Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-25, 12:20 Autor: PAP

Finlandia/ Wojskowi: fińska doktryna zakłada wciągnięcie wroga w głąb kraju, a nie fortyfikowanie granicy

Finlandia, inaczej niż kraje bałtyckie i Polska, nie planuje budowy umocnień wojskowych wzdłuż granicy - podała tamtejsza prasa tłumacząc, że celem obrony, w przypadku ataku Rosjan, nie jest zatrzymanie ich od razu, ale prowadzenie działań obronnych w głębi kraju.

Fiński nadawca Yle przedstawił różnice w planowaniu obronnym w krajach na wschodniej flance. Pisze o Linii Bałtyckiej, tj, fortyfikowaniu granicy wschodniej przez Litwę, Łotwę i Estonię, z których ta ostatnia chce wznieść ok. 600 bunkrów, a także m.in. zapory przeciwpancerne. Zwrócono też uwagę na Linię Tuska, czyli plan umocnienia militarnego przede wszystkim polskiej wschodniej granicy z Białorusią.


Nie ma takiej fortyfikacji obronnej, której nie dałoby się we współczesnej sztuce wojennej pokonać przy użyciu odpowiedniej siły artyleryjskiej i systemów powietrze-ziemia – skomentował kierujący tzw. szkołą walk lądowych w fińskich siłach zbrojnych płk. Janne Mäkitalo.


"Fińskie myślenie zakłada wciągnięcie wroga w głąb kraju, ogarnięcie go, by potem zadać mu nokautujący cios" – tłumaczy z kolei ekspert polityki wojskowej płk. Juhani Pihjajamaa


W praktyce oznacza to stworzenie pewnej "głębokości obrony", czyli na wschodzie musi znajdować się teren, na którym toczą się walki – podkreślono w reportażu Yle.


Władze Lappeenranta, oddalonym 20 km od granicy, ufają centralnej doktrynie obronnej. Zaktualizowane zostały tam plany ewakuacyjne, zainwestowano w agregaty i systemy zasilania awaryjnego, które rozlokowane w różnych częściach miasta – ujawnił szef wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w mieście Ari-Pekka Meuronen.


Eksperci podkreślają również, że fińska lądowa granica z Rosją różni się od estońskiej, nie tylko ze względu na uwarunkowania w terenie, ale też jest od niej wielokrotnie dłuższa. Liczy ponad 1300 km, a projekt jej ufortyfikowania wymagałby poniesienia ogromnych nakładów. Stałe umocnienia wzniesione w czasie pokoju wymagają też ciągłej konserwacji.


Bardziej entuzjastycznie do wznoszenia nowych umocnień na wschodniej granicy podchodzi część polityków. "Fortyfikacja wzmacnia bezpieczeństwo, podnosi próg ataku i jest warta rozważenia, a przy tym nie prowokuje nikogo" – pisał w artykule dla tygodnika „Kuvalehti” ambasador Finlandii w Waszyngtonie Mikko Hautala, wcześniej także szef fińskiej placówki w Moskwie.


Yle przypomniało, że fińskie siły zbrojne od lat systematycznie wznoszą jednak różnego rodzaju umocnienia w różnych częściach kraju w kluczowych dla obrony obszarach, takich jak magazyny czy garnizony wojskowe. Praktykowane jest zawieranie umów z właścicielami gruntów, zgodnie z którymi w zamian za pieniężną rekompensatę, wojsko może stawiać na prywatnych działkach np. bunkry i inne umocnienia czy prowadzić manewry.


Poza tym w terenie przygranicznym pozostały dawne fortyfikacje tzw. Linii Salpa (m.in. bloki kamienne, przeciwczołgowe "zęby smoka", bunkry, ziemianki, czy innego rodzaju zbrojenia), wzniesionej w czasie II wojny światowej, po przegranej z Sowietami wojnie zimowej. Umocnienia w razie zagrożenia kolejną ofensywą postawiono od Laponii po Zatokę Fińską, ale główne zapory wzniesiono na południu w regionie pojezierza Saimaa. Wiele z elementów tego łańcucha jest wciąż dobrze zachowanych – przyznał badacz z Muzeum Linii Salpa Armi Oinonen.


W czasie wojny zimowej 1939-1940 Armia Czerwona przeforsowała w płd-wsch. Finlandii tzw. Linię Mannerheima, tj. zespół umocnień na odcinku ok. 130 km, budowaną na przełomie lat 20. i 30. XX w. W wyniku ataku ZSRR Finlandia utraciła ok. 10 proc. swojego terytorium, w tym część Karelii.


Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)


pmo/ zm/


Kraj i świat

2024-06-17, godz. 09:20 Indie/ Do 13 osób wzrosła liczba ofiar zderzenia pociągu pasażerskiego z towarowym (aktl.) Do 13 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy kolejowej, do której doszło w poniedziałek w indyjskim stanie Bengal Zachodni - poinformowała lokalna… » więcej 2024-06-17, godz. 09:20 Ranking WTA - Świątek nadal wyraźnie na czele, bez zmian w czołowej "10" Iga Świątek nadal wyraźnie prowadzi w światowym rankingu tenisistek. Jej przewaga nad drugą w zestawieniu Amerykanką Coco Gauff wynosi 3707 punktów. W czołowej… » więcej 2024-06-17, godz. 09:20 Ranking WTA - Świątek rozpoczęła 108. tydzień w roli liderki (dokumentacja) Iga Świątek rozpoczęła 108. tydzień jako liderka światowego rankingu i zajmuje dziewiąte miejsce w klasyfikacji tenisistek najdłużej otwierających zestawienie… » więcej 2024-06-17, godz. 09:10 List otwarty organizacji pracodawców do samorządów ze Związku Miast Polskich w sprawie Rozszerzonej Odpowiedzialności… Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, Polska Federacja Producentów… » więcej 2024-06-17, godz. 09:10 Raport: największe spadki ofert prac w zawodach z wykształceniem ścisłym lub inżynieryjnym W maju największe spadki ofert prac dotyczyły zawodów z wykształceniem ścisłym lub inżynieryjnym - wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy. Dodano, że… » więcej 2024-06-17, godz. 09:10 Metz we współpracy z HSI wprowadza zaawansowany interaktywny płaski panel na polski rynek (MediaRoom) SHENZHEN, China, 17 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ -- Firma HSI sp. z o. o. z dumą ogłasza podpisanie umowy dystrybucyjnej z koncernem SKYWORTH i wprowadzenie… » więcej 2024-06-17, godz. 09:10 Francja/ W wyścigu do nowego parlamentu rozpoczęła się krótka kampania wyborcza We Francji rozpoczęła się w poniedziałek oficjalna kampania wyborcza przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi 30 czerwca. W niedzielę, gdy minął… » więcej 2024-06-17, godz. 09:00 Niemcy/ Prasa: nie tylko Zachód potępia agresję Rosji na Ukrainę Sobotnio-niedzielna konferencja w Szwajcarii była demonstracją solidarności z Ukrainą i dowodem na to, że nie tylko Zachód potępia politykę Rosji. Warunkiem… » więcej 2024-06-17, godz. 08:50 Newsweek: Polska bez broni Nasza zbrojeniówka rocznie produkuje tyle pocisków, ile Rosja wystrzeliwuje w Ukrainie w trzy dni. Nadrobienie zaległości zajmie dekadę - czytamy w tygodniku… » więcej 2024-06-17, godz. 08:50 Wielkopolskie/ Wywrócona ciężarówka w pow. kolskim zablokowała A2 w kierunku Poznania Przewrócona ciężarówka zablokowała w poniedziałek rano jezdnię autostrady A2 w kierunku Poznania. Do kolizji doszło w okolicach Kościelca (pow. kolski… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »