Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-16, 10:30 Autor: PAP

Rozpoczęło się wysłuchanie publiczne projektów ustaw o aborcji

Wysłuchanie publiczne czterech projektów ustaw o przerywaniu ciąży rozpoczęło się w czwartek w Sejmie. Do udziału zgłosiło się 307 osób i 30 organizacji. "Chcemy być europejskim państwem również pod kątem respektowania praw kobiet" - powiedziała PAP przewodnicząca sejmowej komisji ds. projektów ustaw aborcyjnych Dorota Łoboda.

Wysłuchanie publiczne zaplanowano na godz. 10, ale rozpoczęło się z dwudziestominutowym opóźnieniem. Organizatorzy poinformowali, że opóźnienie spowodowane jest długą kolejką w biurze przepustek do Sejmu.


W wysłuchaniu udział wezmą przedstawiciele m.in.: Akcji Demokracja, Amnesty International, Strajku Kobiet, Aborcyjnego Dream Team, Kongresu Kobiet, Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacji Życie i Rodzina, Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Organizacje będą miały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska. Na wypowiedzi indywidualne przewidziano po dwie minuty. Uczestnicy będą zabierać głos w kolejności złożenia zgłoszenia.


"To, że do wysłuchania zgłosiło się tak wiele organizacji i osób pokazuje, że zainteresowanie tematem jest olbrzymie. Debata o legalnej aborcji trwa od 30 lat, a bardzo zintensyfikowała się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Tysiące kobiet protestowało przeciwko temu na ulicach. Z drugiej strony wciąż widzimy skandaliczne furgonetki, które jeżdżą po naszych miastach, pokazując rozerwane płody. Ta sytuacja wymaga pilnego unormowania. Chcemy być europejskim państwem również pod kątem respektowania praw kobiet" - powiedziała PAP przed rozpoczęciem wysłuchania posłanka KO Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej do Rozpatrzenia Projektów Ustaw Dotyczących Prawa do Przerywania Ciąży.


Wysłuchanie zorganizowano w sejmowej Sali Kolumnowej. Łoboda oszacowała, że potrwa ono ok. 11 godzin. Przekazała PAP, że nie przewiduje jednak przerw. "Będziemy ciągnąć to wysłuchanie aż wszyscy, którzy się dziś stawią, zabiorą głos" - podkreśliła.


Komisja może skorzystać w dalszych pracach z uwag zgłoszonych w wysłuchaniu, ale nie ma takiego obowiązku. Kolejne posiedzenie planowane jest jeszcze w maju. Prace w komisji nad projektami mają potrwać do jesieni. "Myślę, że projekty we wrześniu-październiku wyjdą z komisji z naszą opinią" - powiedziała PAP Łoboda.


"Ważne, byśmy tu były, ponieważ będziemy mieć tu show złożone z kłamstw i histerii. Jesteśmy tu po to, by mówić prawdę. Przyszłyśmy rozmawiać z posłankami i posłami, nie ze zwolennikami zakazu, bo nie mamy im nic do powiedzenia. Część posłanek i posłów jest pod takim silnym wpływem mitologii wokół aborcji, że ignoruje fakt, że 92 proc. wyborców obecnej koalicji chce legalizacji" - powiedziała PAP przed rozpoczęciem wysłuchania Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.


"Zaprosiliśmy dzisiaj bardzo wielu obrońców życia, stawiło się ich trzy razy więcej niż zwolenników zabijania dzieci" - powiedziała PAP Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.


"W imieniu obrońców życia będę mówić prawdę, bo zawsze mówimy prawdę. Prawda o Holokauście uświadomiła świat, że Holokaust jest zbrodnią, prawda o aborcji uświadamia świat, że aborcja jest zbrodnią. Jest zbrodnią przeciw ludzkości, która nie ulega przedawnieniu i mocno wierzę, że będzie kiedyś rozliczona" - dodała Godek.


Pierwszy w kolejności projekt to propozycja Lewicy depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Projekt zakłada też wykreślenie z kodeksu karnego przepis mówiący o karaniu osób, które udzielają kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży.


Są też dwa projekty (Lewicy i KO) w prowadzające możliwość aborcji do 12. tygodnia z woli kobiety.


Trzecia Droga w swoim projekcie proponuje powrót do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., czyli przywrócenie możliwości aborcji w przypadku ciężkiej wady płodu. Chce też zorganizowania referendum w sprawie przepisów aborcyjnych. (PAP)


Autorki: Anita Karwowska, Paulina Kurek


akar/ pak/ agz/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 18:00 Szczecin/ Radioterapia z wykorzystaniem AI w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii Radioterapia adaptacyjna, która opiera się na sztucznej inteligencji oraz ścisłej współpracy lekarzy z fizykami medycznymi, pozwala precyzyjnie 'celować'… » więcej 2024-06-11, godz. 17:50 Śląskie/ Chorzowska straż pożarna świętuje 150-lecie; komenda PSP otrzymała sztandar 150 lat temu w Królewskiej Hucie, czyli w dzisiejszym Chorzowie, powstała pierwsza ochotnicza straż pożarna, co było odpowiedzią na rosnące zagrożenia… » więcej 2024-06-11, godz. 17:50 USA/ Sondaż Pew: mieszkańcy większości krajów wolą Bidena od Trumpa Mimo spadków notowań, w większości badanych krajów na wszystkich kontynentach Joe Biden cieszy się lepszą opinią od Donalda Trumpa - wynika z opublikowanego… » więcej 2024-06-11, godz. 17:50 Łódź/ Runęła część opustoszałej kamienicy. Trwa przeszukiwanie rumowiska Na ul. Nawrot w Łodzi zawaliła się część opustoszałej kamienicy. Na miejscu jest osiem zastępów straży pożarnej. Ratownicy z psami przeszukują rum… » więcej 2024-06-11, godz. 17:50 Prokuratura Krajowa: kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości Prokurator przedstawił podejrzanym Urszuli D. i Karolinie K. nowe i uzupełnione zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości… » więcej 2024-06-11, godz. 17:50 Biblioteka Narodowa ogłosiła nabór wniosków do konkursu na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Biblioteka Narodowa ogłosiła nabór wniosków do konkursu 'Kierunek Interwencji 1.1. zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych' w ramach pierwszego priorytetu… » więcej 2024-06-11, godz. 17:50 SN/ Składanie protestów przeciwko ważności wyborów do PE – do 17 czerwca Do 17 czerwca br. można wnosić protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego; we wtorek do Sądu Najwyższego trafiły już pierwsze z takich… » więcej 2024-06-11, godz. 17:50 Główny Instytut Górnictwa: przygotowujemy się do nowych czasów Przygotowujemy Główny Instytut Górnictwa (GIG) do nowych czasów, dzięki kompetencjom związanym z górnictwem, ale też w zakresie ochrony środowiska, gospodarki… » więcej 2024-06-11, godz. 17:50 ME 2024 – miasto meczu Polski z Holandią na razie deszczowe i… wyborcze Polscy piłkarze pierwszy mecz Euro 2024 - 16 czerwca z Holandią - rozegrają na stadionie w Hamburgu. Pięć dni przed tym wydarzeniem w deszczowym i zimnym… » więcej 2024-06-11, godz. 17:40 Mistrz Mowy Polskiej 2024 – we wtorek ogłoszono nominacje Na Zamku Królewskim ogłoszono we wtorek nominacje do plebiscytów Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Internauci, czytelnicy i radiosłuchacze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »