Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 18:20 Autor: PAP

UE/ Kraje członkowskie uzgodniły nowe sankcje na Białoruś (opis2)

Kraje unijne w środę jednomyślnie uzgodniły nowe sankcje na Białoruś, które mają zapobiegać obchodzeniu obostrzeń nałożonych wcześniej przez UE na Rosję. "Uszczelniających" sankcji Wspólnocie nie udawało się nałożyć przez półtora roku.

"Pakiet ten wzmocni nasze działania w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, w tym zwalczanie obchodzenia sankcji" - ogłosiła w serwisie X sprawująca prezydencję w Radzie UE Belgia.


Zaakceptowany wstępnie przez ambasadorów krajów członkowskich pakiet Komisja Europejska zaproponowała w styczniu 2023 r. w związku z rolą, jaką Białoruś odgrywa we wspieraniu Rosji w jej wojnie przeciwko Ukrainie. Chodzi o objęcie Białorusi takimi samymi obostrzeniami, jakie są już stosowane wobec Rosji - ich brak był wykorzystywany przez Kreml do obchodzenia unijnych sankcji.


Celem jest - jak mówił unijny dyplomata - osiągnięcie w przypadku Białorusi "lustrzanego odbicia" sankcji nałożonych na Rosję. Według niego osiągnięte w środę porozumienie przewiduje zakaz eksportu na Białoruś wszystkich technologii tzw. podwójnego zastosowania, które znalazły się do tej pory w 14 pakietach sankcyjnych nałożonych na Rosję.


Jak wskazuje nieoficjalnie źródło unijne, w ostatnich miesiącach stało się jasne, że obchodzenie sankcji nałożonych przez UE na Rosję odbywa się za pośrednictwem Białorusi. "Kiedy negocjowaliśmy 14. pakiet (sankcji wobec Rosji - PAP), skupiliśmy się wyłącznie na Rosji, ale nadal istniała tylna furtka, którą należało zamknąć" - podkreśliło.


Pakiet obejmuje m.in. zakaz importu komponentów nawigacji morskiej, diamentów, złota i węgla, a także zakaz świadczenia na Białorusi usług informatycznych.


Jednym z powodów, dla których przez półtora roku nie udawało się osiągnąć porozumienia w sprawie Białorusi, była kwestia złagodzenia wcześniejszych obostrzeń na eksport nawozów pochodzących z tego kraju. Chodzi o umożliwienie transportowania przez terytorium UE białoruskich nawozów do krajów trzecich, które są zagrożone kryzysem żywnościowym.


Argumentem za poluzowaniem restrykcji było to, że Białoruś jest głównym światowym producentem używanego w nawozach potażu. Okazało się jednak, że potaż może eksportować Kanada i argument ten ostatecznie upadł. Ostateczne porozumienie przewiduje możliwość zastosowania wyłączenia dla towaru objętego sankcjami poprzez umieszczenie go w aneksie. Aneks ten jednak - jak informuje nieoficjalnie źródło UE - pozostanie zapewne pusty, ponieważ każda pozycja w nim wymagać będzie jednomyślnej zgody wszystkich krajów członkowskich.


Wstępne porozumienie w sprawie restrykcji wobec Białorusi osiągnęli w środę ambasadorzy 27 krajów członkowskich. Decyzję tę będą musiały potwierdzić jeszcze resorty spraw zagranicznych tych państw.


Do porozumienia doszło na ostatnim spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich zorganizowanym przez belgijską prezydencję. W ostatnim możliwym terminie przed przekazaniem 1 lipca Węgrom przewodnictwa w Radzie UE Belgii udało się też zainaugurować rozmowy akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią.


Czternasty pakiet sankcji na Rosję ministrowie spraw zagranicznych zatwierdzili na posiedzeniu w poniedziałek w Luksemburgu.


O "wyrównanie" sankcji na Białoruś z tymi, jakie Wspólnota nałożyła na Rosję, apelowała m.in. Polska. "To jeden z argumentów, które rozważamy w naszych analizach dotyczących stanu granicy polsko-białoruskiej, tak ataku hybrydowego na naszą granicę, jak i przejść towarowych. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Analizujemy tę sytuację" - mówił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.


Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)


mce/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 11:10 Geriatra: w upalne dni seniorzy nie powinni wychodzić z domu zwłaszcza w godz. 11-16 W upalne dni seniorzy nie powinni wychodzić z domu zwłaszcza między godz. 11.00 a 16.00 - zaapelowała specjalista z dziedziny geriatrii lek. Maria Laskowska-Szcześniak… » więcej 2024-06-29, godz. 11:00 Turcja/ Dwie osoby zginęły, kilkadziesiąt rannych w wypadku drogowym Co najmniej dwie osoby zginęły, a 35 zostało rannych w wypadku drogowym w prowincji Mersin na południu Turcji - powiadomił w sobotę serwis Hurriyet. Stan… » więcej 2024-06-29, godz. 10:50 W. Brytania/ Zapomniane przez globalizację Clacton wierzy w Nigela Farage'a Jeśli o jakimś fragmencie Wielkiej Brytanii można mówić jak o naturalnym środowisku partii Reform UK, to jest nim leżący we wschodniej Anglii okręg wyborczy… » więcej 2024-06-29, godz. 10:50 Dolnośląskie/ W dawnej fabryce celulozy międzynarodowe ćwiczenia Grup Ratownictwa PCK Niemal 120 osób z 23 jednostek ratowniczych PCK oraz OSP bierze udział w międzynarodowych ćwiczeniach Grup Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, które… » więcej 2024-06-29, godz. 10:40 Iran/ Będzie II tura wyborów prezydenta; żaden kandydat nie zdobył ponad 50 proc. głosów (krótka) W Iranie odbędzie się 5 lipca druga tura wyborów prezydenckich, ponieważ w piątkowym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości… » więcej 2024-06-29, godz. 10:30 Rita Gombrowicz odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Badaczka literatury, promotorka twórczości Witolda Gombrowicza Rita Gombrowicz została odznaczona przez ministrę kultury Hannę Wróblewską Złotym Medalem… » więcej 2024-06-29, godz. 10:30 Paryż - lekkoatleci Thompson, Holloway, Fraser-Pryce w olimpijskiej formie Jamajczyk Kishane Thompson przebiegł 100 m z dziewiątym najlepszym czasem w historii - 9,77 s. Amerykanin Grant Holloway uzyskał z kolei najlepszy wynik w sezonie… » więcej 2024-06-29, godz. 10:20 Liga NHL - Kanadyjczyk Celebrini wybrany z numerem pierwszym draftu przez Sharks San Jose Sharks wybrali z numerem pierwszym Kanadyjczyka Macklina Celebriniego, grającego na pozycji środkowego napastnika, w corocznym drafcie do hokejowej… » więcej 2024-06-29, godz. 10:20 Opole/ Bilet wakacyjny dla uczniów w stolicy regionu Miejski Zakład Komunikacji w Opolu od 1 lipca wprowadza dla wszystkich uczniów w wieku do 24 lat promocyjny bilet wakacyjny, który będzie obowiązywał do… » więcej 2024-06-29, godz. 10:00 Lista lektur z języka polskiego dla szkół branżowych (dokumentacja) Od 1 września 2024 r. wchodzi zmieniona, uszczuplona o około 20 proc., podstawa programowa kształcenia ogólnego. Zmiany dotyczą m.in. języka polskiego w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »