Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-04, 06:00 Autor: PAP

Naukowcy: inwazyjne gatunki obce są coraz bardziej dramatycznym problemem

Chociaż inwazyjne gatunki obce od dawna uznawano za główne zagrożenie dla przyrody i ludzi, obecnie sytuacja stała się na tyle poważna, że wymaga podjęcia bardzo pilnych działań, które pomogą rozwiązać ten globalny problem - oceniło 88 naukowców z 47 krajów krajów świata we wspólnym raporcie.

Ich publikacja, opublikowana na łamach "Nature, Ecology & Evolution" (https://www.nature.com/articles/s41559-024-02412-w), skupia się na głównych ustaleniach Międzyrządowej Platformy Naukowo-Politycznej ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES). Podkreślono w niej, że obserwowany obecnie wpływ inwazyjnych gatunków obcych na przyrodę jest prawdopodobnie bardzo niedoszacowany. Autorzy zwrócili także uwagę, że kluczowe znaczenie dla przyszłości bioróżnorodności mają interakcje między różnymi czynnikami, które na nią wpływają, więc żadnego z nich nie powinno się rozpatrywać osobno.


"W artykule tym zebrano głosy całego zespołu ekspertów zajmujących się oceną inwazyjnych gatunków obcych, obejmującego wiele różnych dyscyplin naukowych i różnych perspektyw. Wszyscy doszliśmy do tego samego wniosku, jeśli chodzi o konieczność podjęcia pilnych działań w związku z poważnym i rosnącym zagrożeniem ze strony tego typu organizmów" - zaznacza współprzewodnicząca IPBES i główna autorka publikacji prof. Helen Roy z Uniwersytetu w Exeter.


"Nasza ocena zapewnia bazę dowodową i wskazuje opcje umożliwiające podjęcie natychmiastowych i bieżących działań. Jednak, aby to osiągnąć, potrzebne są współpraca i komunikacja nie tylko ponad granicami, ale także wewnątrz krajów" - dodaje.


Naukowcy przewidują, że zagrożenia stwarzane przez inwazyjne gatunki obce będą nadal rosnąć. Każdego roku na świecie do ekosystemów wprowadzanych jest około dwustu kolejnych takich gatunków, głównie w wyniku działalności człowieka. Większość z nich powoduje i będzie powodować negatywne skutki.


Opracowane przez specjalistów modele sugerują jednocześnie, że skutki te najprawdopodobniej są silnie niedoszacowane i w rzeczywistości będą dużo poważniejsze niż uważano do tej pory.


W publikacji podkreślono też, że kluczowa w walce z utratą bioróżnorodności jest świadomość, że wpływają na nią bardzo różne czynniki. A wchodząc ze sobą w interakcje, nasilają swoje niekorzystne działanie.


"Zmiana klimatu jest głównym czynnikiem ułatwiającym osiedlanie się i rozprzestrzenianie inwazyjnych gatunków obcych na wcześniej niegościnne dla nich obszary - piszą eksperci z IPBES. - Np. ocieplenie klimatu umożliwia wodnym i lądowym gatunkom inwazyjnym ekspansję w kierunku biegunów, ku Arktyce i Antarktydzie. Ponadto w niektórych regionach górskich zmiana klimatu, współdziałając z innymi czynnikami powodującymi utratę różnorodności, pozwala obcym dotąd gatunkom zajmować większe wysokości dwukrotnie szybciej niż organizmom rodzimym".


Raport IPBES jest pierwszym tak kompleksowym zbiorem dowodów, z którego wynika, że zagrożenie inwazjami biologicznymi jest poważne, ale da się je złagodzić dzięki współpracy międzydziedzinowej. Pilne opracowanie działań we współpracy pomiędzy wieloma zainteresowanymi stronami, w tym sektorem rządowym, prywatnym, środowiskiem naukowym i ludnością lokalną, będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w walce z obcymi gatunkami.


Specjaliści przypominają, że takie postępowanie naprawdę przynosi rezultaty. Np. w odpowiedzi na wtargnięcie szerszenia azjatyckiego (Vespa velutina) do Wielkiej Brytanii wielu interesariuszy razem wypracowało metodę szybkiego przepływu informacji o zagrożeniu, co doprowadziło do skutecznej kontroli gniazd inwazyjnego owada.


W podsumowaniu artykułu naukowcy zaznaczyli, że ważne jest także zaangażowanie ogółu społeczeństwa poprzez prowadzenie kampanii podnoszących świadomość, edukację i społeczne platformy naukowe. "Przyczyniają się one do ustalenia wspólnych obowiązków w zakresie zarządzania inwazjami biologicznymi. Społeczne inicjatywy naukowe, wspierane narzędziami identyfikacji cyfrowej, są ważne dla szybkiego wykrywania inwazyjnych organizmów. A wczesne ostrzeganie pozwala na szybką reakcję" - piszą. (PAP)


Katarzyna Czechowicz, Nauka w Polsce


kap/ zan/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 13:50 Piłkarska LE - Rużomberok lub Trabzonspor potencjalnym rywalem Wisły w 3. rundzie Zwycięzca dwumeczu pomiędzy słowackim MFK Rużomberok a tureckim Trabzonspor Kulubu może być rywalem Wisły w 3. rundzie eliminacji Ligi Europy. Wcześniej… » więcej 2024-07-22, godz. 13:50 Gruzja/ Premier: wygrana Trumpa przyspieszy zakończenie wojny w Ukrainie Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA przyspieszy zakończenie wojny w Ukrainie - oświadczył w poniedziałek premier Gruzji Irakli Kobachidz… » więcej 2024-07-22, godz. 13:50 NGO apelują o usunięcie z ustawy zapisu wyłączającego odpowiedzialność za niewłaściwe użycie broni Organizacje społeczne apelują do Senatu o przyjęcie poprawki do ustawy wspierającej działanie służb na granicy, która usunie przepis wyłączający odpowiedzialność… » więcej 2024-07-22, godz. 13:50 Estonia/ Parlament poparł kandydaturę Kristena Michala na urząd premiera Parlament Estonii poparł w poniedziałek kandydaturę ministra klimatu Kristena Michala na urząd premiera - poinformowała agencja Reutera. Michal zastąpi na… » więcej 2024-07-22, godz. 13:40 Bazylea i Genewa powalczą o prawo do zorganizowania przyszłorocznej Eurowizji Pod koniec sierpnia ogłoszona zostanie decyzja o tym, które ze szwajcarskich miast gościć będzie przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizja. W rywalizacji… » więcej 2024-07-22, godz. 13:40 Niemcy/ Rzeczniczka: Scholz uważa Harris za "doświadczoną i kompetentną" Kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa wiceprezydent USA Kamalę Harris za 'doświadczoną, kompetentną polityk' - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka rządu… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 Rzecznik MSZ o informacji w sprawie śmierci A. Dancyga: wszystko wskazuje na to, że jest prawdziwa Rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował w poniedziałek, że resort dyplomacji został powiadomiony o śmierci więzionego przez Hamas historyka Aleksa Dancyga… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 Ministerstwo Zdrowia przedłuża pilotaż w centrach zdrowia psychicznego Pilotaż w centrach zdrowia psychicznego będzie wydłużony do 30 czerwca 2025 r. - zakłada opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia ministra zd… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 UE/ Trzech Polaków ma stanąć na czele komisji PE - Budka, Jarubas i Rzońca Trzech Polaków ma zostać wybranych w tym tygodniu na przewodniczących komisji Parlamentu Europejskiej. Borys Budka (PO) ma stanąć na czele komisji przemysłu… » więcej 2024-07-22, godz. 13:20 Warmińsko-mazurska policja: statystyki dotyczące utonięć są zatrważające W ostatnich dniach na Warmii i Mazurach utonęły 4 osoby, jedna nieprzytomna podjęta z wody przebywa w szpitalu. Zatrzymano też pijanych sterników i ratownika… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »