Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-13, 16:50 Autor: PAP

Wiceminister Szeptycki: umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną

Umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną. Żeby osiągać jak najlepsze wyniki w sferze nauki i oświaty, potrzebujemy współpracy – mówił w piątek w Gdańsku podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki.

W poniedziałek w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczął się I Kongres Umiędzynarodowienia, poświęcony szkolnictwu wyższemu. Jak przekonują organizatorzy, wydarzenie otwiera szeroką debatę ze środowiskiem akademickim na temat tego, jak mądrze pokierować internacjonalizacją kształcenia na polskich uczelniach.


Obecna na wydarzeniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła, że "umiędzynarodowienie polskiej edukacji wyższej to temat, który wszystkim leży na sercu".


"W perspektywie MSZ istotna jest kwestia jakości tego procesu i zadbanie o to, żeby do Polski trafiały osoby, które rzeczywiście chcą tutaj studiować" - stwierdziła.


"Jesteśmy w tej chwili w realiach dyskusji, którą opinia publiczna nazwała jako +afera wizowa+. Jednym z jej elementów był niekontrolowany napływ migrantów do Polski, w tym osób, które udawały studentów. Nie ukrywam, że z polskiego punktu widzenia jesteśmy zainteresowani tym, żeby procesowi umiędzynarodowienia polskich uczelni wyższych towarzyszyło też to, że osoby, które przyjeżdżają do Polski studiować, faktycznie studia podejmowały, a nie traktowały schengeńskiej wizy, jako środka swobodnego przemieszczania się po terytorium Rzeczpospolitej" – dodała wiceminister.


Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki zaznaczył, że umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną.


"Żeby osiągać jak najlepsze wyniki w sferze nauki i oświaty, potrzebujemy współpracy. Potrzebujemy przyciągać zagranicznych wykładowców, wysyłać naszych studentów do innych ośrodków badawczych, ale również przyjmować studentów i doktorantów z innych krajów. To pozwala rozwijać naszą naukę i szkolnictwo wyższe, ale również buduje pozycję naszego kraju jako ośrodka akademickiego i przyczynia się do budowy jego wizerunku +soft power+ na arenie międzynarodowej" - mówił.


Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała wskazał, że Kongres Umiędzynarodowienia jest bardzo ważnym wydarzeniem.


"Dla szkolnictwa wyższego i dla nauki umiędzynarodowienie jest czymś właściwie naturalnym, ponieważ nauka, z natury swojej rzeczy, poszukuje prawdy, a prawda jest uniwersalna i nie ma narodowości, ani orientacji politycznej. Ta prawda musi być poszukiwana globalnie" – stwierdził.


Organizatorami I Kongresu Umiędzynarodowienia są Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), International Relations Offices Forum (IROs Forum) oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.(PAP)


autor: Dariusz Sokolnik


dsok/ zan/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 23 maja, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Liderka światowego rankingu Iga Świątek i rozstawiony z numerem 8. Hubert Hurkacz w pierwszej rundzie wielkoszlemowego… » więcej 2024-05-23, godz. 22:10 Media: Chiny zainstalują na Węgrzech kamery z systemem rozpoznawania twarzy Oprócz prowadzenia patroli przez chińskich policjantów, porozumienie z ChRL przewiduje również zainstalowanie na Węgrzech kamer monitorujących z oprogramowaniem… » więcej 2024-05-23, godz. 22:00 Czechy/ Prezydent Pavel zranił się niegroźnie na motocyklu Prezydent Czech Petr Pavel zranił się podczas jazdy na motocyklu. Obrażenia nie są poważne, ale wymagają krótkiej obserwacji w Centralnym Szpitalu Wojskowym… » więcej 2024-05-23, godz. 22:00 Piotr Krzyżowski zdobył Everest i Lhotse bez wspomagania tlenem i schodzenia do bazy Himalaista Piotr Krzyżowski z Bielska-Białej zdobył najwyższy szczyt globu Mount Everest (8848 m) bez użycia dodatkowego tlenu. Uczynił to zaledwie dwa dni… » więcej 2024-05-23, godz. 21:40 Tusk: ważniejsze od ustawy kompetencyjnej są kompetencje Ważniejsze od ustawy kompetencyjnej, jaką sobie PiS wymyślił wspólnie z prezydentem, są prawdziwe kompetencje, co można w Europie uzyskać, jak na przykład… » więcej 2024-05-23, godz. 21:40 Tusk: w instytucjach państwowych nie może być nikogo zależnego od Rosji Nie mogę pozwolić, aby w życiu publicznym funkcjonował ktokolwiek zależny od Rosji - powiedział premier Donald Tusk. Jego zdaniem, w działaniach PiS widać… » więcej 2024-05-23, godz. 21:30 USA/ Media: szef CIA uda się do Europy, by wznowić rozmowy między Hamasem a Izraelem Dyrektor CIA William Burns wkrótce uda się do Europy, aby spróbować wznowić rozmowy w sprawie uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas zakładników uprowadzonych… » więcej 2024-05-23, godz. 21:30 Lubnauer: okręgowe komisje egzaminacyjne zgadzają się na zatyczki do uszu dla uczniów Okręgowe komisje egzaminacyjne już zgadzają się na to, żeby uczniowie posiadali takie zatyczki, jeżeli mają szczególne wskazania - poinformowała PAP wiceminister… » więcej 2024-05-23, godz. 21:20 Prezydent sprzeciwia się kandydaturze Najdera na ambasadora przy NATO; MSZ: prezydent nie decyduje o polityce zagranicznej… Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w czwartek, że nie zgodzi się, aby Jacek Najder został ambasadorem RP przy NATO, ponieważ ta kandydatura nie była z nim… » więcej 2024-05-23, godz. 21:20 Premier: tylko silna, zjednoczona Europa będzie w stanie zapobiec wojnie Tylko silna, zjednoczona Europa będzie w stanie zapobiec wojnie. Dlatego dla mnie tak ważne jest, żeby Polska była przygotowana i żeby Europa była zjednoczona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »