Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:00 Autor: PAP

Kucharska-Dziedzic (Lewica): możliwe wnioski o TS dla Kaczyńskiego i Morawieckiego (wideo)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i b. premier Mateusz Morawiecki powinni odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji - oceniła w Studiu PAP Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) z komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Takie wnioski powinny pojawić się wraz z końcowym raportem komisji - dodała.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych na dwóch posiedzeniach przesłuchiwała byłego premiera Morawieckiego (PiS), który był przesłuchiwany w związku z wydanymi przez niego dwiema decyzjami z 16 kwietnia 2020 r. Pierwsza wydana przez Morawieckiego decyzja polecała Poczcie Polskiej podjęcie i realizację "niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, z powodu panującej wówczas pandemii". Druga decyzja zobowiązywała PWPW do podjęcia działań przygotowujących wybory, czyli wydrukowania pakietów wyborczych.


W piątek komisja przesłuchuje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem szefa komisji Dariusza Jońskiego (KO), choć Kaczyński nie był wówczas w rządzie, to podejmował decyzje ws. wyborów korespondencyjnych w 2020 r. Przesłuchaniem Kaczyńskiego komisja ma zakończyć przesłuchiwanie świadków, ale - jak powiedział Joński - w razie potrzeby jest gotowa wezwać kolejnych świadków. Raport końcowy komisja planuje przedstawić do końca maja.


"My nie będziemy mieli państwa w pełni praworządnego, uczciwego, jeżeli za łajdactwa, kłamstwa, oszustwa, +lekkie+ traktowanie publicznych pieniędzy nikt nie poniesie konsekwencji" - mówiła w piątek w Studio PAP Kucharska-Dziedzic. W jej ocenie może być trudne udowodnienie kluczowym politykom przekroczenia uprawnień, bo "panowie zrobili absolutnie wszystko, żeby nie pozostawiać żadnych materialnych dowodów swojej działalności" - podkreśliła posłanka.


Według niej wiele decyzji dotyczących organizacji wyborów korespondencyjnych odbywało się poza oficjalnym protokołem. "Na większość tych decyzji nie ma żadnych materialnych dowodów. Nie ma umów, nie ma podpisów, nie ma decyzji, nie ma maili, nie ma dokumentacji ze spotkań. To wszystko odbywało się na tzw. +gębę+" - zauważyła Kucharska-Dziedzic.


Dopytywana, o spotkania polityków w sprawie organizacji wyborów drogą korespondencyjną, posłanka mówiła, że teraz okazuje się, że nie były to spotkania oficjalne. "Jak się odbywały spotkania w ministerstwach, to się okazywało, że nie były oficjalne. Że ten co zapraszał to właściwie nie zapraszał. (...) Nikt nic nie wie, nikt nic nie pamięta, wszyscy mają sklerozę" - zauważyła.


Fragment rozmowy do pobrania: https://wideo.pap.pl/videos/73334/


Kucharska-Dziedzic nie wykluczyła złożenia przez komisję wniosków o postawienie przed Trybunałem Stanu czołowych polityków PiS. "Przygotowujemy wnioski nie tylko te, które będą tworzyły raport. Każdy z nas nie wyobraża sobie, że jedyne czym zakończy się praca tej komisji, to będzie pewien blamaż polityczny polityków PiS" - mówiła posłanka.


Jak dodała Kucharska-Dziedzic, wraz z końcowym raportem pojawią się wnioski do prokuratury. "Na etapie tworzenia raportu muszą być wytworzone wnioski do prokuratury" - podkreśliła. Jak zauważyła, politycy także podlegają odpowiedzialności karnej. "Każdy polityk pełniący funkcję rządową jest też urzędnikiem, który służy państwu, więc jeżeli nie dopełnił obowiązków bądź przekracza swoje uprawnienia, to powinien ponieść konsekwencje" - oceniła.


Dopytywana o możliwość postawienia przed Trybunałem Stanu kluczowych polityków PiS, mówiła, że w porozumieniu z innymi komisjami śledczymi, takie wnioski z pewnością się pojawią. "Myślę, że przedstawiając końcowy raport przedstawimy takie wnioski; myślę, że przed Trybunałem Stanu powinni stanąć kluczowi politycy, którzy podejmowali kluczowe decyzje i za wszystkim stali. Prezes partii (Jarosław Kaczyński), także premier (Mateusz Morawiecki) powinni odpowiedzieć za łamanie konstytucji i przekraczanie swoich kompetencji jako osoby, które w imieniu RP sprawowały władzę" - oświadczyła Anita Kucharska-Dziedzic.


Fragment rozmowy do pobrania: https://wideo.pap.pl/videos/73333/


Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych. (PAP)


autor: Jarema Jamrożek


Cała rozmowa na: https://www.pap.pl/aktualnosci/anita-kucharska-dziedzic-ws-wyborow-kopertowych-przed-ts-powinni-stanac-kaczynski-i oraz na https://wideo.pap.pl/videos/73331/


jam/ par/ amac/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 07:50 Lubelskie/ Zablokowana dk 17 w miejscowości Zakręcie Zablokowana jest droga krajowa nr 17 w miejscowości Zakręcie (Lubelskie), gdzie w czwartek rano autokar wjechał do rowu i przewrócił się na bok - poinformował… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 USA Dwie osoby nie żyją, ok. 8 tys. musiało porzucić domy przez pożary lasów w Nowym Meksyku Co najmniej dwie ofiary śmiertelne, ewakuacja ok. 8000 ludzi i ok. 1400 zniszczonych budynków to bilans pożarów lasów w stanie Nowy Meksyk na południu USA… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Święto Muzyki w Olsztynie; zabrzmi nieoficjalny hymn "Olsztyn kocham" Mimo że pomysł zrodził się we Francji, to z dużym powodzeniem Święto Muzyki już trzeci rok będzie odbywać w Olsztynie. W czwartek podczas 'Fete de la… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 "DGP": 15 tysięcy nieobsadzonych etatów W polskiej policji jest ponad 15 tys. wakatów, najgorsza sytuacja jest w dużych miastach, szczególnie w Warszawie - pisze w czwartek 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Śląskie/ PSP: wiatr zerwał z budynków 15 dachów, a prawie 150 uszkodził Ponad 1100 zdarzeń odnotowali strażacy w woj. śląskim po nawałnicach, które w minionych godzinach przeszły nad regionem. Porywisty wiatr zerwał z budynków… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Muzeum Warszawy: artystyczna opowieść o wsi w miejskim muzeum Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec “Bat zamiast słońca” w Muzeum… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 PSP: w środę 2440 interwencji w związku z pogodą W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym przynoszącym intensywne opady deszczu i silny wiatr, w całym kraju w środę odnotowano 2440 interwencji straży… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Raport: polski podatnik ma czterokrotnie mniej czasu na raportowanie CIT niż brytyjski W Polsce termin na złożenie zeznania CIT-8 wynosi trzy miesiące po zakończeniu roku, za który się raportuje. W Wielkiej Brytanii jest to 12 miesięcy - wynika… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Paryż - mer Hidalgo podała datę kąpieli w Sekwanie Mer Paryża, Anne Hidalgo, ogłosiła, że zanurzy się w Sekwanie 15 lipca, około dziesięć dni przed igrzyskami olimpijskimi, po przełożeniu tego wydarzenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »