Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-13, 17:40 Autor: PAP

UE/ 12 szefów unijnej dyplomacji apeluje do KE ws. Gruzji; wśród nich Sikorski

Radosław Sikorski znalazł się wsród 12 ministrów spraw zagranicznych UE, którzy wystosowali list do Komisji Europejskiej z prośbą o ocenę, jak gruzińskie prawo o "zagranicznych agentach" wpłynie na proces akcesyjny Gruzji do UE - poinformowało w poniedziałek Radio Wolna Europa.

W liście, który otrzymali w ub. piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i komisarz UE ds. rozszerzenia Olivera Varhelyi, unijni ministrowie spraw zagranicznych zaapelowali do KE o ustne oświadczenie na temat tego, jak przegłosowana przez gruziński parlament ustawa o tzw. zagranicznych agentach wpłynie na proces integracji tego kraju z Unią Europejską. Chodzi przede wszystkim o wdrażanie przez Gruzję dziewięciu kroków zaleconych temu krajowi przez Komisję Europejską w listopadzie ub.r., aby mógł on kontynuować ścieżkę akcesyjną.


"Powinniśmy szukać sposobów na wysłanie jednoznacznego komunikatu do Tbilisi, że te przepisy są niezgodne z postępami Gruzji na drodze do UE" - napisali w dokumencie ministrowie. Dodali, że proponowana ustawa jest niepokojącą oznaką cofania się demokracji i praw człowieka w Gruzji, czego przykładem jest choćby użycie przemocy wobec pokojowych demonstrantów i dziennikarzy relacjonujących protesty. Ministrowie zaznaczyli jednak, że zamierzają nadal wspierać aspiracje Gruzinów do stania się częścią UE.


"Nadal stoimy po stronie narodu gruzińskiego i jego europejskiego wyboru - wyboru demokracji, rządów prawa, praw człowieka i podstawowych wolności" - oświadczyli.


Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się m.in. szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, ministra spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock i francuski minister spraw europejskich i zagranicznych Stephane Sejourne.


Wygląda jednak na to, że mimo krytyki ze strony ONZ, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz trwających od kilku dni wielotysięcznych demonstracji w Tbilisi gruziński parlament ostatecznie przyjmie kontrowersyjne prawo. Ustawa została w poniedziałek zaakceptowana przez komisję prawną, jeszcze w tym tygodniu na sesji plenarnej ma się odbyć głosowanie projektu w trzecim czytaniu.


Kontrowersyjny projekt ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też ustawą o zagranicznych agentach, wzorowany jest na prawie obowiązującym już w Rosji. Ustawa przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 proc. budżetu z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu. Ministerstwo sprawiedliwości Gruzji będzie mogło pod dowolnym pretekstem przeprowadzać kontrole takich organizacji.


Po trzecim czytaniu ustawa trafi do podpisu prezydent Salome Zurabiszwili. Głowa państwa już zapowiedziała weto, ponieważ jej zdaniem ustawa jest sprzeczna z proeuropejską drogą Gruzji. Rządząca jednak w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie posiada w parlamencie większość potrzebną do odrzucenia prezydenckiego weta.


Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)


jowi/ mms/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 02:50 Serbia/ Spotkania liderów z delegacją z Rosji; UE i USA wezwały do zdystansowania od Kremla W Belgradzie prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oraz minister spraw zagranicznych Marko Dziurić spotkali się we wtorek z wiceszefem rosyjskiej dyplomacji Aleksandrem… » więcej 2024-07-03, godz. 02:50 UNICEF: Haiti nadal terroryzowane przez zbrojne gangi Mimo powołania nowego rządu Haiti i przybycia pierwszego niewielkiego interwencyjnego oddziału policji z Kenii dla wsparcia miejscowych sił policyjnych, w… » więcej 2024-07-03, godz. 01:50 Węgry/ Media: wizyta w Kijowie może otworzyć Orbanowi drzwi na Zachód bez odwracania się od Rosji Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana w Kijowie może otworzyć mu drzwi na Zachód bez konieczności zamykania na wpół otwartych drzwi do Rosji - skomentował… » więcej 2024-07-03, godz. 01:20 Huragan Beryl zabił sześć osób w południowo-wschodnich Karaibach Sześć osób zginęło w wyniku przejścia huraganu Beryl przez południowo-wschodnie Karaiby. Żywioł ma obecnie piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona… » więcej 2024-07-03, godz. 00:30 USA/ Zdjęcia satelitarne pokazują prawdopodobne nowe chińskie bazy szpiegowskie na Kubie Nowe amerykańskie zdjęcia satelitarne wskazują na prawdopodobne powstanie na Kubie nowych, związanych z chińskim wywiadem baz szpiegowskich - podało w najnowszym… » więcej 2024-07-03, godz. 00:20 ME 2024 - Austria - Turcja 1:2 (opinie) Po meczu Austria - Turcja (1:2) powiedzieli: Ralf Rangnick (trener reprezentacji Austrii): 'Nie mieliśmy potrzebnego szczęścia. Wierzę, że gdybyśmy doprowadzili… » więcej 2024-07-03, godz. 00:10 Ukraina/ Ekspert: wizyta Orbana krokiem ku normalizacji stosunków Kijowa z Budapesztem Wizyta premiera Węgier Viktora Orbana na Ukrainie nie przyniosła ocieplenia w relacjach, lecz jest już pewnym krokiem ku normalizacji stosunków Kijowa z Budapesztem… » więcej 2024-07-03, godz. 00:00 Małopolska nadal bez nowego marszałka; kolejna sesja sejmiku - w czwartek (opis) We wtorek po raz piąty nie udało się wybrać marszałka woj. małopolskiego. Ani zawieszony w prawach członka PiS radny Piotr Ćwik, ani poseł PiS Łukasz… » więcej 2024-07-02, godz. 23:50 ME 2024 - austriackie media: koniec marzeń, koniec snu Austriackie media musiały przełknąć gorzką pigułkę po porażce reprezentacji tego kraju z Turcją 1:2 w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw Europy… » więcej 2024-07-02, godz. 23:30 Watykan/ Papież przyjął grupę migrantów i działaczy NGO niosących im pomoc Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Watykanie z grupą migrantów, wśród nich z Senegalczykiem i Gambijczykiem - autorami książek, którzy opisali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »