Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-20, 21:00 Autor: PAP

Mroczek: środki przymusu bezpośredniego pozwalają zatrzymać agresywny tłum na granicy

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek powiedział, że środki przymusu bezpośredniego, tj. miotacze gazu, polewaczki czy siatki obezwładniające, pozwalają zatrzymać na odległość agresywny tłum bez narażania zdrowia i życia funkcjonariuszy.

W środę Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy wspierającej działanie wojska, policji i straży granicznej, w tym zasad użycia broni.


Zapytany w czwartek w Radiu Zet, czy jeśli dojdzie do próby sforsowania zapory i żołnierz użyje broni palnej, to będzie za to odpowiadał karnie, wiceminister Mroczek powiedział, że "nie będzie on ponosił odpowiedzialności, jeśli będzie to nie tylko sforsowanie linii granicznej, ale także zamach na jego zdrowie bądź życie". Przyznał, że będą mogły zostać postawione zarzuty, iż "obrona poszła zbyt daleko".


Mroczek powiedział, że w ostatnich tygodniach został zmieniona taktyka działania służb na granicy.


"Skierowaliśmy dodatkowe siły policyjne, które są przegotowane do radzenie sobie z agresywnymi grupami wyposażonymi w niebezpieczne przedmioty" - powiedział Mroczek. Wyjaśnił, że chodzi o to, żeby nie dochodziło do sytuacji, w której musi zostać wobec tych osób użyta broń palna.


Jak zaznaczył wiceszef MSWiA, "mamy całą paletę środków przymusu bezpośredniego, które pozwalają zatrzymać agresywny tłum na odległość bez narażania własnego zdrowia i życia". Jako przykład wskazał miotacze gazu, polewaczki czy siatki obezwładniające.


Przyznał, że "strzały ostrzegawcze, które są oddawane przez funkcjonariuszy nie robią już wrażenia na migrantach".


Zapowiedział, że w piątek odbędzie się spotkanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące koordynacji między działań między MSWiA a Ministerstwem Obrony Narodowej - wojskiem, strażą graniczną i policją.


Wiceszef MSWiA podkreślił, że do końca roku wzmocniona zostanie konstrukcyjnie stała zapora na granicy z Białorusią na długości 200 km, tak, że nie będzie np. można rozchylać prętów". "Jesteśmy już po przetargu" - dodał.


Dopytywany, czy Pakt Migracyjny zostanie zaskarżany do TSUE, wiceszef MSWiA powiedział, że wiceminister Maciej Duszczyk, który odpowiada za politykę migracyjną w resorcie przygotuje rekomendacje w tym zakresie.


Zapytany, ilu migrantów dziennie pokonuje zaporę na granicy, odpowiedział, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego mieliśmy 400 prób, natomiast obecnie spadło to do stu dziennie. "Dopóki Rosjanie i Białorusini będzie widzieli w tym narzędzie do osłabienia morale społeczeństw Zachodu, które popierają Ukraińców, to będą to wykorzystywali" - ocenił Mroczek. "Zakładam, że dopóki będzie trwała wojna w Ukrainie, będziemy mierzyć się z tym zagrożeniem" - dodał.


Zwrócił uwagę, że na działanie szlaku migracyjnego wpływ mają nie tylko służby rosyjsko-białoruskie, ale także świat przestępczy, który zarabia na przemycie ludzi. "Jeżeli pokażemy, że ten szlak jest bardzo trudny do pokonania, to migranci (...) będą z niego rezygnować" - stwierdził Mroczek.


Zapewnił, że nie będzie jednakowych stawek świadczenie wyrażonych w euro w każdym państwie UE, które jak twierdzili politycy PiS - mają spowodować, że migranci będą chcieli zostawać w pierwszym kraju, do którego się przedostaną.


Jak podkreślił, "jesteśmy zdeterminowani, żeby powstrzymać nielegalną migrację na granicy polsko-białoruskiej". "Wyłapujemy w dużej mierze obcokrajowców, którzy odbierają migrantów po polskiej stronie" - powiedział Mroczek.


Oświadczył, że "polskie władze nie są w stanie brać odpowiedzialności za migrantów, którzy są po stronie białoruskiej". "Informacje przekazane organizacjom pomocowym przez migrantów są często prowokacjami, wymierzonymi w polskie służby, żeby sprawdzić jak się zachowamy. W ten sposób, chcą oni wymóc na nas określone działania, żeby granica była mniej szczelna" - ocenił wiceszef MSWiA.


Dopytywany, czy dochodzi do pushback, Mroczek powiedział, że zatrzymywane są osoby, które próbują nielegalnie przekraczać polską granicę. "Fizycznie nie pozwalamy mi wchodzić na polską stronę. Na tym polega ochrona granicy. Inaczej nie da się bronić granicy" - zaznaczył.


Zwrócił uwagę, że jeżeli Polska nie uporządkuje sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, to "Niemcy będą przedłużać kontrolę (...), co będzie komplikować sytuację".


Projekt nowelizacji ustawy wspierającej działanie wojska, policji i straży granicznej zakłada wprowadzenie do Kodeksu karnego przepisu, który wyłącza odpowiedzialność za czyny popełnione w określonych warunkach. Chodzi o użycie przez żołnierza broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad, jeżeli zostały one zastosowane m.in. w celu odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby, a także przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby. Warunkiem uznania, że takie działanie żołnierza lub funkcjonariusza nie jest przestępstwem, są okoliczności wymagające natychmiastowego działania.(PAP)


Autor: Magdalena Gronek


mgw/ jann/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 12:50 MZ chce zmienić wymogi wobec lekarzy w zakładach opiekuńczych dla dorosłych Ministerstwo Zdrowia chce zmienić wymogi dotyczące lekarzy w zakładach opiekuńczych dla dorosłych. Zniesiona ma być konieczność zatrudniania lekarzy o… » więcej 2024-06-27, godz. 12:50 ME 2024 - faza grupowa w statystyce Gospodarze zdobyli najwięcej goli - osiem, Gruzin Georges Mikautadze jako jedyny strzelił trzy, a jego rodak Giorgi Mamardaszwili obronił najwięcej strzałów… » więcej 2024-06-27, godz. 12:50 Sejm/ Konieczny: skala użytkowników opioidów w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie Skala użytkowników opioidów w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie. My odnotowaliśmy ok. 15 tys. problemowych użytkowników opioidów, co daje 0,55… » więcej 2024-06-27, godz. 12:50 Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska nową przewodniczącą KRASP (korekta) Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, została przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich… » więcej 2024-06-27, godz. 12:50 Niemcy/ "Bild": Rosjanie wciągają cały świat w wojnę Rosja wciąga świat w wojnę na Ukrainie - zaalarmował portal niemieckiego dziennika 'Bild', wymieniając główne wątki tej 'przeważnie zimnej, ale czasami… » więcej 2024-06-27, godz. 12:50 ZUS: od 1 lipca można wnioskować o wyprawkę szkolną "Dobry Start" Od 1 lipca rodzice mogą składać wioski o wypłatę świadczenia 'Dobry Start'; to jednorazowy przelew w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla dzieci… » więcej 2024-06-27, godz. 12:40 Poseł PiS i posłanka Lewicy powołują ruch społeczny "Tak dla rozwoju"; decyzję krytykują posłowie Lewicy Posłanka Lewicy Paulina Matysiak i poseł PiS Marcin Horała zainicjowali powołanie ruchu społecznego 'Tak dla rozwoju'. Ma się skupić na wsparciu rozwoju… » więcej 2024-06-27, godz. 12:40 Wiceszefowa MKiŚ: rozważamy częstsze rozliczanie opłat z jednorazowych opakowań Jesienią 'być może' zaplanowana zostanie nowelizacja ustawy o SUP, która zwiększy częstotliwość rozliczania opłat z jednorazowych opakowań - zapowiedziała… » więcej 2024-06-27, godz. 12:40 Śląskie/ Zarząd Metropolii z absolutorium za 2023 r. Absolutorium dla zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przegłosowali w czwartek członkowie jej zgromadzenia. Wydatki w 2023 r. wyniosły ok. 1,95… » więcej 2024-06-27, godz. 12:40 Włochy/ Nadchodzi kolejny antycyklon afrykański - słupki rtęci skoczą do 40 st. 42 stopnie Celsjusza na Sycylii, 40 stopni w Bari i Foggii w Apulii - takie temperatury zapowiadają meteorolodzy dla południa Włoch na najbliższy weekend… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »