Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-15, 14:50 Autor: PAP

Samorządowcy apelują do prezydenta o podpisanie ustawy o języku śląskim

Samorządowcy z woj. śląskiego zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy uznającej język śląski za język regionalny. Prezydent Katowic Marcin Krupa w środę podczas konferencji prasowej powiedział, że to kwestia zachowania kultury i tożsamości Górnego Śląska.

List z apelem do Andrzeja Dudy podpisali prezydenci Chorzowa, Katowic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Sosnowca, Świętochłowic i Wodzisławia Śląskiego, a także europoseł Koalicji Obywatelskiej Łukasz Kohut.


W liście napisano, że język śląski przetrwał setki lat mimo wojen, ucisku, pogardy i obojętności, a posługujący się nim byli - m.in. w czasach Władysława Gomułki - upokarzani w szkołach, urzędach oraz instytucjach kultury. Oceniono, że ochrona wynikająca z uznania języka śląskiego za język regionalny pomoże zachować go dla przyszłych pokoleń.


„Miejmy świadomość tego, że śląskość zaczyna zanikać, i to jest bardzo przykre. (…) To kwestia zachowania kultury, tożsamości Górnego Śląska. Chciałbym, żeby ta spuścizna językowa, a co za tym idzie - kulturowa, pozostała na kolejne lata oraz pokolenia” – powiedział Marcin Krupa.


Niezależne uchwały z apelem do prezydenta o uznanie języka śląskiego za język regionalny przyjęły rady miejskie w Katowicach oraz Rudzie Śląskiej.


Natomiast Łukasz Kohut – zaangażowany w sprawę języka śląskiego – podczas środowej konferencji prasowej zaprezentował specjalne pocztówki zaadresowane do prezydenta, które można odbierać w jego Śląskiej Ambasadzie w Katowicach-Nikiszowcu. Wyjaśnił, że w ten sposób chciałby zaangażować mieszkańców regionu w apel o podpisanie ustawy.


„Zauważyłem euforię po przegłosowaniu ustawy w Sejmie, co dla wielu ludzi było symbolicznym momentem. Myślę, że bardzo trudno będzie teraz komukolwiek z tej drogi zejść. (...) Pieniądze to jedno. Drugie to odkłamanie tego statusu, że język śląski to coś gorszego” – powiedział Łukasz Kohut.


Odrębny apel do Andrzeja Dudy w tej samej sprawie napisał pisarz Szczepan Twardoch. Podpisała go m.in. laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk oraz przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska.


Na mocy ustawy przyjętej przez Sejm i Senat RP język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych i etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.


Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego.(PAP)


Autor: Patryk Osadnik


pato/ miś/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 11:40 MS ogłasza pierwszy konkurs na środki Funduszu Sprawiedliwości na nowych zasadach (krótka5) Konkurs na centra pomocy dzieciom będzie pierwszym konkursem na wykorzystanie środków Funduszu Sprawiedliwości na nowych zasadach - zapowiedziało w środę… » więcej 2024-05-29, godz. 11:40 Nitras o kontroli NIK w resorcie sportu: powinien tłumaczyć się Bortniczuk, nie ja Po kontroli NIK w sprawie dysponowania publicznymi pieniędzmi w ministerstwie sportu tłumaczyć się powinien były szef tego resortu Kamil Bortniczuk, nie ja… » więcej 2024-05-29, godz. 11:40 Morawiecki do PO: w toku kampanii wyborczej z kilkuset wiz zrobiliście kilka tysięcy (krótka5) B. premier Mateusz Morawiecki (PiS) przekonywał przed sejmową komisją śledczą, że wykryte nieprawidłowości w wydawaniu wiz dotyczyły kilkuset przypadków… » więcej 2024-05-29, godz. 11:40 Nowacka: rusza program dofinansowania wycieczek szkolnych "Podróż z klasą" (krótka) Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała uruchomienie programu 'Podróż z klasą' dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach którego będą… » więcej 2024-05-29, godz. 11:30 Śląskie/ Marcin Krupa nowym przewodniczącym zgromadzenia metropolii Prezydent Katowic Marcin Krupa został w środę wybrany na przewodniczącego zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Zastąpił on b. prezydenta… » więcej 2024-05-29, godz. 11:30 Korea Płn./ Media: Kim publicznie przyznał, że test satelity zwiadowczego był porażką Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un po raz pierwszy przyznał, że próba wystrzelenia wojskowego satelity zwiadowczego zakończyła się porażką, lecz… » więcej 2024-05-29, godz. 11:30 Łatuszka: reżim Łukaszenki prowadzi przeciw Polsce operację "Przypływ" (opis)(wideo) Reżim Alaksandra Łukaszenki wraz z białoruskimi i rosyjskimi służbami specjalnymi prowadzą przeciw Polsce operację o kryptonimie 'Przypływ'. To rozwinięcie… » więcej 2024-05-29, godz. 11:20 1. liga piłkarska - w barażach cztery drużyny, a miejsce jedno (zapowiedź) Motor Lublin w derbach regionu podejmie Górnik Łęczna, a Arka Gdynia zagra z Odrą Opole w czwartkowych półfinałowych meczach barażowych o awans do piłkarskiej… » więcej 2024-05-29, godz. 11:20 GUS: niewielkie straty zimowe i wiosenne zasiewów zbóż ozimych Straty zimowe i wiosenne w zasiewach zbóż ozimych były niewielkie; powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi spadła o 1,6 proc, a… » więcej 2024-05-29, godz. 11:20 Wiceszefowa MS: będą zmiany w FS, nie będzie możliwości przyznania środków bez konkursu (krótka4) Rozpoczęto prace legislacyjne w sprawie zmian w Funduszu Sprawiedliwości, jednym z założeń usunięcie możliwości przyznawania środków bez konkursu - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »