Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:50 Autor: PAP

Dolnośląskie/ Piotr Fitowski (TD) chce stworzenia funduszu unijnego na ochronę zabytków

Kandydat w wyborach do PE Piotr Fitowski (Trzecia Droga) zadeklarował, że chce dążyć do powstania funduszu unijnego na wsparcie dziedzictwa kulturowego. Jego zdaniem, obecnie wiele cennych zabytków nie jest remontowanych przez brak pieniędzy w lokalnych samorządach.

Piątkowa konferencja prasowa Fitowskiego została zorganizowana przy zamku Książ w Wałbrzychu. Kandydat Trzeciej Drogi podkreślił, że południowo-zachodnia część Polski słynie z fantastycznych zabytków. Ocenił jednocześnie, że trudno jest pozyskiwać środki finansowe na ich utrzymanie czy odnawianie.


"Obecnie brak jest jednego funduszu w UE dedykowanego konkretnie na wsparcie zadań związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. To trzeba zmienić i lepiej skoordynować. Będę podejmował inicjatywy, aby taki fundusz powstał i działał efektywnie" - zadeklarował Fitowski.


Kandydat zwrócił też uwagę na fakt, że wiele wartościowych zabytków jest niedocenianych - ze względu na swoje peryferyjne położenie. Ocenił, że podczas dystrybucji pieniędzy z Unii Europejskiej powinno zwracać się uwagę, aby trafiały one w szczególności do małych miejscowości.(PAP)


autor: Michał Torz


mt/ mrr/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 14:30 UE/ Andrzej Halicki wiceprzewodniczącym frakcji EPL Szef polskiej delegacji PO/PSL w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki został w środę wybrany na jednego z wiceprzewodniczących frakcji Europejskiej Partii… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ExaGrid zdobywa tytuł „Dostawcy roku w segmencie sprzętu do tworzenia kopii zapasowych dla przedsiębiorstw” i inne… Podczas gali „The Storries XXI” w Londynie firma ExaGrid została doceniona w kategoriach dotyczących produktu, partnerstwa i zespołu. » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ZUS zakończył wysyłkę listów dot. waloryzacji i trzynastych emerytur Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W kopercie znajdują się dwie informacje: na temat marcowej… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłość Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys. dzieci i… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 Gorzów Wlkp./ W radzie miasta koalicja klubów KO i Gorzów Plus W Radzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego zawiązała się koalicja klubu radnych Koalicji Obywatelskiej i prezydenckiego klubu Gorzów Plus. Łącznie ma ona 19… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 Błaszczak: proponujemy pakt "Bezpieczna Granica"; rząd nie panuje nad sytuacją (opis) PiS proponuje pakt 'Bezpieczna Granica', który zakłada m.in. zwiększenie liczby strażników granicznych i wprowadzenie wyrywkowych kontroli na granicy z Niemcami… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 Uczelnia i trzy firmy otrzymają 217 mln zł na cztery projekty dot. rozwiązań chmurowych Łącznie aż 217 mln zł otrzymają Politechnika Gdańska oraz trzy firmy, planujące realizację czterech projektów dotyczących infrastruktury i technologii… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ME 2024 - Rabiot o Mbappe: złamamy nos to nie koniec świata Napastnik piłkarskiej reprezentacji Francji Kylian Mbappe czuje się „nieco lepiej” - powiedział w środę na konferencji prasowej jego kolega z drużyny… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 Prezydent powołał 60 sędziów; wśród nich b. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak Prezydent Andrzej Duda powołał w środę na sędziów Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych 60 osób - podała Kancelaria Prezydenta… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 Paryż - Brazylia, Japonia i Kenia grupowymi rywalami polskich siatkarek (opis, korekta) Reprezentacje Brazylii, Japonii i Kenii będą grupowymi rywalami polskich siatkarek w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Losowanie grup odbyło się w Bangkoku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »