Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 11:50 Autor: PAP

Wrocław/ Cztery spektakle na XX-lecie działalności Teatru ZAR

Cztery spektakle - „Materiały do Pokojówek”, „Medee. O przekraczaniu”, „Szeol" oraz „Nikt (nie) spotyka Nikogo” – zostaną pokazane od piątku do niedzieli w ramach finału obchodów XX-lecia pracy artystycznej działającego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu Teatru ZAR.

Teatr ZAR to międzynarodowa grupa artystów, stażystów wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Teatr powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów.


Obchody jubileuszu XX-lecia działalności artystycznej Teatru ZAR rozpoczęły się w październiku 2023 r. koncertem „Anamnesis”. Wieńczy je rozpoczynający się w piątek pokaz czterech spektakli.


Widzowie obejrzą dwa spektakle duetu Moniki Wachowicz i Jarosława Freta. To „Szeol” - przedstawienie manifestujące sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego, oraz „Materiały do Pokojówek” – spektakl o prawie kobiet do samostanowienia. Prezentowane będzie również przedstawienie „Nikt (nie) spotyka Nikogo” Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerci dotykające tematu wyobcowania oraz spektakl Teatru ZAR „Medee. O przekraczaniu” mówiący w uniwersalny sposób o migracji.


Organizatorzy obchodów jubileuszu XX-lecia Teatru ZAR zapowiedzieli, że pokazom teatralnym będą towarzyszyć prezentacje instalacji scenograficznych – instrumentariów generujących dźwięk – stworzonych do spektakli „Materiały do Pokojówek”, „Medee. O przekraczaniu” oraz „Nikt (nie) spotyka Nikogo”.


Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu przy okazji jubileuszu Teatru ZAR przygotowuje spotkanie przedstawicieli europejskich instytutów badawczych, teatrów i ośrodków sztuk performatywnych, którego celem jest powstanie europejskiej sieci LEPAC – Legacy of Performing Arts Centres. Idea tego przedsięwzięcia zrodziła się w 2023 r. dzięki współpracy Centrum Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Pina Bausch Zentrum i Marina Abramovic Institute, które na zaproszenie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego rozpoczęły budowę sieci dedykowanej rezydencjom młodych artystów.


„Ideą sieci jest łączenie doświadczeń i wzmacnianie współpracy pomiędzy zespołami i miejscami, które przyczyniły się do radykalnej zmiany paradygmatu w kulturze XX wieku, określanej m.in. jako zwrot performatywny, i nadal dbają o uczestnictwo w obecnym dyskursie na tym polu” – podali przedstawiciele Instytutu Grotowskiego w materiałach prasowych.(PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ miś/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 06:10 Opolskie/ Utrudnienia na A4 między Brzegiem a Opolem Zachód Po wypadku z udziałem ciężarówki i busa zablokowana na autostradzie A4 między węzłami Brzeg i Opole Zachód zablokowana jest jezdnia w kierunku Katowic… » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Liga NHL - wynik Wynik piątkowego meczu finału hokejowej ligi NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers 5:1(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-3) (PAP) pp/ » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Prognoza pogody na 22 i 23 czerwca Jak informuje IMGW, Europa zachodnia jest pod wpływem wyżu znad Atlantyku, zaś w pozostałej części kontynentu dominują niże znad Islandii, Bałtyku, Włoch… » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Hiszpania/ Raport: woda wokół Balearów ociepla się i podnosi do rekordowego poziomu W ciągu ostatnich czterech dekad woda wokół hiszpańskiego archipelagu Balearów ociepliła się o 1,6 stopni Celsjusza - podał w opublikowanym w piątek raporcie… » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Zmiany klimatyczne utrudnią codzienny dostęp do wody Do roku 2050 na całym świecie czas, jaki - głównie kobiety - spędzają na zdobywaniu wody niezbędnej im i ich rodzinom, może się wydłużyć o około 30… » więcej 2024-06-22, godz. 05:50 ME 2024 - w sobotę debiut Marciniaka, który poprowadzi mecz Rumunia - Belgia Czechy - Gruzja oraz Turcja - Portugalia w grupie F i Rumunia - Belgia w grupie E - to sobotnie mecze piłkarskich mistrzostw Europy. W tym ostatnim spotkaniu… » więcej 2024-06-22, godz. 05:20 Szwajcaria/ Powodzie w południowej części kraju; ewakuowano co najmniej 230 osób Ulewne deszcze doprowadziły w piątek do powodzi w południowej części Szwajcarii, zmuszając władze w kantonach Valais i Gryzonia do ewakuacji co najmniej… » więcej 2024-06-22, godz. 05:10 Brazylia/ Prezydent Lula krytykowany po ujawnieniu, że zaszczepił się przeciw dendze w prywatnej klinice Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva stał się celem krytyki mediów i przeciwników politycznych po wyjściu na światło dzienne informacji, że zaszczepił… » więcej 2024-06-22, godz. 04:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej… W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem… » więcej 2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »