Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 16:30 Autor: PAP

Prof. Kubiak: Mark Rutte to rasowe zwierzę polityczne

Usprawnienie procedur dotyczących wsparcia Ukrainny i niedopuszczenie do pęknięć wizerunkowych w NATO - to zdaniem prof. Krzysztofa Kubiaka główne wyzwania, jakie ma przed sobą nowy sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego, Mark Rutte.

W środę 26 czerwca Rada Północnoatlantycka podjęła decyzję o mianowaniu premiera Holandii Marka Rutte kolejnym sekretarzem generalnym NATO. Rutte obejmie funkcję 1 października br., gdy wygaśnie kadencja Jensa Stoltenberga, stojącego na czele Sojuszu od 1 października 2014 roku. „Nazwałbym to ciągłością i kontynuacją” – tak zmianę na stanowisku sekretarza generalnego NATO ocenił w rozmowie z PAP politolog prof. Krzysztof Kubiak szef zakładu bezpieczeństwa międzynarodowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.


„Mark Rutte to rasowe zwierzę polityczne. Nie bez przyczyny obdarzony został określaniem teflonowego polityka, ponieważ posiada on zdolność wyplątywania się z najróżniejszych niekiedy trudnych sytuacji” – ocenił.


Według prof. Kubiaka głównym zadaniem Ruttego będzie usprawnienie procedur wsparcia dla Ukrainy. „Nie sądzę, żeby w tej kwestii Rutte odbiegał od polityki Jensa Stoltenberga. Sekretarz generalny wyraża wolę państw członkowskich, organizuje, koordynuje i usprawnia działania, ale nie decyduje samodzielnie o zasobach sojuszu. Jego rola w sprawnym zarządzaniu biurokracją sojuszniczą jest jednak niezwykle ważna” – powiedział.


Jego zdaniem to właśnie zdolności do budowy konsensusu, godzenia niekiedy sprzecznych interesów, cierpliwość i talenty dyplomatyczne będą kluczowe w sprawowaniu nowej funkcji.


Kluczowe będzie również, aby Rutte potrafił zapobiegać "pęknięciom wizerunkowym w NATO", ponieważ każde takie pęknięcie jest korzyścią dla Rosji.


Jako szef rządu Rutte przez lata ignorował NATO-wski standard wydatków na obronę, wynoszący 2 proc. PKB. Jednak w ocenie prof. Kubiaka nie będzie to miało wpływu na wiarygodność nowego szefa NATO.


„Poza naszą częścią Europy, trudno byłoby znaleźć polityka tej rangi, który by przed wybuchem wojny w Ukrainie, a także i po jej wybuchu, tej zasady nie ignorował. Tutaj w zasadzie wszystkie państwa podlegały presji amerykańskiej, a wydatki poniżej 2 proc. PKB były raczej regułą niż normą. Sądzę, że tego typu etykietę można by przypisać każdemu z poważnych kandydatów na stanowisko generalnego” – zaznaczył.


Profesor pytany, czy w najbliższych miesiącach można spodziewać się zmian w podejściu NATO do współpracy z krajami spoza Sojuszu, na przykład w regionie Azji i Pacyfiku, zaznaczył, że będzie to niewątpliwe kwestia, na którą będą chcieli naciskać Amerykanie.


„Ale nie będzie to łatwe. W samym sojuszu Francuzi mają inne podejście do Pacyfiku niż Brytyjczycy i Amerykanie. Dlatego w tym zakresie będzie znacznie trudniej zachować jednolity front” – dodał.


Zaznaczył, że istotny dla Sojuszy może być lipcowy szczyt w Waszyngtonie. „To będzie następny z ważnych szczytów choćby dlatego, że po raz pierwszy głos zabiorą państwa świeżo skonsolidowanej północno bałtyckiej flanki NATO – Finlandia i Szwecja. Lipcowy szczyt będzie musiał dokonać oceny minionych działań podejmowanych wobec Rosji i sformułować cele i sposoby działania na kolejny okres” – powiedział prof. Kubiak.


Sekretarz generalny to najwyższy rangą przedstawiciel NATO. Osoba ta odpowiada za kierowanie procesem konsultacji i podejmowania decyzji w Sojuszu oraz zapewnianie, że postanowienia te są wdrażane. Jest wybierany przez rządy państw członkowskich na okres czterech lat, który może zostać przedłużony za zgodą wszystkich krajów NATO. Selekcja odbywa się poprzez nieformalne konsultacje dyplomatyczne między państwami, przedstawiającymi kandydatury na to stanowisko.


Sekretarz generalny przewodniczy Radzie Północnoatlantyckiej — głównemu organowi decyzyjnemu Sojuszu — a także innym wyższym gremiom decyzyjnym. Należą do nich Grupa Planowania Nuklearnego, Rada NATO-Ukraina, Rada NATO-Rosja i Rada Partnerstwa Euroatlantyckiego. (PAP)


autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ lm/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 09:10 Opolskie/ Blisko 400 letnich turnusów wypoczynkowych w regionie W woj. opolskim zarejestrowane są 393 letnie turnusy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu… » więcej 2024-06-29, godz. 09:10 Beskidy/ Warunki na szlakach bardzo dobre; goprowcy przestrzegli przed upałami Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są wyśmienite, ale ratownicy GOPR przestrzegli przed upałami. W sobotę rano w górach było słonecznie i ciepło… » więcej 2024-06-29, godz. 09:10 PSP: w piątek 1818 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień W piątek na terenie kraju strażacy odnotowali 1818 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic - poinformował… » więcej 2024-06-29, godz. 09:10 Lekkoatletyczne MP - Wielgosz: byłam zmęczona, ale wiedziałam, że siłą woli uda mi się wygrać 'Byłam zmęczona, ale wiedziałam, że siłą woli uda mi się wygrać. Tak też zrobiłam' - powiedziała PAP mistrzyni Polski w biegu na 800 m Anna Wielgosz… » więcej 2024-06-29, godz. 09:00 Nepal/ Dziewięć ofiar śmiertelnych osunięć gruntu w wyniku deszczy monsunowych Co najmniej dziewięć osób, w tym troje dzieci, zginęło na zachodzie Nepalu w wyniku osunięć gruntu spowodowanych przez deszcze monsunowe - poinformowały… » więcej 2024-06-29, godz. 08:40 ME 2024 - od fazy pucharowej mogą decydować rzuty karne: między psychologią a loterią W sobotę rusza faza pucharowa piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech, a jej nieodłączną częścią będą konkursy rzutów karnych w przypadku remisu po… » więcej 2024-06-29, godz. 08:40 ME 2024 - karni pechowcy (dokumentacja) W finale mistrzostw Europy 2021 Włosi Andrea Belotti i Jorginho oraz Anglicy Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka dołączyli do grona piłkarzy, którzy… » więcej 2024-06-29, godz. 08:20 55 lat temu rozpadł się zespół The Jimi Hendrix Experience 29 czerwca 1969 r., po koncercie w Denver, rozpadł się The Jimi Hendrix Experience. Grupa istniała niecałe trzy lata, lecz spowodowała rewolucję w muzyce… » więcej 2024-06-29, godz. 08:20 „Jestem zwierzęciem politycznym” - 95 lat temu urodziła się Oriana Fallaci 95 lat temu, 29 czerwca 1929 r. we Florencji urodziła się Oriana Fallaci, włoska dziennikarka i pisarka. Autorka wywiadów z najważniejszymi postaciami drugiej… » więcej 2024-06-29, godz. 08:10 Turkmenistan/ Władze tworzą "farmy trolli”, aby ratować swój wizerunek Aby na tle pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej podreperować w oczach obywateli wizerunek państwa, władze Turkmenistanu organizują 'farmy trolli”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »