2024-06-15, 23:10 Autor: PAP

ME 2024 - wygrane Szwajców, Hiszpanów i Włochów, rekordy Yamala i Bejramiego

Szwajcaria wygrała z Węgrami 3:1, Hiszpania z Chorwacją 3:0, a Włochy z Albanią 2:1 w drugim dniu mistrzostw Europy w Niemczech. Padły dwa rekordy - Hiszpan Lamine Yamal został najmłodszym piłkarzem w historii imprezy, a Albańczyk Nedim Bajrami najszybciej zdobył gola.

W Kolonii Szwajcarzy zasłużenie pokonali Węgrów, rewanżując się za porażkę 0:2 z mistrzostw świata w... 1938 roku, bo tak długo czekały obie drużyny, by spotkać się na wielkim piłkarskim turnieju. W grupie A zdecydowanymi faworytami są gospodarze Euro, którzy w piątek na inaugurację mistrzostw pokonali Szkocję 5:1.

Z sobotnich meczów najciekawiej zapowiadało się starcie Hiszpanii z Chorwacją w Berlinie z racji osiągnięć obu zespołów: Hiszpanie to trzykrotni mistrzowie Europy (1960, 2008, 2012), a Chorwaci są medalistami dwóch ostatnich mistrzostw świata - srebrnymi z Rosji (2018) i brązowymi z Kataru (2022).

Do przerwy Hiszpanie strzelili rywalom trzy bramki, a na listę strzelców wpisali się Alvaro Morata, Fabian Ruiz i Dani Carvajal. Przy ostatnim trafieniu asystę zaliczył Yamal, kolega klubowy Roberta Lewandowskiego z Barcelony, który został w wieku 16 lat i 338 dni najmłodszym piłkarzem w historii mistrzostw Europy, bijąc rekord Kacpra Kozłowskiego, który w 2021 roku pojawił się na boisku w meczu z Hiszpanią (1:1) w Sewilli mając 17 lat i 246 dni.

W drugiej połowie wynik już się nie zmienił, choć Chorwaci, gorąco dopingowani przez przeważających na trybunach kibiców z ojczyzny, mieli kilka doskonałych okazji. Najlepszą zmarnował w 80. minucie Bruno Petkovic, nie wykorzystując rzutu karnego.

Wieczorem w Dortmundzie w drugim meczu grupy B Włosi pokonali rywali Polaków z eliminacji ME - Albańczyków, choć przegrywali od... 23. sekundy. Najszybszego gola w historii ME uzyskał Nedim Bajrami, grający na co dzień we włoskim klubie Sassuolo. "Azzurri" wyrównali w 11. minucie po główce Alessandro Bastoniego, a pięć minut później strzelec drugiego gola Nicolo Barella utonął w objęciach kolegów. Po bardzo dobrej pierwszej połowie, w drugiej tempo siadło i dopiero w samej końcówce Albańczycy mieli swoje szanse, lecz ich nie wykorzystali.

W niedzielę turniej rozpoczną Polacy. Przeciwnik jest z najwyższej półki - Holandia, a mecz w Hamburgu rozpocznie się o godz. 15. Trener Michał Probierz przyznał, że wie już, kto zagra. "Mam skład w głowie. Piłkarze dowiedzą się o nim przed samym wyjazdem na stadion" – powiedział Probierz na konferencji prasowej.

Selekcjoner potwierdził, że kontuzjowany ostatnio Robert Lewandowski zaczął w piątek indywidualnie trenować, ale nie zagra z Holandią, choć będzie z kolegami na ławce rezerwowych. Gotowy jest natomiast Karol Świderski, który normalnie ćwiczy z drużyną. Wątpliwości pozostają przy Pawle Dawidowiczu.

Probierz emanował na stadionie w Hamburgu spokojem. I poczuciem humoru, bo gdy zapytano go o najtrudniejszą rzecz w dotychczasowej pracy w roli selekcjonera, odparł żartobliwe: "Ukrycie składu przed dziennikarzami".

Później jednak, już na poważnie, przekazał swój apel.

"Wszyscy nas spisują na straty, jesteśmy postrzegani w roli outsidera, ale dla nas najważniejsze jest to, że stworzyliśmy zespół. Że jeden chce walczyć za drugiego. Niech wszelkie waśnie, jakie były w polskim futbolu, pójdą jutro w zapomnienie. Niech wszyscy założą biało-czerwone koszulki. Niech kibice nas wspierają, a my zrobimy wszystko, by godnie reprezentować kraj" - zapewnił.

W innych zaplanowanych na niedzielę meczach Słowenia zagra z Danią, a Serbia z Anglią. Rywale grupowi Polaków - Francuzi i Austriacy zmierzą się w poniedziałek w Duesseldorfie.(PAP)

af/ pp/

2024-06-21, godz. 22:00 Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI Koncern Apple poinformował w piątek, że odkłada wprowadzenie na rynek UE swojego systemu generatywnej sztucznej inteligencji (AI) ze względu na 'niepewność… » więcej 2024-06-21, godz. 22:00 Grecja - Polska 78:73 w towarzyskim meczu koszykarzy Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w Pireusie z Grecją 73:78 (27:19, 14:27, 19:14, 13:18) w pierwszym meczu towarzyskim w trakcie letnich przygotowań… » więcej 2024-06-21, godz. 21:50 ME 2024 - Buksa: w drugiej połowie Austriacy byli bezlitośni 'W drugiej połowie Austriacy byli bezlitośni' - ocenił piłkarz reprezentacji Polski Adam Buksa po przegranej z Austrią 1:3 w mistrzostwach Europy. 'Bardzo… » więcej 2024-06-21, godz. 21:50 W. Brytania/ Farage: wojna jest winą Putina, ale rozszerzenie NATO go sprowokowało Nigel Farage, lider brytyjskiej prawicowo-populistycznej partii Reform UK, powiedział w piątek, że wojna na Ukrainie 'oczywiście' jest winą Władimira Putina… » więcej 2024-06-21, godz. 21:50 ME 2024 - Holandia - Francja 0:0 (do przerwy) Grupa D: Holandia - Francja 0:0 do przerwy. Żółta kartka - Holandia: Jerdy Schouten. Sędzia: Anthony Taylor (Anglia).(PAP) wkp/ mak/ co/ » więcej 2024-06-21, godz. 21:40 ME 2024 - Rangnick: pierwsze 20 minut ułożyło się dla nas idealnie Selekcjoner reprezentacji Austrii Ralf Rangnick nie krył zadowolenia ze swoich piłkarzy, szczególnie za pierwsze 20 minut, w spotkaniu z Polską w Berlinie… » więcej 2024-06-21, godz. 21:40 MKiDN: Otwieramy pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 Otwarcie z udziałem ministry kultury Hanny Wróblewskiej wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie… » więcej 2024-06-21, godz. 21:40 ME w pływanie - dwa srebrne medale Polaków (opis) Srebrne medale w piątkowych konkurencjach pływackich mistrzostw Europy w Belgradzie wywalczyli Ksawery Masiuk na 50 m st. grzbietowym i mieszana sztafeta 4x100… » więcej 2024-06-21, godz. 21:40 WHO: intensywne upały mogą pogłębić kryzys humanitarny w Strefie Gazy Intensywne upały mogą zaostrzyć problemy zdrowotne mieszkańców Strefy Gazy przesiedlonych z powodu wojny - ostrzegł w piątek dr Richard Peeperkorn, przedstawiciel… » więcej 2024-06-21, godz. 21:40 Poland Open - 11 polskich zapaśniczek na podium w Warszawie Reprezentantki Polski Agata Walerzak i Jowita Wrzesień wygrały w Warszawie międzynarodowy turniej zapaśniczy Poland Open. Na podium w 28. edycji tej imprezy… » więcej