Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-24, 06:20 Autor: PAP

MKiŚ szuka funduszy na polską technologię magazynowania energii w ogniwach jonowych

Resort klimatu szuka funduszy na projekt związany z polską technologią ogniw jonowych do magazynów energii; trwają prace nad wstępnym studium wykonalności projektu - poinformowało PAP ministerstwo. Prof. Janina Molenda z Akademii Górniczo-Hutniczej sygnalizuje, że MKiŚ nie wyznaczył nikogo do koordynowania projektu.

Pod koniec maja 2023 r. pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska firmy: Grupa Azoty, Orlen, KGHM Polska Miedź, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz przedstawiciele środowisk naukowych: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego zainicjowali współpracę w tej sprawie, podpisując list intencyjny. Jak wskazywano, polskie ogniwa jonowe, które miałyby być alternatywą dla ogniw litowo-jonowych, wykorzystywałyby sód.


PAP zapytała MKiŚ o dalsze losy projektu dotyczącego opracowania polskiej technologii produkcji ogniw jonowych w oparciu o polskie surowce i budowy ich fabryki. Ogniwa miałby służyć do magazynowania energii w magazynach prosumenckich i wielkoskalowych - informowano wcześniej.


"Nadal trwają poszukiwania finansowania na realizację projektu. Obecnie dalsza realizacja projektu jest rozważana i konieczna jest dalsza analiza w tej sprawie" - poinformował PAP w odpowiedzi resort klimatu. Dodano, że opracowywane jest również wstępne studium wykonalności projektu.


Ministerstwo przekazało, że w III kwartale 2023 r. został złożony wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) o uczestnictwo w projekcie "Nowoczesne technologie magazynowania energii elektrycznej". "Konkurs oczekuje na pozytywne rozpatrzenie finansowania z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej" - wskazano. Opracowany został - jak dodano - również harmonogram prac, a także podział zadań i odpowiedzialności w projekcie.


Rok temu ówczesny wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio przekonywał, że podpisanie listu intencyjnego pomiędzy spółkami Skarbu Państwa, a polskimi uczelniami ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia transformacji energetycznej. Wskazywał też, że sam projekt ma być zrealizowany w ciągu 12 miesięcy, a budowa fabryki potrwa trzy lata.


Jak wynika z planów przedsiębiorców i z zapowiedzi obecnego rządu, zapotrzebowanie na magazyny energii - prosumenckie i wielkoskalowe - będzie rosło w związku z transformacją energetyczną.


Kierownik Katedry Energetyki Wodorowej Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) prof. dr hab. inż. Janina Molenda uważa, że ogniwa sodowo-jonowe polskiej technologii mogłyby być odpowiedzią na te wyzwania.


"Kilka dni temu jednak dostaliśmy informację, że projekt nie będzie kontynuowany. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie wyznaczyło nikogo do koordynacji tego projektu dalej" - powiedziała poproszona przez PAP o komentarz prof. Molenda, która jest jednocześnie prezesem Polskiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych. Zaznaczyła, że mimo to prace będą trwały. "Koordynację projektu przejmuje dr hab. Marcin Molenda, prof. UJ " - dodała.


Profesor Molenda odniosła się też do informacji przekazanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w sprawie złożenia wniosku do NCBiR. "Uściślam, iż umowa konsorcyjna nie została zawarta między partnerami, więc tym bardziej nie było możliwości złożenia wniosku o finansowanie" - poinformowała.


"Mamy opracowane w skali laboratoryjnej materiały do ogniw sodowo-jonowych, niezbędny jest proces powiększenia skali i za 3-5 lat można by było budować polską fabrykę ogniw sodowych, wytwarzać magazyny energii, co dałoby nam niezależność" - podkreśliła prof. Molenda, oceniając, że jest to "w naszym zasięgu". "Mamy poważne osiągnięcia w tej dziedzinie. Te cztery uczelnie dysponują rozwiązaniami dla wszystkich niezbędnych komponentów ogniw sodowych. Nasze koncepcje i rozwiązania są zabezpieczone patentami polskimi i zagranicznymi, to są technologie konkurencyjne dla świata, dodatkowo bazujące na surowcach dostępnych w Polsce: na sodzie, żelazie i siarce" - stwierdziła.


Prof. Molenda zwróciła uwagę, że w Unii Europejskiej powstaje obecnie ponad 20 fabryk ogniw litowych i sodowych - m.in. w Serbii, Chorwacji i Czechach. "Niemcy chcą wybudować fabrykę ogniw sodowych do 2030 r. W Niemczech powstało analogiczne konsorcjum jak nasze. (...) Idą tą samą drogą co my - dokończyć materiałowe prace badawcze, przeskalować proces otrzymywania komponentów i budować fabrykę" - zwróciła uwagę Molenda.


Profesor uważa, że nie da się zapewnić bezpieczeństwa energetycznego, jeżeli nie będziemy mieli możliwości własnego elektrochemicznego magazynowania energii odnawialnej. W jej opinii magazynowanie energii odnawialnej może się odbywać efektywnie "tylko przy pomocy ogniw elektrochemicznych". "Magazynowanie w wodorze jest ekonomicznie nieopłacalne" - oceniła Molenda.


PAP poprosiła w piątek MKiŚ o odniesienie do stwierdzeń profesor Molendy, m.in., czy i kiedy ministerstwo planuje wyznaczyć nowego koordynatora projektu i czy faktycznie chce kontynuować prace nad nim. Wydział prasowy resoru zapewnił, że przygotuje odpowiedź w możliwie jak najszybszym terminie. Do godz. 16.00 w piątek PAP jej nie otrzymała.


Minister klimatu i środowiska Paulina-Hennig Kloska na początku marca br. mówiła w Sejmie, że przydomowe magazyny energii muszą zacząć pojawiać się w Polsce. Przekonywała, że mogą one pozwolić na odciążenie sieci dystrybucyjnych, a także ograniczyć koszty związane z ich modernizacją. Zapewniała wówczas, że resort i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) mają proponować nowe programy wsparcia związane z budową takich magazynów, by zachęcać do powstawania nowych instalacji (OZE - PAP) już z magazynami przydomowymi.


Hennig-Kloska informowała również, że trwają rozmowy na temat ewentualnego odpisu podatkowego związanego właśnie z budową przydomowych magazynów energii. Minister finansów Andrzej Domański podczas spotkania z przedsiębiorcami w czerwcu br. mówił natomiast, że "musimy inwestować w sieć, w magazyny energii, w dynamiczne taryfy". "Odnawialne źródła energii są podatne na zmiany pogody, a w dodatku, kiedy pracują w weekendy, kiedy przemysł nie pracuje, energia się marnuje" - wskazywał.


Ministerstwo Aktywów Państwowych na 25 czerwca br. zapowiedziało spotkanie informacyjno-konsultacyjne dla dużych przedsiębiorstw, które chcą pozyskać z KPO wsparcie na realizację projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej. MAP podało, że na wsparcie liczyć mogą też inwestycje w postaci budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych w przedsiębiorstwach, w tym OZE, jak turbiny wiatrowe, panele i kolektory słoneczne, magazyny energii powiązane z OZE, własne niskoemisyjne źródła energii z uwzględnieniem kogeneracji. (PAP)


Autor: Anna Bytniewska


ab/ pad/ mick/ mhr/


Kraj i świat

2024-06-28, godz. 11:40 UE/ Tusk: zobaczyłem rumieniec na twarzy Marka Ruttego (krótka4) Prawie wszyscy głośno przypomnieli Markowi Ruttemu, że za chwilę obejmie funkcję sekretarza generalnego NATO i że powinien robić wszystko, by Europa nie… » więcej 2024-06-28, godz. 11:30 Ekstraklasa siatkarzy - Niemiec Brand przenosi się z Lublina do Warszawy Przyjmujący Tobias Brand zmienił barwy klubowe w ekstraklasie siatkarzy z Bogdanki LUK Lublin na Projekt Warszawa. Reprezentant Niemiec podpisał roczny kontrakt… » więcej 2024-06-28, godz. 11:30 Wimbledon - Świątek w 1. rundzie z Amerykanką Kenin (krótka) Liderka rankingu tenisistek Iga Świątek występ w Wimbledonie rozpocznie od meczu z Amerykanką Sofią Kenin. Magda Linette trafiła na rozstawioną z numerem… » więcej 2024-06-28, godz. 11:30 Węgry/ Doradca premiera: pracujemy nad porozumieniem partii patriotycznych z Europy Środkowej Fidesz pracuje nad porozumieniem partii patriotycznych z Europy Środkowej i stworzeniem nowej frakcji w Parlamencie Europejskim - poinformował szef gabinetu… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 Sejm/ Trzy nowe posłanki złożyły ślubowanie Na początku piątkowych obrad Sejmu ślubowania złożyły trzy nowe posłanki - Barbara Grygorcewicz, Aleksadra Kot oraz Wioletta Kulpa. Zastąpią one odpowiednio… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 Projekt ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu - do komisji (opis) Projekt ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu został w piątek skierowany do komisji; sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o odrzucenie… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 Śląskie/ Śledczy zbadają przyczyny pożaru na terminalu kolejowym Śledczy zbadają przyczyny pożaru, który wybuchł w piątek około godz. 4.00 na jednym z terminali kolejowych w Sławkowie (pow. będziński). Rzecznik Komendy… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 Sejm wybrał posła Jarosława Urbaniaka na członka KRS Sejm wybrał w piątek posła Jarosława Urbaniaka (KO) na członka Krajowej Rady Sądownictwa. Za jego kandydaturą opowiedziało się 235 posłów. Jednocześnie… » więcej 2024-06-28, godz. 11:20 LN siatkarzy - w Łodzi siatkówka... wodna W Atlas Arenie w Łodzi czwartkowe mecze ćwierćfinałów Ligi Narodów siatkarzy momentami przypominały bardziej... piłkę wodną. 'Jest to nieprzyjemna sytuacja… » więcej 2024-06-28, godz. 11:10 Tusk: na 99 proc. przed szczytem NATO podpiszemy z Zełenskim umowę o bezpieczeństwie Nasza umowa o bezpieczeństwie z Ukrainą jest praktycznie już dopięta na ostatni guzik; na 99 proc. jeszcze przed szczytem NATO podpiszemy z prezydentem Wołodymyrem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »