Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:00 Autor: PAP

UE/ Zatwierdzono przepisy, które mają sprawić, że duże firmy wezmą większą odpowiedzialność za łańcuchy dostaw

Ministrowie krajów członkowskich UE w piątek ostatecznie zatwierdzili dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDD). Nowe przepisy utrudnią dużym firmom przerzucanie na dostawców odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i szkodzenie środowisku.

Dyrektywa CSDD (corporate sustainability due diligence) nałoży na największe spółki odpowiedzialność za ich łańcuchy dostaw. Będą zobowiązane nie tylko do raportowania o niekorzystnym wpływie ich działalności na prawa człowieka i ochronę środowiska, ale także do zapobiegania im lub ich naprawiania. Zasady dotyczą działalności samych firm, ale też ich spółek zależnych oraz partnerów biznesowych w całym łańcuchu dostaw.


Nowe przepisy będą dotyczyć firm, które zatrudniają ponad 1000 pracowników i których obroty przekraczają 450 mln euro rocznie. Dodatkowo ich działalność musi obejmować wiele szczebli łańcuchów dostaw: od produkcji towarów po ich dystrybucję, transport i magazynowanie. Przedsiębiorstwa te będą musiały wdrożyć system umożliwiający monitorowanie szkód w zakresie praw człowieka i środowiska, a także zapobieganie im lub ich naprawę.


Dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE. Następnie kraje unijne będą miały dwa lata na jej implementację do swojego prawa.


Przepisy będą obejmować przedsiębiorstwa stopniowo, zaczynając od największych. Po trzech latach od wejścia prawa w życie objęte nim zostaną firmy zatrudniające co najmniej pięć tysięcy pracowników i z rocznymi obrotami powyżej 1,5 mld euro. Po kolejnych dwóch latach obejmie wszystkie przewidziane w dyrektywie przedsiębiorstwa.


CSDD nie obejmie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) - te będą podlegać dyrektywie o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), zatwierdzonej w 2022 r. Od 2027 r. MŚP notowane na giełdzie, które mają przychody netto powyżej 8 mln euro, a których średnia roczna liczba pracowników przekracza 50 osób, będą musiały składać roczne raporty o wpływie ich działalności na środowisko.


Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)


mce/ akl/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 08:50 Paryż - sprinter Knighton nie został zawieszony za pozytywny wynik testu Sprinter, medalista mistrzostw świata, Erriyon Knighton nie zostanie zawieszony za pozytywny wynik testu na obecność zakazanej substancji -poinformowała Amerykańska… » więcej 2024-06-20, godz. 08:50 Warmińsko-mazurskie/ Wystawa o I wojnie światowej w muzeum w Ełku Wystawa 'Wielka Wojna na Mazurach', przygotowana z okazji 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej, będzie prezentowana od czwartku w Muzeum Historycznym w Ełku… » więcej 2024-06-20, godz. 08:40 RAEDIAN prezentuje inteligentne stacje ładowania nowej generacji podczas Intersolar EXPO.2024 (MediaRoom) MONACHIUM, 20 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ -- RAEDIAN to firma o globalnym zasięgu, posiadająca ponad 10-letnie doświadczenie w obszarze badań i rozwoju oraz… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Paweł Kowal: polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie wkrótce będzie gotowa Prace nad umową w dziedzinie bezpieczeństwa między Polską a Ukrainą przyspieszają, porozumienie to niedługo będzie gotowe - powiedział PAP w Kijowie Paweł… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Indie/ Co najmniej 31 osób zmarło po wypiciu skażonego alkoholu Co najmniej 31 osób zmarło, a ponad 60 przebywa w szpitalach po wypiciu skażonego alkoholu w stanie Tamilnadu w południowych Indiach - poinformował w czwartek… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Prezes ZNP: nie wiemy, dlaczego minister Nowacka tak długo zwlekała ze spotkaniem z nami Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że na spotkaniu z minister edukacji związek poruszy przede wszystkim temat warunków pracy i płac nauczycieli… » więcej 2024-06-20, godz. 08:20 Leszczyna: w lipcu będziemy kwalifikować szpitale do Krajowej Sieci Onkologicznej Już w lipcu będziemy kwalifikować szpitale do Krajowej Sieci Onkologicznej - zapowiedziała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Dodała, że w ramach… » więcej 2024-06-20, godz. 08:20 Opolskie/ Koniec utrudnień na dk 45 w Straduni (aktl.) Służby drogowe przywróciły normalny ruch na drodze krajowej nr 45 w Straduni, gdzie samochód osobowy uderzył w słup energetyczny - poinformował dyżurny… » więcej 2024-06-20, godz. 08:20 Podkarpackie/ 73 interwencje strażaków w związku z burzami 73 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy do usuwania skutków burz, które przeszły w środę wieczorem i w czwartek w nocy nad regionem. Usuwali głównie… » więcej 2024-06-20, godz. 08:10 Lubelskie/ PSP: 2 pożary od wyładowań atmosferycznych, 109 połamanych drzew po burzach Ponad 120 razy interweniowali strażacy po burzach, które w minionych godzinach przeszły nad województwem lubelskim. Odnotowali dwa pożary od wyładowań atmosferycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »