Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-23, 11:20 Autor: PAP

Wrocław/ Resort kultury przekazał Muzeum Narodowemu zaginioną po wojnie XVII-wieczną rzeźbę (opis)

Zaginiona po II wojnie światowej XVII-wieczna alabastrowa rzeźba powróciła po latach do Wrocławia. W czwartek zabytek został przekazany przez resort kultury w depozyt Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.

Figura przedstawiająca personifikację Wiary pochodzi z kościoła pw. Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Zaginęła po II wojnie światowej. Rzeźba była zarejestrowana w bazie strat wojennych prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2023 r. Muzeum Narodowe otrzymało ofertę zakupu alabastrowej, manierystycznej rzeźby. Dyrektor wrocławskiej placówki dr hab. Piotr Oszczanowski ustalił, że XVII-wieczny zabytek pochodzi z epitafium wrocławskiego kościoła. Dzięki zabiegom resortu kultury posiadaczka rzeźby zdecydowała się zwrócić figurę Skarbowi Państwa.


Minister kultury Hanna Wróblewska podczas uroczystości przekazania rzeźby podkreśliła, że za każdym dziełem sztuki stoi jakaś historia. „Odkrywanie tych historii, przekazywanie ich i wyciąganie wniosków z tych historii jest naszym zobowiązaniem” – powiedziała minister.


Figura pochodzi z częściowo zachowanego epitafium Daniela von Anfanga Młodszego i jego żony Magdaleny z domu von Koye. Epitafium znajduje się na filarze pomiędzy 12. a 13. kaplicą nawy północnej wrocławskiego kościoła. Rzeźba pozostanie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski podkreślił, że w czasach powojennych zaginęło wiele zabytków z kościoła pw. Św. Marii Magdaleny. „Dziś konsekwentnie je odzyskujemy. Niektóre z nich, jak na przykład trzy alabastrowe figury mogły powrócić na swoje miejsce” – powiedział dyrektor.


Podkreślił, że XVII-wieczna alabastrowa rzeźba przedstawiająca personifikację Wiary była chlubą kościoła pw. Św. Marii Magdaleny. „Została wyrzeźbiona zapewne przez samego Gerharda Hendrika” – powiedział dyrektor.


Według komunikaty MKiDN, resort prowadzi poszukiwania dzieł utraconych z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych w czasie II wojny światowej, ale też skradzionych w czasach powojennych i współczesnych. Do tej pory udało się odzyskać ponad 700 zabytków. Obecnie prowadzonych jest 150 postępowań restytucyjnych w 15 krajach na całym świecie.


W ostatnich latach dzięki współpracy wrocławskich muzealników i pracowników ministerstwa udało się odzyskać m.in. obrazy „Opłakiwanie Chrystusa” z warsztatu Lucasa Cranacha starszego, „Via Cassia koło Rzymu” Oswalda Achenbacha, „Św. Iwo wspomaga biednych” Jacoba Jordaensa oraz „Historia Apolla i Dafne” Abrahama Bloemaerta.(PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ dki/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 11:00 Podlaskie/ 195 mln euro na inwestycje dla obszarów funkcjonalnych Białegostoku, Łomży i Suwałk 195 mln euro na inwestycje w transport, edukację czy działania na rzecz seniorów dostaną łącznie obszary funkcjonalne Białegostoku, Łomży i Suwałk. W… » więcej 2024-06-20, godz. 11:00 Amerykańska firma Northrop Grumman rozpocznie produkcję amunicji na Ukrainie Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman rozpocznie produkcję amunicji na Ukrainie - poinformował ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza… » więcej 2024-06-20, godz. 11:00 Katowice/ Upamiętniono Narodowy Dzień Powstań Śląskich Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich odbyła się w czwartek pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Wicewojewoda Michał Kopański… » więcej 2024-06-20, godz. 10:50 Francja/ "Le Monde": kohabitacja z partią Le Pen oznaczałaby problemy w sferze bezpieczeństwa Biorąc pod uwagę stanowisko skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN) wobec Rosji, ewentualna kohabitacja premiera z tej partii i prezydenta Emmanuela… » więcej 2024-06-20, godz. 10:50 Paryż - w Monako ostatnia szansa polskich rugbystek na olimpijski awans Reprezentacja Polski kobiet w rugby 7 w piątek w Monako rozpocznie walkę w ostatnim turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Mistrzynie Europy… » więcej 2024-06-20, godz. 10:50 Zastępca Komendanta Głównego Policji: w ubiegłym roku zabezpieczyliśmy 152 g fentanylu W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy 152 gramy fentanylu, a innych narkotyków 21 ton; fentanyl stanowi jedynie ułamek wszystkich środków, które są zakazane… » więcej 2024-06-20, godz. 10:50 Nelly i Ashanti potajemnie wzięli ślub. Para jest małżeństwem od niespełna pół roku Na początku maja autorka przebojów, jak „Body On Me”, „Unfoolish” czy „Only U”, podzieliła się z fanami radosną nowiną. 43-letnia Ashanti wraz… » więcej 2024-06-20, godz. 10:40 M. Frankowski: otrzymałem wniosek o wydanie rozporządzenia, które przyspieszyłoby odbudowę hali przy Marywilskiej We wtorek dostałem wniosek ze strony m.st. Warszawa, aby zwrócić się do premiera z prośbą o wydanie specjalnego rozporządzenia, które miałoby umożliwić… » więcej 2024-06-20, godz. 10:40 ME 2024 - w sobotę debiut Marciniak, poprowadzi mecz Belgii z Rumunią Szymon Marciniak został wyznaczony przez UEFA na sędziego sobotniego meczu grupy E piłkarskich mistrzostw Europy między Belgią a Rumunią. Będzie to debiut… » więcej 2024-06-20, godz. 10:40 Autorka historii o olbrzymce zwyciężczynią III edycji Konkursu „Wyobraź Sobie” (MediaRoom) 15 czerwca odbyła się finałowa gala Konkursu „Wyobraź Sobie”, podczas której nagrodzono najlepsze pomysły filmowe. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »