Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:30 Autor: PAP

Wiceminister Niemczycki: UE musi ograniczyć biurokrację i odciążyć europejskie firmy

Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki uważa, że UE musi ograniczyć biurokrację, uprościć przepisy dotyczące gospodarki i odciążyć europejskie firmy. Jak powiedział PAP w Brukseli, trzeba przyspieszyć procedury, ponieważ świat zaczął gnać z taką prędkością, jakiej wcześniej nie doświadczyliśmy.

W Brukseli w piątek odbywa się spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za konkurencyjność. Jednym z tematów rozmów jest przyszłość unijnej polityki przemysłowej oraz rynku wewnętrznego. Unijna "27" ma zatwierdzić konkluzje na te dwa tematy.


W wypowiedzi dla PAP przed spotkaniem Niemczycki wyraził nadzieję, że spotkanie zakończy się kompromisem i dokumenty zostaną przyjęte. "Z perspektywy Polski cieszę się, że zostały uwzględnione nasze interesy. W konkluzjach bardzo mocno wybrzmiewa potrzeba pogłębienia rynku wewnętrznego usług, ale też waga usług dla rozwoju polityki przemysłowej" - powiedział.


Jak dodał, cieszy go, że zapisy dotyczące pomocy publicznej są zniuansowane. "Myślę, że te konkluzje są takim drogowskazem dla nas na polską prezydencję (w Radzie UE w pierwszym półroczu 2025 r. - PAP). Niewątpliwie konkurencyjność i polityka przemysłowa będzie jednym z jej ważnych tematów" - powiedział.


Niemczycki był też pytany o dokument Niemiec i Francji skierowany do Komisji Europejskiej, którego fragmenty w czwartek opublikował Reuters. Paryż i Berlin chcą, aby przyszła KE skupiła się na ograniczeniu biurokracji i odblokowaniu miliardów euro z prywatnych i publicznych funduszy na inwestycje.


Wiceminister zgodził się, że wyzwaniem dla nowej Komisji będzie ograniczenie biurokracji, tak by europejskie środki łatwiej było kierować do poszczególnych branż europejskich przedsiębiorców.


"Zgadzamy się wszyscy w Europie, i ten sygnał płynie wyraźnie od przemysłu i przedsiębiorców, że trzeba uprościć procedury. W kończącym się mandacie Komisji było bardzo dużo aktów legislacyjnych, które nie zawsze ze sobą dobrze współgrały. To jest dość duże obciążenie dla dużych firm, a dla małych i średnich - często ogromne" - mówił.


Jak zaznaczył, "teraz nadchodzi ten czas, kiedy trzeba pomyśleć o właściwej implementacji przepisów, a nie o tworzeniu nowych, ale też być może o pewnych uproszczeniach w przepisach". "Jeśli mówimy o biurokracji związanej z finansowaniem, spójrzmy na takie programy jak amerykański IRA (Inflation Reduction Act - PAP), gdzie wypełnia się krótki formularz i pieniądze dostaje się bardzo szybko. W Europie to trwa. Musimy przyspieszyć procedury, ponieważ świat zaczął gnać z taką prędkością, jakiej wcześniej nie doświadczyliśmy" - ocenił Niemczycki.


Pytany, o kwietniowy raport byłego premiera Włoch Enrico Letty na temat stworzenia w UE konkurencyjnej strategii przemysłowej, polski wiceminister powiedział, że wszelkie aspekty nowych zasad finansowania w Unii muszą uwzględniać balans geograficzny.


"Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której nowe inwestycje w najbardziej innowacyjne technologie trafiają tylko do kilku państw europejskich. Tak jest dzisiaj np. z wykorzystaniem funduszy z programu Horyzont (na rzecz badań i innowacji - PAP). Uważamy też, że z perspektywy bezpieczeństwa to nie byłoby dobre rozwiązanie. Chcielibyśmy, aby inwestycje trafiały do wszystkich państw europejskich" - wyjaśnił.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ akl/ amac/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 14:50 ME 2024 - Walukiewicz: to będzie finał dla nas i dla Austriaków Obrońca reprezentacji Polski Sebastian Walukiewicz zdaje sobie sprawę, jaką rangę ma piątkowy mecz w Berlinie z Austrią w piłkarskich mistrzostwach Europy… » więcej 2024-06-19, godz. 14:50 MRiRW: polsko-tunezyjskie rozmowy o współpracy w zakresie handlu żywnością Rozwój współpracy w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi i wymiany doświadczeń w sferze badań i innowacji w rolnictwie - były tematami rozmów wiceministra… » więcej 2024-06-19, godz. 14:50 Ekstraklasa siatkarzy – Niemiec Brehme w Jastrzębskim Węglu Reprezentant Niemiec Anton Brehme został siatkarzem mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla. 25-letni środkowy bloku przeniósł się do śląskiego klubu z włoskiej… » więcej 2024-06-19, godz. 14:50 Prokurator chce 8 lat więzienia dla oskarżonej ws. wypadku, w którym zginęło jej dziecko (aktl.) 8 lat więzienia i dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów chce prokuratura dla kobiety oskarżonej o spowodowanie - będąc pod wpływem alkoholu - wypadku… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Ukraina/ Zełenski: rozmawiałem z Hołownią m.in. o sytuacji na froncie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że spotkał się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i rozmawiał z nim m.in. o sytuacji na… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (19-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-19 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Prezydent: SOP jest formacją profesjonalną (krótka) Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa podkreślił, że SOP jest formacją profesjonalną. To jest wielka, wzruszająca tradycja… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Błaszczak o spocie PiS: my pokazujemy stan faktyczny i bijemy na alarm My pokazujemy stan faktyczny i bijemy na alarm; jeżeli nie podejmiemy działań, Polska będzie miała taki problem, jak mają państwa zachodu Europy - powiedział… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Ekstraklasa piłkarska – trener Lechii: w transferach znowu chcemy być cierpliwi Trener piłkarzy Lechii Szymon Grabowski zapewnia, że gdański beniaminek ekstraklasy nie będzie na siłę szukał wzmocnień przed startem nowych rozgrywek… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Hennig-Kloska: będę rozmawiać z MF o pieniądzach na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów Będę rozmawiać z Ministrem Finansów o funduszach na przyszły rok na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów - przekazała w środę minister klimatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »