zakończy się 14 lipca.

mm/ co/

2024-06-30, godz. 00:40 ME 2024 - Niemcy - Dania 2:0 (opinie) Po meczu Niemcy - Dania (2:0) powiedzieli: Julian Nagelsmann (trener reprezentacji Niemiec): 'To był szalony mecz! Pierwsze 20 minut było najlepszymi w turnieju… » więcej 2024-06-30, godz. 00:30 Serbia/ Zatrzymany po ataku pod ambasadą Izraela mężczyzna był skazany za podżeganie do terroryzmu Mężczyzna zatrzymany w sobotę w związku z atakiem na policjanta przed ambasadą Izraela w Belgradzie był już skazany za podżeganie do terroryzmu - poinformowała… » więcej 2024-06-30, godz. 00:00 ME 2024 - Neuer i Kroos coraz wyżej pod względem liczby meczów (dokumentacja) Niemiec Manuel Neuer rozegrał w sobotę 19. mecz w turnieju finałowym mistrzostw Europy. Tym samym śrubuje rekord wśród bramkarzy z największą liczbą… » więcej 2024-06-29, godz. 23:50 ME 2024 - Szwajcaria i Niemcy w ćwierćfinale, Włochy nie obronią tytułu Drużyny Szwajcarii i Niemiec jako pierwsze awansowały w sobotę do ćwierćfinałów piłkarskich mistrzostw Europy. Helweci pokonali 2:0 Włochów, którzy… » więcej 2024-06-29, godz. 23:40 ME 2024 - Niemcy - Dania 2:0 (opis) 1/8 finału: Niemcy - Dania 2:0 (0:0). Bramki: 1:0 Kai Havertz (53-karny), 2:0 Jamal Musiala (68). Żółta kartka - Dania: Alexander Bah, Joakim Maehle… » więcej 2024-06-29, godz. 23:40 Egipt/ Europejskie firmy zainwestują ponad 40 mld euro, aby ograniczyć napływ migrantów Europejskie firmy podpisują umowy inwestycyjne z Egiptem o wartości potencjalnie przekraczającej 40 mld euro, aby ustabilizować egipską gospodarkę i ograniczyć… » więcej 2024-06-29, godz. 23:30 ME 2024 - wyniki i program fazy pucharowej Wyniki i program fazy pucharowej piłkarskich mistrzostw Europy: 1/8 finału29 czerwca, sobota 1. Szwajcaria - Włochy 2:0 (1:0) 2. Niemcy - Dania 2:0 (0:0)30… » więcej 2024-06-29, godz. 23:30 ME 2024 - strzelcy Klasyfikacja strzelców - po 39 z 51 meczów (86 bramek): 3 - Georges Mikautadze (Gruzja) Jamal Musiala (Niemcy)2 - Niclas Fuellkrug (Niemcy) Cody Gakpo (Holandia)… » więcej 2024-06-29, godz. 23:30 ME 2024 - kartki Czerwone i żółte kartki po 39 z 51 meczów: czerwone (2): Szkocja (1): Ryan Porteous Czechy (1): Tomas Chory czerwona za drugą żółtą (1): Czechy… » więcej 2024-06-29, godz. 23:20 Ekstraklasa siatkarzy – w MKS Będzin Dawid Murek trenerem, skład zamknięty Były reprezentant Polski Dawid Murek został trenerem beniaminka ekstraklasy siatkarzy MKS Będzin. Zastąpił Wojciecha Serafina, który poprowadził zespół… » więcej