2024-06-09, 20:20 Autor: PAP

Puchar Narodów hokeistów na trawie - triumf Nowej Zelandii w Gnieźnie

Hokeiści na trawie Nowej Zelandii wygrali w Gnieźnie Puchar Narodów i awansowali do prestiżowych rozgrywek Pro League. W finale pokonali Francję po karnych zagrywkach 4-3. W regulaminowym czasie był remis 1:1. Polacy zajęli dziewiąte, ostatnie miejsce.

Finał był zaciętym i emocjonującym widowiskiem, ale i stawka była wysoka. Francuzi wyrównali na trzy minuty przed końcem i o zwycięstwie zadecydowały karne zagrywki. I tu nie brakowało dramatycznych sytuacji, ale o jedną bramkę lepsi okazali się Nowozelandczycy, którzy po roku przerwy wrócili do Pro League.

W zawodach wystąpili także polscy hokeiści - w fazie grupowej przegrali z Nową Zelandią 2:4, RPA 1:2, Austrią 1:2 i pokonali Koreę Południową 1:0. Zajęli piąte, ostatnie miejsce w grupie, co przekreśliło ich szansę na udział w finałowej części turnieju.

Zdaniem trenera reprezentacji Dariusza Rachwalskiego, światowa czołówka, przynajmniej ta z drugiej dziesiątki rankingu, nie jest tak daleko.

"Zagraliśmy w Gnieźnie cztery naprawdę dobre spotkania i wszyscy tylko żałujemy, że nie udało nam się zakwalifikować do drugiej części turnieju i powalczyć choćby o miejsca 5-8. W ostatnim meczu grupowym z Austrią remis dawał nam awans, prowadziliśmy po pierwszej połowie 1:0 i graliśmy bardzo dobrze. Zabrakło tylko drugiej bramki, a po przerwie zbyt szybko straciliśmy dwa gole. Mieliśmy 25 minut na strzelenie wyrównującego gola, ale zabrakło nam spokoju i właśnie takiego ogrania turniejowego" - powiedział PAP szkoleniowiec.

Jak dodał jego młodemu zespołowi brakowało doświadczenia, ale też skuteczność nie była mocną stroną Polaków.

"Mieliśmy 14 krótkich rogów i nie zdobyliśmy żadnej bramki. Austriacy dziewięć swoich goli strzelili właśnie ze stałych fragmentów gry. A tym elementem wygrywa albo przegrywa się mecze w dzisiejszym hokeju. W tym turnieju mieliśmy dwa takie spotkanie, gdzie w ostatniej minucie nie wykorzystaliśmy krótkich rogów. Na pewno mam swoje przemyślenia, analizowałem też zawodników indywidualnie. Świetny turniej rozegrał kapitan Jacek Kurowski, także obaj bramkarze Mateusz Popiołkowski i Maciej Pacanowski. Kilku chłopaków osiągnęło swój potencjał, ale też niektórzy zagrali poniżej możliwości. Jeśli chcemy się bić z taki rywalami, to wszyscy muszą wznieść się na wyżyny, a nawet powyżej" - podsumował Rachwalski.

Biało-czerwoni w tym sezonie wystąpią jeszcze w mistrzostwach Europy w odmianie pięcioosobowej, a najważniejszą imprezą będą sierpniowe kwalifikacje do mistrzostw Starego Kontynentu.

Nowa Zelandia - Francja 1:1 (0:0); karne zagrywki 4-3

Końcowa klasyfikacja: 1. Nowa Zelandia, 2. Francja, 3. RPA, 4. Pakistan, 5. Kanada, 6. Korea Płd.,
7. Malezja, 8. Austria, 9. Polska.

(PAP)

autor: Marcin Pawlicki

lic/ pp/

2024-07-24, godz. 04:50 "Rz": Koniec łatwych aresztów Zagrożenie wysoką karą nie będzie mogło być jedynym uzasadnieniem do stosowania aresztu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w procedurach stosowania… » więcej 2024-07-24, godz. 04:40 "DGP": Rząd zamrozi płacę minimalną? Ustawa mu na to pozwoli Rząd utrzyma minimalną pensję na dotychczasowym poziomie, jeśli uzna, że podwyżki z poprzednich lat były nadmierne - wynika z założeń projektu ustawy… » więcej 2024-07-24, godz. 04:30 Włochy/ Lotnisko w Katanii ponownie otwarte po przerwie z powodu aktywności Etny Lotnisko w Katanii na Sycylii zostało ponownie całkowicie otwarte we wtorek wieczorem po wielu godzinach zawieszenia rejsów z powodu aktywności wulkanu Etna… » więcej 2024-07-24, godz. 03:30 "The Guardian" : sześć osób zginęło po zatonięciu statku rybackiego u wybrzeży Falklandów Istnieje obawa, że ?sześć osób zginęło a siedem uznaje się za zaginione po zatonięciu statku rybackiego pływającego pod banderą Świętej Heleny u wybrzeży… » więcej 2024-07-24, godz. 02:50 USA/ Współzałożyciel Netflixa Reed Hastings przekazał 7 milionów dolarów na rzecz kampanii Kamali Harris Współzałożyciel Netflixa, Reed Hastings, przekazał 7 milionów dolarów organizacji Super PAC, która zbiera datki na rzecz kandydatury wiceprezydent Kamali… » więcej 2024-07-24, godz. 02:00 Burkina Faso/ Rządząca krajem junta wojskowa prosi USA o pomoc w zdobyciu broni Stojący na czele tymczasowego rządu Burkina Faso premier Apollinaire Kyelem de Tambela poprosił we wtorek ambasador Stanów Zjednoczonych, Joann Lockard, która… » więcej 2024-07-24, godz. 01:20 USA/ Protesty przeciwko wizycie premiera Benjamina Netanjahu w Waszyngtonie Demonstrujący przeciwko wojnie w Gazie manifestanci podjęli próbę okupacji biurowca na Kapitolu przed planowanym przemówieniem izraelskiego premiera Benjamina… » więcej 2024-07-24, godz. 00:00 Serbia/ W Belgradzie otwarto wystawę "Wygnańcy z wyboru" poświęconą polskiej literaturze We wtorek w budynku Narodowej Biblioteki Serbii w Belgradzie otwarto wystawę 'Wygnańcy z wyboru' poświęconą polskiej literaturze. W wydarzeniu udział wzięli… » więcej 2024-07-23, godz. 23:30 Kenia/ Policja szuka ponad 20 skradzionych 50-kilogramowych beczek z cyjankiem Policja w Kenii od trzech dni szuka ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła… » więcej 2024-07-23, godz. 23:10 Piłkarska LM - wyniki i program 2. rundy eliminacji Jagiellonia Białystok udanie zadebiutowała w eliminacjach piłkarskiej Ligi Mistrzów. W pierwszym meczu 2. rundy pokonała na wyjeździe FK Paneveżys 4:0 (3:0)… » więcej