Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-26, 14:20 Autor: PAP

Kraków/ Protestujący w obronie Palestyny przykuli się do bram UJ

Policja interweniowała w środę w Krakowie w związku z działaniami protestujących w obronie Palestyny. Grupa osób związanych z kolektywem Akademia dla Palestyny przykuła się kajdankami do bram Collegium Novum, utrudniając normalne funkcjonowanie budynku.

Informacje te przekazał Uniwersytet Jagielloński, którego senat podczas środowego posiedzenia w Collegium Novum przyjął uchwałę w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy. Jednocześnie nie przyjął projektu uchwały przygotowanej przez grupę osób okupujących od 24 maja Collegium Broscianum UJ przy ul. Grodzkiej. Ten projekt referowała na posiedzeniu senatu zaproszona przez rektora prof. Jacka Popiela delegacja protestujących.


"Mieliśmy informację, że przy budynku UJ odbywa się zgromadzenie, które nie zostało wcześniej zgłoszone. Na miejscu wylegitymowaliśmy dziewięć osób" – powiedziała PAP Anna Wolak-Gromala z biura prasowego miejskiej policji i dodała, że wylegitymowanie posłuży ewentualnym dalszym czynnościom prawnym.


W przyjętej w środę uchwale UJ "wyraża stanowczy i kategoryczny sprzeciw wobec wszystkich działań dokonywanych w imieniu państwa Izrael oraz przez terrorystów z Hamasu, których bezpośrednią ofiarą jest bezbronna ludność cywilna, w szczególności dzieci, uchodźcy, osoby chore i starsze".


Reprezentując społeczność akademicką, uczelnia wyraziła solidarność z rodzinami i bliskimi ofiar izraelskich bombardowań. Podkreśliła, że użycie siły wobec osób nieuwikłanych w konflikt narusza prawa człowieka i powoduje cierpień. Taka agresja powinna zdaniem przedstawicieli uniwersytetu być przedmiotem śledztwa niezależnych międzynarodowych instytucji.


UJ zaapelował do obu stron konfliktu o pilne zawieszenie broni. Wezwał też całą "społeczność międzynarodową do intensyfikacji wysiłków dyplomatycznych na rzecz skutecznego, trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz działań zmierzających do zatrzymania dalszych ataków na ludność cywilną".


Władze uczelni zapewniły też, że dokładają starań do zapewnienia opieki studentom, których konflikt izraelsko-palestyński dotyka osobiście.


Projekt odrzuconej uchwały Akademii dla Palestyny ukazywał Izrael jako agresora, który nie przedstawił "żadnego sposobu rozwiązania konfliktu w Gazie". W projekcie znalazło się wezwanie Izraela do zaprzestania działań wojennych i okupacyjnych.


14 czerwca władze UJ w wyniku rozmów prowadzonych ze studentami protestującymi w obronie Palestyny powołały Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami. Do 12 lipca ma on sprawdzić, jak wygląda współpraca uczelni z instytucjami izraelskimi. Zespół składa się z trojga pracowników uniwersytetu. Studenci również otrzymali zaproszenie do prac w tym zespole, ale – jak podała uczelnia – nie skorzystali z takiej możliwości.


Grupy związane z Akademią dla Palestyny domagają się od uczelni w różnych miastach kraju zerwania stosunków z instytucjami izraelskimi. (PAP)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ joz/


Kraj i świat

2024-06-29, godz. 07:50 Poznań/Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na pożegnanie z galerią sztuki europejskiej W Muzeum Narodowym w Poznaniu (MNP) dobiega końca cykl wydarzeń „Mamy to u siebie”, promujących zbiory galerii sztuki europejskiej. W budynku, gdzie mieści… » więcej 2024-06-29, godz. 07:40 Paryż - Aleksandra Kałucka: igrzyska to spełnienie marzeń (wywiad) 'Awans na igrzyska to spełnienie marzeń. Walczyłam o to mocno od dwóch lat i już nie mogę się doczekać startu' - powiedziała PAP 22-letnia Aleksandra… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Jodie Foster ujawniła, że traumatyczne zdarzenie zniechęciło ją do występów w teatrze Gwiazda takich produkcji, jak „Milczenie owiec” i „Taksówkarz” w najnowszym wywiadzie opowiedziała o okolicznościach przedwczesnego zakończenia swojej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:30 Rusza wakacyjne plenerowe kino pod Tatami, nad Bałtykiem i na Mazurach Od poniedziałku, codziennie przez całe wakacje, przy zakopiańskich Krupówkach i na sopockim Molo będzie można oglądać filmy w plenerowych kinach, w ramach… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Warmińsko-mazurskie/ Samorząd regionu przyjął program walki z otyłością u uczniów Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego przyjął program walki z otyłością u uczniów klas I-III. Dzieci, których BMI wyniesie ponad 90, będą mogły przystąpić… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Badacze odkrywają sekrety serca dzięki rybce danio Wyniki najnowszych badań molekularnych zarodków danio pręgowanego mają pomóc np. klinicystom pracującym z wrodzonymi wadami serca i utorować drogę do bardziej… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 Nawet źle napisane role zamieniał w kreacje – 100 lat temu urodził się Gustaw Lutkiewicz 29 czerwca 1924 r. urodził się w Kownie (Litwa) Gustaw Lutkiewicz - aktor. „Umiał znaleźć sobie miejsce, zaistnieć w przedstawieniu w sposób naturalny”… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 85 lat temu hasło Żywe torpedy trafiło na pierwsze strony polskich gazet Wiosną 1939 r. hasło 'Żywe torpedy' nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była… » więcej 2024-06-29, godz. 07:20 MC: strategia cyfryzacji państwa trafi w lipcu do uzgodnień międzyresortowych Projekt nowelizacji ustawy będący podstawą prawną Strategii cyfryzacji państwa trafi do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji oraz opiniowania w lipcu… » więcej 2024-06-29, godz. 07:00 Węgry/ Ekspert: polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza jest ograniczone Polityczne zaangażowanie Węgier w Inicjatywę Trójmorza (3SI) jest, w przeciwieństwie do gospodarczego, ograniczone - powiedział PAP węgierski ekspert ds… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »