2024-06-15, 23:30 Autor: PAP

Żużlowa GP - Zmarzlik wygrał w szwedzkiej Malilli (opis)

Broniący tytułu Bartosz Zmarzlik został zwycięzcą Grand Prix w szwedzkiej Malilli, piątej rundzie żużlowych mistrzostw świata. To jego 24. wygrana w tym cyklu, dzięki czemu wyprzedził Australijczyka Jasona Crumpa i jest samotnym rekordzistą pod tym względem.

GP w Malilli rozpoczęło się z blisko dwugodzinnym opóźnieniem, a wszystko przez deszcz. Organizatorzy walczyli z wodą, błotem, ale udało się doprowadzić tor do stanu, który umożliwiał ściganie. Ponieważ niebo cały czas było mocno zachmurzone i kolejne opady wisiały w powietrzu, zawody były przeprowadzone w ekspresowym tempie.

Warunki nie były łatwe, ale nie brakowało mijanek i ciekawego ścigania. Długo problemem było czwarte pole startowe, ale w biegu dziewiątym odczarował je Zmarzlik.

Mistrz świata zawody zaczął od jednego punktu, ale kolejne dwa wyścigi wygrał i już po trzech seriach był niemal pewny awansu do półfinału. Podobnie zaprezentował się Australijczyk Jack Holder, który najpierw przywiózł zero, a kolejne cztery swoje wyścigi wygrał i dało mu to pierwsze miejsce w po zasadniczej części zawodów.

Do ostatniej serii o półfinał musieli walczyć Szymon Woźniak oraz Dominik Kubera i tak się złożyło, że zmierzyli się ze sobą w decydującym biegu. Ten pierwszy, miał na koncie w tym momencie dwa wygrane wyścigi, ale przyjechał ostatni i wypadł z "ósemki". Kubera natomiast gromadził "dwójki" i w także w ostatnim swoim starcie rundy zasadniczej przyjechał drugi i to wystarczyło, aby pozostać w turnieju.

W pierwszym półfinale najlepiej spod taśmy wyszli Holder oraz Australijczyk Max Fricke i Duńczyk Mikkel Michelsen oraz Brytyjczyk Daniel Bewley, który wygrał w Malilli w zeszłym roku, mogli tylko oglądać ich plecy.

W drugim półfinale pojechali m.in. Zmarzlik i Kubera. Ten pierwszy po starcie był dopiero trzeci, ale nabierał prędkości i najpierw uporał się z rodakiem, a później jeszcze zaatakował Brytyjczyka Roberta Lamberta i też go wyprzedził. Kubera nie zdołał przeskoczyć na trzecie miejsce i razem z Łotyszem Andrzejem Lebiediewem odpadli z zawodów.

W finale najlepiej spod taśmy wyszedł Fricke, ale Zmarzlik rzucił się w szaloną pogoń. Polak na drugim okrążeniu przeprowadził skuteczny atak, a później nie dał się już wyprzedzić i wygrał turniej GP po raz 24., zostając samodzielnym liderem pod tym względem.

Zmarzlik wygrywając w Szwecji powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej do 17 punktów nad Lambertem, który awansował na drugą pozycję. Na siódme miejsce przesunął się Kubera, a Woźniak jest 10.

Kolejne zawody 29 czerwca na "rodzinnym" torze Zmarzlika w Gorzowie Wlkp.

marw/ pp/

2024-06-21, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, piątek 21 czerwca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: W zakończonych piątkowych meczach piłkarskich mistrzostw Europy w grupie D Polska przegrała z Austrią 1:3, a… » więcej 2024-06-21, godz. 22:10 ME 2024 – Piechniczek: to była inna polska drużyna niż w meczu z Holandią Polscy piłkarze, po porażce 1:2 z Holandią, w piątek przegrali w Berlinie z Austrią 1:3 w grupowym meczu mistrzostw Europy. 'Od pierwszego gwizdka było widać… » więcej 2024-06-21, godz. 22:00 Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI Koncern Apple poinformował w piątek, że odkłada wprowadzenie na rynek UE swojego systemu generatywnej sztucznej inteligencji (AI) ze względu na 'niepewność… » więcej 2024-06-21, godz. 22:00 Grecja - Polska 78:73 w towarzyskim meczu koszykarzy Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w Pireusie z Grecją 73:78 (27:19, 14:27, 19:14, 13:18) w pierwszym meczu towarzyskim w trakcie letnich przygotowań… » więcej 2024-06-21, godz. 21:50 ME 2024 - Buksa: w drugiej połowie Austriacy byli bezlitośni 'W drugiej połowie Austriacy byli bezlitośni' - ocenił piłkarz reprezentacji Polski Adam Buksa po przegranej z Austrią 1:3 w mistrzostwach Europy. 'Bardzo… » więcej 2024-06-21, godz. 21:50 W. Brytania/ Farage: wojna jest winą Putina, ale rozszerzenie NATO go sprowokowało Nigel Farage, lider brytyjskiej prawicowo-populistycznej partii Reform UK, powiedział w piątek, że wojna na Ukrainie 'oczywiście' jest winą Władimira Putina… » więcej 2024-06-21, godz. 21:50 ME 2024 - Holandia - Francja 0:0 (do przerwy) Grupa D: Holandia - Francja 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Holandia: Jerdy Schouten. Sędzia: Anthony Taylor (Anglia).(PAP) wkp/ mak/ co/ » więcej 2024-06-21, godz. 21:40 ME 2024 - Rangnick: pierwsze 20 minut ułożyło się dla nas idealnie Selekcjoner reprezentacji Austrii Ralf Rangnick nie krył zadowolenia ze swoich piłkarzy, szczególnie za pierwsze 20 minut, w spotkaniu z Polską w Berlinie… » więcej 2024-06-21, godz. 21:40 MKiDN: Otwieramy pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 Otwarcie z udziałem ministry kultury Hanny Wróblewskiej wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie… » więcej 2024-06-21, godz. 21:40 ME w pływanie - dwa srebrne medale Polaków (opis) Srebrne medale w piątkowych konkurencjach pływackich mistrzostw Europy w Belgradzie wywalczyli Ksawery Masiuk na 50 m st. grzbietowym i mieszana sztafeta 4x100… » więcej