Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 12:00 Autor: PAP

MEN: 417 indywidualnych uwag i opinie 33 podmiotów w sprawie podstawy programowej

33 podmioty, tj. partnerzy społeczni i związki zawodowe, zgłosiły w konsultacjach publicznych opinie o podstawie programowej Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęło też 417 indywidualnych uwag – przekazał PAP we wtorek rzecznik resortu Piotr Otrębski.

Konsultacje publiczne w sprawie dwóch projektów nowelizacji rozporządzeń ministra edukacji dotyczących podstawy programowej zakończyły się 13 maja. Zgodnie z nimi zakres treści, jakie powinien znać uczeń, ma być zmniejszony. Nowa podstawa ma obowiązywać od nowego roku szkolnego. W tym czasie eksperci będą pracować nad zupełnie nową podstawą programową. Ma ona obowiązywać od 2026 r.


Rzecznik MEN Piotr Otrębski przekazał PAP, że w ramach konsultacji publicznych i opiniowania projektów rozporządzeń ministra edukacji opinie i uwagi zgłosiły 33 podmioty – partnerzy społeczni i związki zawodowe. Wpłynęło także 417 indywidualnych uwag, opinii i komentarzy.


Poinformował, że trwa analiza zebranego materiału. "Analizowane są również opinie, propozycje i uwagi zgłoszone podczas obywatelskiego wysłuchania publicznego dotyczącego zmian w podstawie programowej języka polskiego, zorganizowanego 18 maja 2024 r. przez Fundację Stocznia" – dodał Otrębski.


W poniedziałek wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer powiedziała PAP, że wszystko to posłuży ekspertom do tego, by mniej więcej do końca tego tygodnia przygotować dla resortu ostateczną wersję podstaw programowych wraz z kanonem lektur i ze wszystkim, co wiąże się ze zmianami mającymi wejść w życie 1 września 2024 r.


"Rozporządzenie dotyczące podstaw programowych do końca czerwca (...). To jest termin, którego chcielibyśmy dotrzymać, bo to jest jednak duża praca" – dodała.


Opublikowanie projektów ministerialnych poprzedziły wstępne propozycje powołanych ekspertów i prekonsultacje społeczne trwające od 12 do 19 lutego br. Do resortu wpłynęły wówczas 50 262 sugestie. Najwięcej uwag dotyczyło historii (31 411), języka polskiego (11 092), historii i teraźniejszości (2820) i biologii (1519).


Do zakończonych w maju konsultacji publicznych przekazano dwa projekty. Pierwszy z nich to projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.


Drugi z nich to projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły II stopnia.


Uzasadniono, że zaproponowane zmiany mają zapewnić nauczycielom i uczniom więcej czasu na spokojniejszą i dogłębniejszą realizację zagadnień określonych w podstawie programowej. Stąd – jak podano – treści nauczania z poszczególnych przedmiotów zostaną ograniczone o około 20 proc. Wyjaśniono, że m.in. usunięto treści nauczania, które są niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej, a także ograniczono wymagania związane z wiedzą teoretyczną lub encyklopedyczną na korzyść rozwijania umiejętności. (PAP)


Autorka: Paulina Kurek


pak/ joz/


Kraj i świat

2024-06-14, godz. 11:30 Francja/ Minister finansów ostrzega przed kryzysem w związku z wyborami parlamentarnymi Minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire ostrzegł w piątek przed kryzysem finansowym w kraju o drugiej co do wielkości gospodarce UE w związku… » więcej 2024-06-14, godz. 11:30 Opolskie/ Wznowiono ruch na dk 45 w Bierdzanach (aktl.) Służby drogowe przywróciły ruch na drodze krajowej w Bierdzanach, gdzie doszło do zderzenia trzech samochodów - poinformował dyżurny GDDKiA w Opolu. » więcej 2024-06-14, godz. 11:30 ME 2024 - Portugalczyk Artur Dias arbitrem meczu Polski z Holandią Portugalczyk Artur Manuel Ribeiro Soares Dias będzie sędzią głównym meczu piłkarskich mistrzostw Europy Polski z Holandią, który w niedzielę o godz. 15… » więcej 2024-06-14, godz. 11:30 Marek Sowa (KO) nowym szefem komisji wizowej; możliwe dalsze przesłuchania Nowym szefem komisji ds. tzw. afery wizowej został Marek Sowa (KO). Jak zapowiedział, komisja zbierze się za dwa tygodnie, aby zdecydować o planie pracy. Nie… » więcej 2024-06-14, godz. 11:30 Prezydent: bezpieczeństwo wybrzeża, portów i infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla Polski (krótka) Prezydent Andrzej Duda podkreślił w piątek w Gdyni, że zachowanie i bezpieczeństwo wybrzeża, portów i infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa… » więcej 2024-06-14, godz. 11:30 Prokuratura: Umorzono śledztwo w sprawie obrazu Malczewskiego (aktl.) Umorzono śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie za granicę Polski obrazu olejnego Jacka Malczewskiego… » więcej 2024-06-14, godz. 11:20 Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów (opis) Sejm w piątek przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Zakładają one m.in. wykreślenie prawa pracy z katalogu obszarów, w ramach których… » więcej 2024-06-14, godz. 11:20 Piotr Bielski: założenia do projektu budżetu są bliskie konsensusu Liczby zawarte w założeniach do projektu budżetu są bliskie konsensusu prognoz. Zaskoczenie budzi jedynie prognoza inflacji średniorocznej na ten rok, która… » więcej 2024-06-14, godz. 11:20 Grecja/ Przetasowania w rządzie w związku z wynikami wyborów europejskich Rzecznik greckiego rządu Pawlos Marinakis ogłosił w piątek zmiany na stanowisku ministrów rozwoju i pracy. Przetasowania mają związek z wynikami niedzielnych… » więcej 2024-06-14, godz. 11:10 Warszawska Strefa Kibica na Euro 2024 kosztowała 1 milion złotych Strefa Kibica na Euro 2024 zorganizowana na błoniach Stadionu Narodowego kosztowała 1 milion złotych - powiedział członek zarządu PL2012+ Bartosz Kusior… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »